Geri Dön
EkonomiSu ürünleri ve hayvansal mamullerde 2.5 milyar dolar aşıldı

Su ürünleri ve hayvansal mamullerde 2.5 milyar dolar aşıldı

Türkiye, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe 2018 yılında 2 milyar 511.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu sektörlerdeki 2023 ihracat hedefi de 3 milyar dolardan, 3.5 milyar dolara yükseltildi.

Su ürünleri ve hayvansal mamullerde 2.5 milyar dolar aşıldı

İhracatta yükselen sektörler arasında yer alan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe 2018 yılında ihracatta yüzde 11lik ihracat artışıyla 2.5 milyar doları aşmanın mutluluğu yaşanıyor. Su ürünleri sektörü 2018 yılında 958 milyon dolar ihracatla sektörde lider konumdaki yerini korurken, kanatlı sektörü 607 milyon dolar kanatlı eti ve 430 milyon dolar yumurta ile toplamda 1 milyar 37 milyon dolar dövizi Türkiyeye kazandırdı. Süt ürünleri sektörü 293 milyon dolarlık ihracata imza atarken, bal ihracatı 25.5 milyon dolara ulaştı. Sektörün diğer ihraç kalemlerinin katkısı ise 198 milyon dolar oldu. Sektör, 2023 yılı ihracat hedefini ise 3 milyar dolardan 3.5 milyar dolara yükseltti.

TÜRK ÜRÜNLERİ TÜM DÜNYADA TERCİH EDİLİYOR

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 100den fazla ülkenin sofralarını sağlıklı ve lezzetli levrek, çipura, alabalık, kanatlı eti, yumurta, süt ürünleri ve bal başta olmak üzere Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri ile donattıklarını söyledi. İhracata giden hiçbir ürünlerinin geri gelmediğini belirten Kızıltan, 2019 yılındaki hedefin 2 milyar 700 milyon dolar olduğunu kaydetti. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak geleneksel ihraç pazarları Avrupa Birliğine 2019 yılında da ihracatlarını arttırma çabası içinde olacaklarının altını çizen Kızıltan, "2019 yılında hedef pazarlarımız Uzakdoğu ülkeleri ve Güney Amerikaya da ihracatımızı arttırmayı planlıyoruz" diye konuştu.

GİRİT: 2023 YILI HEDEFİMİZİ 3.5 MİLYAR DOLARA YÜKSELTTİK

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü bünyesinde su ürünleri ve kanatlı olmak üzere iki ana alt sektör bulunduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit ise, her iki sektöründe 2018 yılında 1 milyar dolar bandında ihracata imza attığı bilgisini paylaştı. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün Türkiye Cumhuriyetinin 100. kuruluş yıldönümü için 3 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu hatırlatan Girit, "Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak ihracatta yakaladığımız tempo ile 2023 yılı ihracat hedefimizi 3.5 milyar dolara yükselttik. Bu ihracat tutarını Türkiyeye kazandırmak için önümüzdeki 5 yıl yoğun bir şekilde çalışacağız" diye konuştu.

Türkiyenin su ürünleri ihracatında Hollanda 148 milyon dolarlık ihracatla zirvede yer alırken, Kanatlı eti ihracatında Irak 338 milyon dolarlık tutarla açık ara birinci oldu. Irak yumurta ihracatında da 306 milyon dolarlık tutarla, süt ürünleri ihracatında 73 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Bal ihracatında ise Almanya 12 milyon dolarla satış yapılan ülkeler arasında zirvede yer alda.

Altınoluk'ta kısa süreli fırtına paniğe neden olduBalıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi'nde meydana gelen kısa süreli fırtına nedeniyle, sahildeki vatandaşlar panik yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler