Geri Dön
EkonomiTam kapasiteye 1 yıl önce geçecek

Tam kapasiteye 1 yıl önce geçecek

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için UK Export Finance (İngiliz İhracat Kredi Ajansı), JP Morgan Chase Bank ve 6 Türk bankasıyla 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzalandı.

Tam kapasiteye 1 yıl önce geçecek

DUYGU ERDOĞAN - Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali projesi için Kalyon Holding,  UK Export Finance (İngiliz İhracat Kredi Ajansı), JP Morgan Chase Bank, Denizbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Türkiye Vakıflar Bankası ile 12 yıl vadeli, 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı.

İmza töreninde konuşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, santralin 550 megavatının işletmeye alındığını belirterek, "Kalyon PV fabrikamızın üretim kapasitesini 1000 megavata çıkardık. Tam kapasite ile faaliyete geçme süresini bir yıl öne çektik. 2022 sonuna gelmeden 1350 megavat ile tam kapasiteyi devreye almış olacağız" dedi.

Türkiye'nin yerli ve milli teknolojiyle hayata geçirilen ilk güneş enerjisi santrali olan YEKA GES-1 Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali, Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük santralleri arasında yer alıyor. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurulan santral tamamlandığında 1350 Megavat DC kurulu güç ve yıllık 2 milyar 600 kilovatsaat üretime sahip olacak. Santral tam kapasiteye ulaştığında 2 milyon kişinin elektrik tüketimini karşılayacak.

Tam kapasiteye 1 yıl önce geçecek

Kalyoncu, "Bu kaynak, Türkiye ekonomisine olan güvenin ve Kalyon Holding'in sağlam finansal yapısının da ispatıdır" ifadelerini kullandı. Kalyoncu, şunları söyledi:

‘Güven göstergesi’

"Ülkemize yıllık 400 milyon dolar döviz ikamesi sağlıyor. Kalyon PV tarafından yüzde 80 yerlilikte güneş panelinin Türkiye’de de üretilmesi, cari açığın azaltılması ve nitelikli istihdam sağlanması açısından stratejik önem taşıyor. Santrali tamamlandığında, tek bir saha üzerine kurulu Avrupa’nın en büyük güneş santrali olacak. Dünya Bankası’nın çevresel

risk yönetimi yaklaşımının ayrılmaz  parçası olan Sürdürülebilirlik Çerçevesi standartlarının titizlikle uygulandığı santral, tamamlandığında 20 milyon metrekarelik bir alanda temiz enerji üretimi gerçekleştirecek."

Sürdürülebilirlik vurgusu

Finansman imza törenine UK Export Finance Çalışma Grup Başkanı Gordon Welsh, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, TSKB Genel Müdürü Ece Börü, JP Morgan Chase Bank Genel Müdür Yardımcısı Kaan Zaimoğlu katıldı. Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, “Santral, Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın sayılı büyüklerinden biri olacak. Bu proje için çok heyecanlıyız” dedi.

Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti
Sosyal medyada tehlikeli tarif! Evde 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladı
Ünlü YouTuber'ın yürek burkan sonu! Evlilik yıl dönümüne günler kala...
Emine Erdoğan’ın öncülüğünde sıfır atıkla 250 yeni kütüphane
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Galatasaray'dan Bafetimbi Gomis'e transfer teklifi! Detaylar belli oldu
Meteoroloji'den yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Yabancılar için yeni düzenleme! Döviz bozdurma zorunlu...
Kar sınavını geçtiler! Bütün önlemler alındı
Beşiktaş'tan ters köşe! Şenol Güneş derken
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
İkinci evlilikte çocuk krizi! Hemen dövmesini gösterdi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler