Geri Dön
EkonomiTatile seçim molası

Tatile seçim molası

İstanbul’da belediye başkanlığı seçiminin 23 Haziran’da yapılacağının açıklanması, erken rezervasyon yaptıranlara sürpriz oldu. Ancak tatilcilerin bir kaybı olmayacak. Ödedikleri tatil ve uçak bileti parasını geri alacaklar. Tarih değişikliği yapmak da mümkün olacak

Tatile seçim molası

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da belediye başkanlığı için seçim tarihini 23 Haziran olarak açıklamasından sonra erken rezervasyon yaptıranlar tatillerini iptal ettirmeye başladı. Belediye başkanlığı seçiminde oylarını kullanmak isteyenlerin bir kısmı ödedikleri ücretin iadesini isterken, bir kısmı da tatillerini başka bir tarihe devrediyor.

Erken rezervasyonla ödedikleri tatil parasını geri almak isteyenler, paralarının tamamını tatilin başlangıç gününden bir ay öncesine kadar başvurmaları halinde kesintisiz geri alıyor.

Tatilin tarihini değiştirmek de mümkün oluyor. Ancak değiştirilen tarihin daha yüksek sezona gelmesi halinde bu kez erken rezervasyon bedeline ek olarak yüksek sezona denk gelen fiyat farkını da ödemek gerekiyor.

Yasal güvence

Erken rezervasyon konusunda mağduriyet oluşmaması için hükümet bir dizi yasal önlem almıştı. Yapılan yasal düzenlemeler sayesinde erken rezervasyon yaptıran kişilerin hakları güvence altına alındı. Bu kapsamda kişiler, tatil tarihine 1 aydan fazla olan süreler içinde erken rezervasyon sözleşmelerini iptal edebiliyor ve ödedikleri ücretin tamamını geri alıyor.

Tatile seçim molası
Bu süreye bağlı kalarak tatil tarihini değiştirmek ya da tatile gidecek kişileri değiştirmek de mümkün.

Bu düzenlemeler kapsamında, erken rezervasyon sigortası yaptıran kişiler, tatil bedelinin yüzde 1’i kadar bir ücret ödeyerek, bir ay sınırı olmaksızın tatil gününe kadar yapacakları iptallerde paralarını geri alabiliyor.

Mücbir sebep oluştu

Bu güvencelerden biri de hukuken ‘mücbir sebep’ oluşması. “Önüne geçilmesi mümkün olmayan durum”ları belirtmek için kullanılan bu kavram ‘force majeure’ olarak da ifade ediliyor. 6 Mayıs tarihine kadar yapılan erken rezervasyonlar mücbir sebep kapsamında değerlendiriliyor ve erken rezervasyon bedellerinin iadesini şart koşuyor. 6 Mayıs’tan sonra yapılacak rezervasyonlar mücbir sebep kapsamında girmiyor.

Bu ilk değil

Aynı durum, 24 Haziran 2018 seçimlerinde de yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri erken bir tarihe alınınca, erken rezervasyon yaptıran kişiler tatillerini erteleyerek, yatırdıkları parayı geri almışlardı. Ancak yurtdışı turların iptalinde para iadesi yapılmamıştı.

Tatile seçim molası

Uçak biletleri iade

Havayolu şirketleri de peşpeşe yaptıkları açıklamalarda, 23 Haziran uçuşlarına ait biletlerin ücretlerini kesintisiz olarak iade edeceklerini açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) twitter’dan yaptığı açıklamada, 20-26 Haziran arasındaki biletlerin ücretsiz değiştirileceğini açıkladı. Açıklama şöyle:

“23 Haziran tarihinde yenilenecek olan seçim nedeniyle 6 Mayıs tarihi ve öncesinde satın aldığınız, 20 - 26 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceğiniz İstanbul kalkışlı ve varışlı seyehatlerinizi, 15 Mayıs tarihine kadar masrafsız şekilde değiştirebilirsiniz.”

AtlasGlobal Havayolları, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, “23 Haziran İBB Başkanlığı seçimi için yolcularımıza ücretsiz değişiklik ve iade hakkı veriyoruz” duyurusunu paylaştı.

Pegasus, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 6 Mayıs ve öncesinde alınmış olan, 23 Haziran 2019’u kapsayan gidiş ve dönüş biletlerinin kesintisiz iade ve iptal edilebileceğini duyurdu.

Onur Air, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “23 Haziran 2019 seçim gününü kapsayan tek yön veya gidiş-dönüş biletlerini 7 Mayıs 2019 tarihinden önce alan yolcularımız 1 Haziran’a kadar 0850 210 66 87 numaralı çağrı merkezimizi arayarak 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında ücretsiz olarak değişiklik yapabilecek veya bilet ücretlerini kesintisiz iade alabilecek” denildi.

Tarihe dikkat 15 gün kaldı

Osman Ayık TÜROFED Başkanı

“23 Haziran tarihi için erken tatil rezervasyonu yaptıranlar için hiçbir sıkıntı yok. Kendilerine her türlü kolaylık sağlanacak. Kanuna göre erken tatil rezervasyonu yaptıranlar tatil gününden 1 ay öncesine kadar başvurmaları halinde ödemiş oldukları tatil parasının tamamı kendilerine iade ediliyor. Ya da tatil günlerine ilişkin tarih değişikliği ve hatta rezervasyonda isim değişikliği yapmaları bile mümkün.

Rezervasyon yaptıranların para iade talebi ya da tarih değişikliği talebi için rezervasyonu yaptırdıkları kuruma başvurmaları gerekiyor. Eğer tatili acenteden almışlarsa acenteye, otelden almışlarsa otele başvurmaları gerekiyor. Turizmdeki bütün kurumlar olarak bu kurallara harfiyen uyarız. Para iadesi ve tarih değişikliği için daha 15 gün zaman var. Erken rezervasyonu daha yüksek sezondaki bir tarihe kaydırmak isteyenler ise fiyat farkını ödeyecek.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Çelik yelekle cezaevine gönderildiBursa'nın İnegöl ilçesinde aralarında husumet olduğu gerekçesiyle Barış Gümüştaş'ı (31) tabancayla başından vurarak öldüren İbrahim Akkoyun (40), çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler