Geri Dön

THYden film gibi tahliye operasyonu

THY koronavirüs yüzünden bulundukları ülkede mahsur kalan 25 bin vatandaşı Türkiye’ye taşıyacak. Tahliye operasyonu 59 ülkeyi kapsıyor. 195 seferle vatandaşların ailesine kavuşacağını anlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Ramazanda sevdikleriyle buluşacaklar” dedi

Dünyayı pençesine alan koronavirüs salgını nedeniyle bulundukları ülkede mahsur kalan Türk vatandaşlarının imdadına Türk Hava Yolları (THY) yetişiyor.

THY, 59 ülkeye düzenleyeceği 195 uçuş ile 25 bin vatandaşı Türkiye’ye getirecek. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Ramazan ayında onları sevdikleriyle aynı masanın etrafında buluşturacağız. Tüm dünya halklarının gıpta ile baktığı birlik ve beraberlik örneğini, bir kez daha sergileyeceğiz” dedi.

İkinci ‘büyük göç’

Atatürk Havalimanı’nın bir gecede başarılı bir şekilde İstanbul Havalimanı’na taşınmasına ‘büyük göç’ adı verilmişti. Türk havacılık tarihinde şimdi adeta ikinci bir ‘büyük göç’ yaşanacak.

THY geçici süreyle yurt dışında bulunan ve salgın sonrası bulundukları ülkede mahsur kalan 25 bin vatandaşı Türkiye’ye taşıyacak ve ailelerine kavuşturacak.

Milli görev bilinci


Milli görev bilinci ile gerçekleştirilecek dev tahliye operasyonuna dün başlandı. THY’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Bu operasyon sayesinde turist, öğrenci ya da geçici işçi olarak gittikleri ülkelerde mağdur olan binlerce vatandaş, ramazan ayında aileleri ile bir arada olacak. Tüm tarifeli yolcu seferlerini koronavirüs önlemleri kapsamında durduran, kargo uçuşlarını ise küresel gıda ve medikal ürün zincirinin sürekliliği için devam ettiren bayrak taşıyıcı havayolu, 20 - 28 Nisan tarihleri arasında 59 ülkeden tahliye uçuşu gerçekleştirecek. Operasyon kapsamında 63 geniş, 40 dar gövde uçakla icra edilecek toplam 195 uçuş ile 25 bine yakın vatandaşın Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.”

THYden film gibi tahliye operasyonuRAMAZANDA AYNI MASADA

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ülke için anlamlı bir operasyona daha başladıklarını dile getirdi.

Tahliye uçuşları ile yurt dışında mahsur kalan binlerce vatandaşın ailelerine kavuşacağını aktaran Aycı, “Ramazan ayında onları sevdikleriyle aynı masanın etrafında buluşturacağız. Tüm dünya halklarının gıpta ile baktığı birlik ve beraberlik örneğini, bir kez daha sergileyeceğiz. Ülkemizin bayrak taşıyıcı şirketi olmanın sorumluluğu ile en önemli değerimiz Türkiye için her tahliye uçuşumuzu gurur ve mutlulukla gerçekleştireceğiz” dedi.

59 ülkeye 195 uçuş


ALMANYA İLK SIRADA

İlker Aycı, operasyon kapsamında en fazla vatandaşın tahliye edileceği ülke olan Almanya’dan 3 bin 269 kişinin Türkiye’ye gelmesinin beklendiğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Bu ülkeyi, 2 bin 201 kişi ile Suudi Arabistan ve 1632 kişi ile ABD izleyecek. Daha sonra sırasıyla, İngiltere’den 1559, Kuveyt’ten 1463, Cezayir’den 1200, Ukrayna’dan 863, Irak’tan 861, Fransa’dan 696, Azerbaycan’dan 662, Hollanda’dan 648, Kanada’dan 543, KKTC’den 540, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 538, Polonya’dan 488, İspanya’dan 455, Rusya’dan 380, Kuzey Makedonya’dan 394, Kırgızistan’dan 352 ve İsviçre’den 341 kişi getirilecek.

Tahliye operasyonu gerçekleştirilecek diğer ülkeler ise şunlar: Belçika, Malta, Mısır, İrlanda, Moldova, Macaristan, Romanya, Çekya, Kosova, Arnavutluk, Bahreyn, Sırbistan, İtalya, İsveç, Ürdün, Umman, İran, Sudan, Avusturya, Slovakya, Fas, Tayland, Karadağ, Danimarka, Gana, Senegal, Benin, Katar, Etiyopya, Somali, Moritanya, Nijer, Kenya, Bangladeş, Pakistan, Malezya, Singapur, Hindistan ve Bosna Hersek.”

THYden film gibi tahliye operasyonu

Son dakika... MSB görüntüleri paylaştı! Hepsi mağaradan çıktıMilli Savunma Bakanlığı'ndan son dakika Pençe Kaplan Operasyonu paylaşım yapıldı. MSB'den yapılan açıklamada, 'Operasyonu’nda icra edilen arama tarama faaliyetlerinde terör örgütü PKK’ya ait; 1 adet AT-4 güdümlü tanksavar silahı, 1 adet M16 Piyade Tüfeği, 1 adet Zagros keskin nişancı tüfeği ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi' denildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber