Ekonomi Torba tekliften vergi artışı çıktı

Torba tekliften vergi artışı çıktı

06.07.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

En düşük memur maaşını 22 bin liraya çıkaran torba kanun teklifinden, vergi artışı düzenlemeleri çıktı. AK Parti’nin teklifine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), bir sefere mahsus olmak üzere sıfır alınan ve mevcut trafiğe kayıtlı tüm araçlar için iki katı ödenecek. Teklife göre, akaryakıta otomatik enflasyon ayarlaması yapılacak.

Torba tekliften vergi artışı çıktı

MİTHAT YURDAKUL Ankara - AK Parti’nin dün TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifine göre MTV, bir defaya mahsus olmak üzere iki katına çıkarılacak, bu yıl tüm araç sahipleri, ek MTV ödeyecek. İlave MTV iki taksitte tahsil edilebilecek. İlk taksit, yasanın yürürlüğe girdiği ayı izleyen ay sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım ayı sonuna kadar yatırılacak. Teklifle, 2023 için belirlenen kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, banka ve diğer finansal kuruluşlar için yüzde 30’a çıkarılıyor.

Haberin Devamı

Otomatik vergi

Düzenleme aynen yasalaşırsa, akaryakıta otomatik enflasyon ayarlaması yapılacak, akaryakıtta alınan ÖTV, her yılın ocak ve temmuz aylarında geriye dönük 6 aylık enflasyon kadar zamlanacak. Cumhurbaşkanı’nın bu vergi oranını yarısına kadar artırma yetkisi yükseltilecek.

Düzenleme uyarınca, 2023 bütçe kanunu borçlanma limitlerinde de değişikliğe gidilecek ve hükümetin bütçe kanununa göre belirlenen borçlanma sınırı artırılacak. Yasaya göre Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın yüzde 5’er olan borç artırım tutarı 3 katına çıkarılacak.

Asgari ücret desteği

Çevre Kanunu’nda yer verilen cezaların iki katına çıkarılması için Cumhurbaşkanı’na yetki veren teklifte, işverene sağlanan asgari ücret desteğinin de 500 liraya çıkarılmasını öngören hüküm de yer alıyor.

Haberin Devamı

Teklifle, Kovid-19 tedbirlerine uymayanlara verilen para cezaları silinirken, cezasını ödeyenlere geri ödeme yolu açılıyor. Teklifle, Kur Korumalı Mevduat (KKM) için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan destekler, Merkez Bankası’nın sorumluluğuna veriliyor.

İçki ve sigaranın ÖTV zammı

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, alkollü içkiler ve sigarada Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarında da artış yapıldı. Gelir idaresi Başkanlığı’nın yayımladığı yeni ÖTV tarifesine göre, alkollü içki ve sigarada ÖTV zammı yüzde 14,81 olarak belirlendi. Artış sonrası, biranın asgari maktu vergi tutarı 6,18 liraya çıkacak. Rakıdaki bir litre alkolün vergisi ise 845 lira olacak. Litrelik bir rakıdaki ÖTV ve KDV’den oluşan toplam vergi miktarı 449 liraya ulaşacak. Yeni vergi zammıyla, bir paket sigaradaki asgari vergi tutarı da 22,2 lira oldu.

Yarın komisyonda haftaya Genel Kurul’da

7 Temmuz Cuma günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek teklifin, önümüzdeki hafta Genel Kurul’da yasalaştırılması bekleniyor.

‘Milli Dayanışma Teklifi’

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifin TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından yaptığı açıklamada, deprem felaketiyle beraber Türkiye’nin her bir ferdinin dayanışma içinde olduğunu bildiklerini ve teklifi “Milli Dayanışma Paketi” olarak adlandırdıklarını söyledi. Bu dayanışmaya tüm vatandaşların bundan sonra da katkı sunacağına inandıklarının altını çizen Güler, “Teklifimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.