Ekonomi Cevdet Yılmaz'dan spekülasyonlarla ilgili net mesaj! 'Vatandaşımız rahat olsun'

Cevdet Yılmaz'dan spekülasyonlarla ilgili net mesaj! 'Vatandaşımız rahat olsun'

22.03.2024 - 20:53 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz CNN Türk ekranlarında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Enflasyonla ilgili net mesaj veren Cevdet Yılmaz OVP hedeflerinin önünde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz CNN Türk ekranlarında Fulya Öztürk, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir'in sorularını yanıtladı. Cevdet Yılmaz'ın açıklamaları özetle şöyle: 

Haberin Devamı

"HEDEFLERİMİZİN ÖNÜNDEYİZ"

Mayıs ayıyla birlikte Türkiye'de siyasi belirsizlikler bitti. Ekonominin düşmanı belirsizlik. Hemen ardından dediğiniz gibi OVP'yi hazırladık. Bununla birlikte politika belirsizlikleri de ortadan kalktı. Yeni bir döneme girmiş olduk. Orada koyduğumuz hedeflerin büyük oranda gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta daha iyi performans gösterdik. Geçen yıl dünya yüzde 3 büyürken Türkiye 4,5 büyüdü.

"İHRACAT REKOR KIRDI"

İhracat bir rekor kırdı. 256 milyar dolar ihracat sağladık. Turizm yine geçen yıl 54 milyar doları aşan turizm geliri elde etmiş olduk. Cari açık geçen yılın ortalarında 60 milyar dolara kadar çıkmıştı. Yıl sonunu 45 milyar dolarla kapattık. Ocak ayında 37,5 milyar dolara kadar düştü. Düşüş trendinde. Bütün bunlarda bütçe yine temel mesela. Seçimden sonra bazı ekonomistler deprem oldu, EYT oldu Türkiye'de bütçe açığı patlayacak diye tartışmalar yapıyordu. Bütçe açığımızın milli gelire oranı 5.2 oldu. Orta Vadeli Program'da 6.4 demiştik.

Haberin Devamı

"KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI NOT ARTIRMAYA BAŞLADI"

Neresinden bakarsanız bakın bütün makro göstergelerde iyiyiz. Bir tanesi hariç enflasyon meselesi. Reel ekonomide, istihdamda, büyümede, ihracatta, cari açıkta, kredi derecelendirme kuruluşları not arttırmaya başladılar. Bu tür programların tam olarak netice vermesi zaman ister. Adı üzerinde 3 yıllık program adım adım meseleleri çözüyoruz.

SEÇİMDEN SONRA EKONOMİDE NE GÖRECEĞİZ?

Az önce size birçok rakam söyledim. Ekonomide temeller dediğimiz şeyler vardır. Temelleriniz sağlamda bu tür spekülasyonlar gelir geçer. Dövizin hareketi için dövize erişiminizin zorlaşması gerekir. Döviz ihtiyacımız azalmış. Diğer taraftan yeni izlediğimiz makro politikalarla birlikte dış dünyadaki finansman imkanlarına erişim kolaylaşmış durumda. Bu tartışmaların reel zemini yok. Temelsiz bir spekülasyon yapılıyor. Bu yılın ikinci döneminde küresel ortam değişecek. Gelişmiş ülkelerin para politikalarında değişim bekleniyor. Bundan da Türkiye daha fazla istifade edecek. Batı ile Doğu arasındaki rekabet Türkiye için yeni fırsatlar doğuruyor.

Haberin Devamı

Vatandaşımız çok rahat olsun. Geçen Mayıs'ta genel seçim yaptık. Bugün bir yerel seçim yapıyoruz. Biz Meclis'imizi seçtik Cumhurbaşkanımızı da seçtik. Yerel seçimde milli politikaların değişmesini beklemek hiçbir temele sahip değil. Politikalarımız belli, bu seçimler yerel seçimler. Yerel seçimlerden sonra kararlı şekilde OVP'ye devam edeceğiz. Merkez Banka'mız bu spekülasyonlara karşı net bir duruş sergiledi.

Eğer yabancı para alan vatandaşımız evine koyuyorsa altın için de bu geçerli, o parayı basan ülkeye sıfır faizle kredi veriyor demektir. Bunu sisteme kattığınız zaman, sonuçta oradan değer üretiyorsunuz. Bu tür uygulamalar tasarruf sahibine de zarar veriyor. Amerika'nın da enflasyonu var. Onu evine koyan kişisel olarak da zarar görmüş oluyor. Makro ekonomiye de zarar vermiş oluyor.

ENFLASYON MESAJI

Temel meselemiz bu. Temel önceliğimiz de bu. Yalnız şöyle bir gerçek var bu mücadele belli bir zaman istiyor. Birçok denge var. Bir taraftan da büyümenizi belli oranda sürdürmeniz lazım. İnsanların satın alma gücünü koruyucu politikalar izlemeniz lazım. Bütün bu dengeler içinde enflasyonu düşürmek zorundasınız. Aylık bazda sonuçlarını görmeye başlamıştık. Ocak Şubat'ta bir miktar beklentinin üzerinde geldi. Bu geçici bir durum. Aylık bazda ivme kaybını göreceğiz. Aylık ivme kaybını gelecek aydan itibaren görmeye başlayacağız. Haziran itibarıyla yıllık bazda düşüşü göreceğiz. Yaz döneminde ikinci yarıda enflasyonda belirgin düşüş olacak. 2025 yılında ise OVP'de yüzde 15 hedefimiz var. Gelişmelere tekrar bakacağız. 2026'da ise tek haneye ulaşacağız. Bunun planını, programını yapmış durumdayız. Hesabımızı kitabımızı biliyoruz. Çok koordineli bir şekilde yapıyoruz bunu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'muz var.

Haberin Devamı

Geçmişte 2002'den önce sabit kur rejimi vardı. Bu kur rejimlerinde enerji birikimi olur genelde. Sonra bir gün aniden patlar. 2002'den sonra serbest kur rejimine geçtik. Enflasyonla mücadele ediyorsanız normalde kur enflasyonun altında seyreder. Geçen yılın sonlarına doğru ciddi anlamda istikrara kavuşmuştu kurumuz. Bu son günlerde spekülatif hava oluştu. Bunun da kısa sürede durulmasını bekliyoruz.

Haberin Devamı

EMEKLİLERE PROMOSYON

Emeklilerimize bütçemizi sonuna kadar zorlayarak emeklilerimizin, çalışanlarımızın yanında olduk. Yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Son açıklanan rakamlar önemli. Promosyon 8 ile 12 bin emeklinin maaşına göre değişecek. Kamu bankaları bu süreci başlatıyorlar. Çağrının da ötesinde müşteri kaybetmek istemeyen bankalar bunu yapacaktır. Emeklilerin yaşadığı sorunların farkındayız. Önümüzdeki süreçlerde emeklilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bizim şu anda emekli sayımız 16 milyonu buldu. Son dönemlerde 2.5 milyon civarında yeni emekli sisteme katıldı. Burada en önemli husus emekli sistemlerinde primle getiri arasındaki denge. Biz özellikle düşük gelirlilerde bunu bozarak kamu olarak ilave çaba sarf ediyoruz.

EMEKLİLERLE İLGİLİ GELİR ARTIŞ ÇABAMIZ SÜRECEK

Emeklilerimizle ilgili gelir artışı çabamız sürecek. Özellikle hizmet ve gıda alanında mücadelemiz devam ediyor. Sanayide daha iyi durumdayız. Hizmet sektörlerinde henüz arzu ettiğimiz noktada değiliz. Oralara daha fazla yoğunlaşacağız. Kırılmayı sağladığımız zaman enflasyonist beklentileri kırmış olacağız. Bizim OVP'deki amacımız enflasyonu da faizi de tek haneye düşürmek. Bu aşama aşama gerçekleşecek. Yılın ikinci yarısında düşüş başlayacak. 2026'da tek haneli rakamları hedefliyoruz.

Yaz dönemi temmuz ve ağustosta çok daha iyi bir iyileşme olacak. Genel hatlarıyla söylediğimizde yaz dönemi enflasyon düşük olur. Düşüş trendi devam edecek. En büyük etkiyi temmuz ve ağustosta görmüş olacağız.

NOT ARTIŞLARI DEVAM EDECEK

Gri listeyle ilgili ondan başlayalım. Hazine Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Biliyorsunuz dijital kripto paralarla ilgili düzenleme kalmıştı. Onu da çalıştık hep birlikte. Meclisimiz açıldıktan sonra yasalaşacaktır. Sahada incelemeye geliyor olmak bir şeyin göstergesi. Sahada incelenmeye gelinmesi olumlu durum olduğunu gösteriyor. Beklentimiz oldukça olumlu. Not artışları da devam edecektir. Fitch'in aldığı karardan bunu anlamak mümkün. Hem kademe artırdılar hem görünümü pozitife çevirdiler.

YAPISAL REFORM

Yapısal reform yapabilen ülkelerin geleceğine ekonomi çevreleri daha güvenle bakarlar. Yapısal reform yaptığınızda bunun olumlu etkilerini görürsünüz. Yapısal reform gündemi çok önemli. OVP'ye ilk defa yapısal reform takvimi koyduk.

TERÖR BÜTÜN DÜNYANIN BELASI

Terörün iki türlü etkisi var doğrudan oluşturduğu tahribat. İkincisi ise dolaylı etkileri. Bölgede yaşayan insanlar bu bedeli çok ağır ödediler. Doğu Güneydoğu Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyecek. Bölgedeki insanlar faydalanacak. Metropollere göç akımı duracak. Terör bütün dünyanın belası, uluslararası iş birliğini artırmamız lazım.

SEÇİMLERDE SON DURUM

Havayı iyi görüyoruz. AK Parti'nin sloganı gerçek belediyecilik. Bir belediye başkanı genel kaynakları verimli kullanmıyorsa halkın temel ihtiyaçları için kullanmıyorsa gerçek belediyecilik yapmıyor demektir. İdeolojik amaçlarla belediyeyi kullanan da belediyecilik yapmıyor demektir. 90'lı yıllarda sayın Cumhurbaşkanımızın oluşturduğu model var halkın sorunları çözen. Cumhurbaşkanımız 90'lı yıllarda devasa problemleri çözdü.

EKREM İMAMOĞLU'NUN ENGELLENİYORUM DEMESİ

Ben başarısız oldum ama başkaları sebebiyle başarsız oldum demek. Az önce örnek verdim Tayyip Erdoğan 90'lı yıllarda devasa problemleri çözdü. Kesinlikle ayrım yapmadık. Bütün belediyeler için kriterlerimiz eşit. Objektif kriterler koyduk. Kaynakları iyi kullanan belediye başkanının başarısız olması mümkün değil. İstanbul 5 yıl kaynaklardan yedi. Bir 5 yıl daha böyle gitmez. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmasınlar. Kaynaklarını verimli kullanan belediye çok şey yapar.  

BU İKİ KONU ÇOK KRİTİK

Biz inanıyoruz ki Murat Kurum, İstanbul'a odaklı. Dirençli ve ulaşım sorununu çözmüş İstanbul. Bu iki konu çok kritik. Burada çok somut projeleri var. Nerede bir ihtiyaç olsa Murat Bey oradaydı. Sonuç odaklı bir arkadaşımız. Sorunları masada bırakmaz. İstanbul'un da tam buna ihtiyacı var. Polemiğe ihtiyacı yok. İstanbul halkının hizmete ihtiyacı var. Buna da en uygun isim Murat Kurum diye yürekten inanıyorum. İstanbul Belediye Başkanı olmak çok önemli görev.

ABD İLE DAHA OLUMLU HAVA OLUŞTU

Avrupa Birliği bizim için önemli hedef. Pozitif gündem oluşturmaya gayret ediyoruz. ABD ile daha olumlu hava oluştuğunu ifade edebiliriz. Önümüzdeki dönem ekonomik anlamda da ciddi potansiyel var. Bunları değerlendirmek istiyoruz. En önemli mesele terörle mücadele. ABD'ye sürekli şunu söylüyoruz, devletler birbiriyle çalışmalı. Terör konusundaki yaklaşımlar çok kritik ve hayati.

TERÖRE KAYNAĞINDA MÜDAHALE

Ülke içinde çok şükür huzur, güven ortamı var. Ülke dışında mücadelemiz devam ediyor. Ülke dışında o mücadeleyi yaptığımız için ülke içinde daha rahatız. Sınırlarda yapılan fedakarlıklar çok önemli. Halkımız, ülkemiz huzurlu olsun diye fedakarlıklar yapıyoruz. Mücadelemiz kesintisiz şekilde devam ediyor.