Geri Dön

‘THY’nin hedefi dünya havacılığının zirvesi’

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, operasyonlarında değerlendiremedikleri 24 adet Boeing 737 Max uçağına rağmen yolcu sayılarını önceki yılın aynı ayına (aralık) göre yüzde 7.1 artırmalarının önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

‘THY’nin hedefi dünya havacılığının zirvesi’

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aycı, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından açıklanan verileri değerlendirdi.

Aycı, bir hayalleri ve bir hedefleri olduğunu belirterek, “Ülkemizin en değerli markası Türk Hava Yolları’nı küresel havacılığın zirvesine taşımak için çaba harcıyoruz. Dünya havacılığını ve şirketimizi önemli derecede olumsuz etkileyen gelişmelerin yaşandığı 2019’u bu gibi güzel veriler ile geride bıraktığımız için mutluyuz” dedi.

Yeni yılda AnadoluJet markasıyla yurt dışı açılımı ile Türkiye’nin turizm merkezlerinden direkt uçuşlarla bu rakamları daha yukarı çıkaracaklarını belirten Aycı, şunları söyledi:

“Aralıkta yalnızca tarifeli yolcu seferlerimizle değil hava kargo operasyonlarımızda da başarılı bir performans sergiledik. Rüzgarın tersten estiği ve küçülmenin yaşandığı hava kargo pazarında Turkish Cargo markamız ile büyümeyi sürdürdük.”

Avrupa’da birinci

Uçuş ağını hergeçen gün genişleten THY, ICAO’nun aralık ayı verilerine göre yolcu sayısı artışı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü havayolu şirketi oldu.

Yolcu sayısını 2018’in aynı ayına göre yüzde 7.1 artıran şirket, taşınan yolcu sayısı rakamlarına göre ise dünyada en fazla yolcu taşıyan 14. şirket oldu.
THY’nin, Aralık 2019 verilerine göre dıştan dışa transfer yolcu sayısında da önemli bir artış yaşadı. Aralıkta yüzde 6.9 artan toplam transfer yolcu sayısının tüm yolcu sayısı içindeki oranı yüzde 49.5’e çıktı.

Bilet fiyatı
korunacak
THY, seyahat programı belli olmayan yolcular için bilet fiyat koruması uygulamasını başlattı. THY’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, THY’nin fiyatı koru uygulamasında standart korumada yolcular, uçuşlarına kalan süreye bağlı olarak belirli bir tutar karşılığında fiyatı sabitleyebilecek. Biletleme durumunda ise ödediği tutar iade edilecek.

Albayrak çiftine sosyal medyada çirkin saldırı: 11 gözaltıGelen bir son dakika haberine göre, sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile ailesini hedef alan hakaret içerikli paylaşımlar nedeniyle şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber