Geri Dön
EkonomiSon dakika: Kamu bankalarından faiz indirimi!

Son dakika: Kamu bankalarından faiz indirimi!

Gelen son dakika haberine göre; 3 kamu bankası ticaret ve konut kredi faizlerini 2 puan düşürdü. Kamu bankaları kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yaptığını duyurdu.

Son dakika: Kamu bankalarından faiz indirimi!

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada, 22 Ekim itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldığı belirtildi.

Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1,34 faiz oranlarının uygulanmaya başlanacağı bildirilen açıklamada, "Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

500 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKEN GERİ NE KADAR ÖDEYECEK?

Daha önce 120 ay vade ile, 1,37 faiz oranıyla 500 bin lira kredi çeken bir vatandaş 1.021.592 TL öderken, yeni gelen faiz indirimi ile birlikte bu rakam 985 bin 722 TL olarak hesaplandı.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı: 

"Merkez Bankası’nın politika faizini indirmesinin ardından öncelikle kamu bankaları öncülüğünde ticari kredilerde, konut kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde indirim kendini göstermeye başladı.

Cuma gününden itibaren 17.50 seviyesinde bulunan ticari krediler (1.10 komisyonunu kattığınızda 18.60 civarı) 15.50 seviyelerine gerilemiş durumda. Öncelikle Merkez Bankası politika faizinin ticari kredilere yansıması ekonominin büyümesi, ihracatın artması ve diğer makroekonomik veriler açısından olumlu bir gelişmedir.

"İHTİYAÇ KREDİLERİNE DE YANSIYACAKTIR"

Daha ziyade bu düşüşlerin ticari kredilerde artarak devam etmesi önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta özellikle bu düşüşün ticari kredilerde gerçekleşmesi bundan sonrası süreçler için daha önemlidir. Yani bu düşüş, belli oranlarda taşıt ve ihtiyaç kredilerine de yansıyacaktır. Ancak politika faizindeki 2 puanlık düşüş daha anlamlıdır.

Ancak unutulmaması gerekir ki ticari kredilerdeki bu düşüşün özel bankalar tarafından da benimsenmesi ve fiyatlamalara yansıtılması makroekonomik değerlerin iyileştirilmesi topluma etkisi açısından önemlidir.

Diğer taraftan 1 milyon liraya kadar olan konut kredilerinin 1.38 seviyelerinden (yıllık bazda 16.56’ya tekabül ediyor) 1.29 seviyelerine gerilemesi. 1 milyonun üzerindeki konut kredilerinde 1.41 olan seviyenin 1.34’lere gerilemesiyle burada da yaklaşık olarak 1.5 puanlık bir düşüşü göstermektedir. Ticari kredilerde olduğu gibi konut kredilerinde de faizlerde indirim yapılması özellikle inşaat sektörünün önünü açacak bir tutumdur. Ancak daha önce denendiği gibi buralardaki kredilerin konut sektörüne doğrudan transferinin sağlanması önem arz etmektedir.

Diğer taraftan kesinlikle hükümetin dikkat etmesi gereken bir konu da buradaki düşüşün konutlara zam olarak gelmesinin de önüne geçilmelidir. Hükümetin fiyat artışlarına bundan sonraki süreçte daha dikkat etmesi gerekmektedir. Toplumun da kredilerdeki bu düşüşü fırsata çevirip zam olarak bunu piyasaya yansıtmaması gerekmektedir."

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler