Geri Dön
EkonomiTeknoloji devlerine şok soruşturma!

Teknoloji devlerine şok soruşturma!

Rekabet Kurulu teknoloji şirketleriyle ilgili incelemeyi genişletti ve soruşturmaya sektörün dev şirketlerini de dahil etti.

Rekabet Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Tüketici Elektroniği Ürünleri Alanında Faaliyet Gösteren 7 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açılırken, Bilgisayar ve KonsolOyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs HakkındaYürütülen Soruşturmaya 2 Teşebbüs Daha Eklendi.

Rekabet Kurulu, 19.02.2015 tarihli toplantısında, bilgisayar ve konsoloyunları alanında 4054 sayılı Rekabetin Korunması HakkındaKanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelikolarak;

- Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,
- Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,
- Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,
- Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ile
- Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına 15-08/108-M sayı ile kararvermişti.

Rekabet Kurulu, 07.07.2015 tarihli toplantısında ise; bilgisayar vekonsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlaledip etmediklerinin tespitine yönelik olarak Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş. ile Kliksa İç ve Dış Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına ve bu soruşturmanın 15-08/108-M sayı ileyürütülen soruşturma ile birleştirilmesine 15-28/319-M sayı ilekarar verdi. Ayrıca, aynı toplantıda, yukarıda yer verilen15-08/108-M sayılı karar ile başlatılan soruşturmanın tüketicielektroniği ürünleri alanını da kapsayacak şekilde genişletilmesive bu alanda 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edipetmediklerinin tespitine yönelik olarak;

- Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,
- LG Elektronics Tic. A.Ş.,
- MS İstanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. (Media Markt),
- Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş.,
- Türk Philips Ticaret A.Ş.,
- Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.,
- Vestel Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılması da karara bağlandı.

* Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılanteşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’uihlal ettikleri, anılan Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşıkarşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

İsrail'in Gazze'ye saldırısında 20 Filistinli şehit oldu, 95 kişi yaralandıFilistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırısında 9'u çocuk 20 Filistinlinin şehit olduğunu, yaralı sayısının da 95'e yükseldiğini duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler