Geri Dön

Tekstilciler dünyada ilk 5’i hedefliyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, bu yıl geleneksel pazarların yanında Güney Amerika, Uzak Doğu Asya ve Afrika’ya özel önem vereceklerini belirterek, “Bizim en çok önem verdiğimiz başarı kriterlerinden bir tanesi dünyadaki pazar payımızı artırmak ve dünyanın en büyük beş tedarikçi arasında yer almak” dedi.

Tekstilciler dünyada ilk 5’i hedefliyor

İTHİB tarafından 2018 yılında sektörde yaşanan gelişmelere ve 2019’a ilişkin hedef ve projelere yönelik İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Öksüz, toplantıda yaptığı konuşmada Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün, Avrupa Birliği (AB) için Çin’den sonraki en büyük tedarikçi konumunda bulunduğunu söyledi.

2018’i yüzde 4’lük bir ihracat artışı ile 10.5 milyar dolarla tamamladıklarını belirten Öksüz, 2018’in özellikle yeni pazarlara girme açısından önemli geçtiğini ifade etti. Öksüz, “188 ülkeye ihracat yaptık. Sektör olarak en fazla ihracatı 5.4 milyar dolar ile AB ülkelerine yaptık. Ülkeler itibariyle bakıldığında ise en büyük ihracat pazarlarımız Almanya ve İtalya’ya bu dönemde ihracatımız 870 milyon doların üzerinde gerçekleşti. İlk 20 ihracat pazarımızın 15’inde ihracat artışı gerçekleştirdik. Geçen sene Rusya’ya ihracat yüzde 107, Belarus’a yüzde 42 arttı” diye konuştu.

‘Kenevir güç katar’

Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri ile gündeme gelen kenevir ekiminin tekrar başlatılacağı yönündeki gelişmeleri de değerlendiren Öksüz, “Sektörümüz için kenevir yeni bir alan yaratabilir. Kenevir ketenin hammaddesi olduğu için tekstilde de kullanılıyor. Bunun üzerine çalışıp Türkiye’de üretimi olmayan keten elyafın önü açılabilir ve sektörümüze ciddi bir fayda sağlayabilir” dedi.

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber