Geri Dön
EkonomiTurizm sektörü krediler için bankalarla görüşecek

Turizm sektörü krediler için bankalarla görüşecek

Koronavirüs pandemisi dünyada en çok seyahat endüstrisi üzerinde etkili olurken, özellikle şehir otelleri bu süreçte aldıkları yaraları sarmaya çalışıyor.

Turizm sektörü krediler için bankalarla görüşecek

DUYGU ERDOĞAN - Bu kapsamda devletin sektöre sağladığı desteklerin devam ettirilmesini talep ettiklerini belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Konaklamada yüzde 8 olan KDV, yüzde 1’e indirilmişti. Bu desteğin 2022 Mayıs’a kadar uzatılması lazım. Sektörün yaşadığı olumsuz süreç dikkate alınarak 1 Ocak 2022 itibariyle uygulamaya konulacak konaklama vergisinin uygulanma süresi ertelenmeli. Bu talepler karşılanmazsa sektörün kendini çevirmesi mümkün görünmüyor” dedi.

TBB ile yapılandırma

“Bankaların turizm sektörünü riskli görmekten vazgeçmesi lazım” diyen Eresin, bankaların turizm sektörüne ‘üvey evlat’ muamelesi yaptığını, sektöre kredi kullandırmadığını söyledi.

Gelecek günlerde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile bir araya gelmeyi planladıklarını anlatan Eresin, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda sektör ve TBB arasında ‘Finansal Çerçeve Anlaşması’ imzalanarak yürürlüğe konulmasını beklediklerini kaydetti. Anlaşma kapsamında Eximbank veya kamu bankalarının aracılığıyla turizm işletme belgeli tesislere kısa-orta vadeli işletme kredi programı ile ilk 2 yılı ödemesiz dönemli 5 yıl vadeli düşük faiz oranlı kredi kullandırılması, vadesi dolan rotatif ve spot kredilerin KGF kredisine dönüştürülerek yeniden yapılandırılması, taksit dönemi gelmiş KGF kredilerinin ödeme süresinin 6 ay süreyle ertelenmesi, KGF kredilerinin kamu ödemelerinde de kullanılması, işletmelere mevcut maaş, SGK ve kamu ödemeleri toplamının bir yıla eşit tutarı oranında KGF miktarı tanımlanması şartları talep ediliyor. Müberra Eresin, bu desteklerin sağlanmasıyla sektörün hızlı bir toparlanma ile Türkiye ekonomisine verdiği katkıyı artırmaya devam edeceğini ifade etti.

‘Emlak vergileri 10 kat arttı’

Yakın dönemde belediyeler tarafından belirlenen emlak vergilerinde yaşanan yüksek artış oranlarına dikkat çeken Müberra Eresin, birçok bölgede 2021 yılına göre 5-10 kata varan artışlar olduğunu, ancak bu dönemde arsaların birim metrekare fiyatlarında bu değer artışını gerektirecek herhangi bir haklı neden olmadığını söyledi. Eresin, “2017 yılında pek çok takdir komisyonunca 2018 yılı için çok yüksek birim değerler belirlemesi kamuoyunun tepkisine ve davalara neden olmuş, bu durumun sona erdirilmesi için geçici bir maddeyle bir tavan artış oranı olarak yüzde 50’lik değerin esas alınması kararlaştırılmıştı. Mevcut dönemde de artışın taban sıfır, tavan en çok “yeniden değerleme oranı” ile sınırlı kalacak şekilde belirlenmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Denizli, sağlıkçılara ithafen yapılan heykelleri tartışıyorDenizli'de Merkezefendi Belediyesi'nin Covid-19 sürecinde yoğun bir çalışma dönemi geçiren sağlık çalışanlarına ithafen inşa ettiği tematik sağlık parkında yer alan heykellerin estetik ve mimari yapısı tartışmalara neden oldu. Heykelleri eleştiren Merkezefendi Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Yavuz Aki, çocuklarımız bu heykelleri görüp korkabilir derken, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun ise Sadece saygı amaçlı yapıldı. Bura da kötü bir niyet yok dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler