Geri Dön
EkonomiSürdürülebilirlik endeksli tahvil hamlesi

Sürdürülebilirlik endeksli tahvil hamlesi

Sürdürülebilirlik hedeflerini faaliyetlerinin merkezine koyan Coca-Cola İçecek (CCI), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki içecek endüstrisinin sürdürülebilirlik endeksli tahviline imza attı.

Sürdürülebilirlik endeksli tahvil hamlesi

CCI, yüzde 4.75 faiz üzerinden 7 yıl vadeli 500 milyon dolar tahvil ihraç etti. CCI bu ihraçla Türkiye’nin en büyük sürdürülebilirlik endeksli tahvil ihracını ülkenin yurtdışı pazarlara borçlanma oranı referansına göre daha düşük maliyetle gerçekleştirmiş oldu.

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Türkiye dahil 11 ülkede 430 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet veriyoruz. CCI tahvili ile hem Türkiye hem de içecek sektörünün EMEA bölgesindeki ilk sürdürülebilirlik endeksli tahvilini çıkarmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

En çok ABD, AB ve İngiltere’den talep

CCI’ın 2021 yılında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P ve Fitch tarafından yatırım yapılabilir seviye olan ‘BBB-‘ notu aldığını hatırlatan Başarır, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından teyit edilen başarılı performansımızla son derece avantajlı bir bono ihracı gerçekleştirdik” dedi. Yapılan açıklamaya göre, son altı ayda Türkiye pazarından çıkan ilk özel sektör ihracı olan tahvillerin yüzde 34’ü ABD, yüzde 30’u Avrupa Birliği ve yüzde 16’sı İngiltere pazarlarında satıldı.