Geri Dön

THY, Tanzanya ve Rusya’dan şirket satın alma yolunda

Yabancı hava yolu şirketlerinden ortaklık teklifi aldıklarını söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, “Şu ana kadar sayı 12’ye ulaştı. Hepsini masaya koyduk. Tanzanya ve Rusya’da görüşmeler ilerledi” dedi

THY, Tanzanya ve Rusya’dan şirket satın alma yolunda

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, şu ana kadar 12 yabancı hava yolu firmasından ortaklık yönünde teklif aldıklarını belirterek, “Bütün teklifleri masaya koyduk, değerlendiriyoruz. Şu anda görüşmelerde ilerleme kaydettiğimiz iki şirket var. Tanzanya ve Rusya’dan iki şirket yatırımı için yaptığımız görüşmelerde ilerleme kaydettik” dedi.
Görüşmelerin çok kısa zamanda sonuçlanacağını düşündüklerini belirten Topçu, “Biz şirketlerin çoğunluk hissesini almak istiyoruz. Görüştüğümüz bütün şirketler de yönetimini bize vermek istiyor. Bizim de yüzde 50 hissesiyle birlikte yönetimi de üstlenme şartımız var. Uluslararası fon şirketleri de bizimle birlikte ortaklık yapıp finansman desteği vereceklerini söylüyorlar. Bu da THY’ye duyulan güvenin bir sonucu” diye konuştu.
THY’nin şu anda yurtdışında 127 noktaya uçtuğunu belirten Topçu, yurtiçinde de 38 noktaya uçtuklarını kaydetti.

‘Kârdan fedakârlık yaptık’
2010 yılının ilk yarısına ait konsolide mali tablolarına göre yüzde 36 düşen faaliyet kârlarının yılın ikinci yarısında toparlanacağını belirten Topçu, şunları söyledi:
“Faaliyet karımızda düşüş var ama ikinci yarıda artış olacağını düşünüyoruz. Avrupa’da kıyasıya bir rekabet sürüyor. Bu bilet fiyatlarına yansıdı. Biz de bu rekabet içinde karlarımızdan fedakarlık yaptık. Avrupa bölgesindeki uçuşlarımızda bu görülüyor. Ama ikinci yarıda bunu telafi edeceğiz. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş de etkili oldu. Ama verimlilik stratejimizle telafi etmeye çalışıyoruz. Dünya bir krizden çıktı. Türkiye’ye etkileri az oldu diyebiliriz. Önümüzdeki dönemde beklentilerin üzerinde bir büyüme bekliyorum.”

5 milyar dolarlık kayıp
Dünya havacılığının 2008 - 2009 yıllarında önemli kayıplar yaşadığını söyleyen Topçu, şöyle devam etti: “Dünyada sektör 2009 yılında 5 milyar dolar kaybetti. Şu anda bütün havayolları maliyetlerini azaltmak rekabet güçlerini artırmak için çalışıyor. Birleşmeler yaşanıyor. Bu nedenle gelecekte sektörde rekabet giderek artacak. Biz de THY olarak giderlerimizin kontrolü, uçuş planları, yeni pazarların keşfedilmesi ve yolcu sayısını artırma konularında çalışmalar yapıyoruz.
Dünyadaki yolcu hareketinden daha fazla pay almak istiyoruz. İstanbul’un uluslararası bir aktarma merkezi olması için çalışıyoruz. 2005 yılına göre transit yolcu sayımızda yüzde 450 artış var.”

Euroleague’e lansman
Barcelona ve Manchester United’ın yanı sıra Türk Hava Yolları’nın 5 yıllığına basketbol Euroleague’e sponsor olduğunu hatırlatan Hamdi Topçu, “Bu sponsorluğun Türkiye’nin tanıtımına da önemli bir katkı yapacağına inanıyoruz. Anlaşmasının yaptık. Önümüzdeki ay yurtdışında lansmanını yapacağız” dedi.

TAI ile ortak ‘galley’ üretecek
TAI ile ortak bir projelerinin olduğunu söyleyen Hamdi Topçu, “Uçak içinde ‘galley’ denilen bölümler var. Elbise askılıkları, mutfak kısmı gibi tüpün içini ayıran bölümlere biz ‘galley’ diyoruz. TAI ile ortak bu bölümleri üretmek istiyoruz. Ve Boeing ve Airbus’ın listesine girmek istiyoruz” dedi.

TANZANYA
THY haziran ayından beri bu ülkeye uçuyor

THY’nin ortaklık görüşmelerini sürdüğü firmalardan birisi Tanzanyalı. Darüsselam şehri ve çok sayıda turist çeken dünyanın en yüksek ikinci dağı Klimanjero Dağı ile ünlü olan Tanzanya’da iki büyük havayolu şirketi bulunuyor. Bunlar; uluslararası ulaşımda Air Tanzania, ülke içi ulaşımda Precision Air. Bunların dışında da ülkede küçük çaplı havayolu şirketleri de faaliyet gösteriyor. THY, Darüsselam’a ilk kez haziran ayında uçuş başlatmıştı.

RUSYA
DTÖ’ye girince havacılığın önemi artacak

Rusya’da faaliyet gösteren en büyük havayolu şirketi ise Aeroflot. Aeroflot’un dışında Rusya havacılık sektöründe Sibirair, Pulkovo, Transaero, Kontinental, UT Air, Vaso, Krasair, Istline, Kavminvodı, Domodedovo, Rossia ve Belavia gibi hava yolu şirketleri de faaliyet gösteriyor.
Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğiyle birlikte ülkede hava yolu ulaşımının çok daha önemli hale geleceğine vurgu yapılıyor.

Eski güreşçi, basketbolu seviyor
Futbol Federasyonu Denetim Kurulu Başkanı olduğunu söyleyen Topçu, sporla oldukça ilgili bir isim. “Ancak daha ziyade basketbolu seviyorum” diyor.
Aynı zamanlarda bir basketbol, bir futbol karşılaşması olsa, Topçu, basketbol maçını izlemeyi tercih edeceğini belirtiyor.
Lise yıllarında basketbol oynayan topçu, üniversite yıllarında da güreşle uğraşmış. “Katıldığım müsabakalarda derecelerim var. Kütahya’da il birincisi olmuştum. Güreş hakemliği de yaptım. Ama bıraktım. Şu anda sadece haftada bir arkadaş grubumla basketbol oynuyoruz” diye anlatıyor.

Şok eden an! Cezayı öğrenince kumar oynamaya devam ettilerGaziosmanpaşa'da kısıtlamalara rağmen kepenkleri kapalı bir iş yerinde kumar oynayan 12 kişiye 38 bin TL ceza kesildi. Cezayı öğrenen bu kişiler son ana kadar oyunlarına devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber