Geri Dön
EkonomiTasarımın kalbi Türkiye’de atacak

Tasarımın kalbi Türkiye’de atacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın desteklenmesi için 20’den fazla öneri üzerinde çalışıldığını belirterek, “Hedefi vuran bir destek ve teşvik olmalı. Yeniden ‘bismillah’ demek  için istişare ediyoruz. Turizm ve sağlık turizminin ihracat sayılması ve ihracat gibi desteklenmesi, KDV iadeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Tasarımın kalbi Türkiye’de atacak

Zeybekci, Türkiye Tasarım Haftası tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 18-23 Ekim 2016 tarihleri arasında, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle bu sene ilk defa ‘Türkiye Tasarım Haftası’ etkinlikleri düzenleneceğini ifade etti.

Zeybekci, 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefini anımsatarak, “Türkiye ihracatını 2 milyar dolardan 150 milyar dolara çıkardı ama 6-7 yıldan beri buralardayız.

Dolanıyoruz, artık aşamıyoruz, gidemiyoruz başka bir yere, tıkandığımızın resmidir. 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak; mevcut halimizle bu imkansız. Bir yere kadar gelebiliriz belki 300 milyar dolarları görebiliriz ama 1.50-1.60 dolarlık kilogram fiyatıyla ihracat yapan Türkiye’nin gelebileceği nokta buralar. Türkiye bu işi farklı yapmak zorunda.”

Zeybekci, “Kişi başına düzen cep telefonu ve tablet sayısında dünyada beşinciyiz. Bu kadar cep telefonu ve tableti olan Türkiye’de ticaretimizin yüzde 1.5-2’sini e-ticaret üzerinden yapar durumdayız” diye konuştu.

Memleketi Erzincan’da, Yıldırım Akbulut üzüntüsüEski Başbakan ve Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut’un vefatı memleketi Erzincan’da büyük üzüntüyle karşılandı. Bir zamanlar birbirlerine siyasette rakip olduklarını söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, Erzincan’ın yetiştirdiği bürokrat ve devlet adamlarından birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Babası Bahattin Bütün ile Yıldırım Akbulut’un birlikte siyaset yaptıklarını ifade eden Orhan Bütün, makam aracı olarak kullandığı klasik otomobili garajdan çıkararak, kent merkezinde kısa bir tur attı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler