Geri Dön
EkonomiTansaş'ın tamamı Doğuş'un

Tansaş'ın tamamı Doğuş'un

Tansaş'ın tamamı Doğuş'un


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tansaş'a ait yüzde 10'luk payını 12.6 trilyon liraya Doğuş Grubu'na bağlı Körfezbank satın aldı


       Tansaş'ın tamamı Doğuş Grubu'na geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, ''Tansaş'a ait yüzde 10'luk (A) grubu hissesi 12,6 trilyon lira bedelle Körfezbank'ta kaldı'' dedi.
       Piriştina, gazetecilere yaptığı açıklamada, önceki gün sabah saatlerinde başlayan ve 25 saat süren ihalede tek teklif veren Körfezbank'ın ilk teklifinin toplam 11,1 trilyon lira olduğunu, ancak ihale komisyonunun yaptığı pazarlık sonucu bedelin 12,6 trilyon liraya çıkarıldığını ifade etti.
       Ahmet Piriştina, ihale hakkında şu bilgiyi verdi: ''İhale, Cuma günü 10.00'da başladı. Hisse başına 37 bin lira teklif verildi. Amacımız, içimize sinen bedeli bulmaktı. Akşam saatlerinde yeni fiyat geleceği bilgisi bize ulaştı. Bugün öğleye doğru fiyatın hisse başına 42 bin liraya çıkarıldığı haberini aldık. Borsada Tansaş hisseleri 40 bin 500 liradan alıcı buluyordu. Bu bedel dolar bazında da daha önce verilen tekliften yüzde 30 daha yüksek. İhale, pazartesi günü başkanlık onayından sonra kesinlik kazanacak. Teklif edilen bedel, onaydan sonra 5 gün içinde ödenecek.'' Piriştina, Tansaş'ın belediyenin 30 dükkan, 2 depo ve 11 mağazasında kirada olduğunu hatırlatarak, Doğuş Grubu'ndan gelen teklifle kira sözleşmesinin de revize edileceğini kaydetti. Yeni yapılacak sözleşmeye göre, yıllık 1,8 trilyon lira kira ödeneceğini belirten Piriştina, 1 Ocak 2000 tarihinden sonra Tansaş'ın kiracı olduğu tarihi Asansör'ün belediye tarafından işletileceğini söyledi.
       Piriştina, daha önce 1 trilyon 100 milyar lira bedelle Tansaş'a satılan İZSU binasının da vefa hakkı kullanılarak geri alınacağını ve Tansaş'ın bu binada kiracı olarak kalacağını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, bir gazetecinin, ''Tansaş'ın hisse satış fiyatını nasıl buldunuz?'' sorusu üzerine, ''Borsanın üzerinde fiyat bulundu. Bu fiyat kentin sorunlarını
       çözecek bir meblağ... Daha önce kararlaştırdığımız bazı projeleri alacağımız parayla hayata geçirebileceğiz'' dedi.

     Tansaş
       Türkiye'nin ikinci büyük mağaza zinciri olan Tansaş'ın yüzde 29'luk A tipi hisseleri bu yılın başında 20.2 trilyon liraya Garanti Bankası'na satıldı. Doğuş Holding ise, FİBA Grubu ve Güçbirliği Holding'in elindeki yüzde 22'lik hisseyi 13.5 trilyon liraya satın aldı. Tansaş'ın Ege Bölgesi'nde 92 mağazası bulunuyor. Tansaş hafta içinde İstanbul'da da mağaza açtı.


Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler