Geri Dön

Turizmde umut Ruslarda

Avrupalı ve ABDli turistlerden rezervasyon iptali gelince, Türk turizmciler Rusyaya akın etmeye başladı. Moskovadaki fuara uçaklar dolusu turizmci gidiyor

26 - 29 Martta düzenlenecek fuara Antalyadan Sunrise, Anex, Turtes, ve Pegas üç uçak kaldıracak. Rus havayolu şirketi Aeroflot ve diğer havayolu şirketlerinin seferleri şimdiden doldu. Sadece Antalyadan kalkacak uçaklarla 320 turizmci fuara gidecek. Toplam sayının 500ü geçeceği belirtiliyor. Irak Savaşı ile birlikte özellikle Amerika ve Avrupa kaynaklı turizmde yaşanan rezervasyon iptalleri yüzünden 2003 yılına büyük sıkıntılarla başlayan turizmciler, çıkış yolu olarak Rusya pazarına yöneldiler. Türk turizm şirketleri, yarın başlayacak olana MITT Moskova Fuarına adeta akın ettiler. Savaş etkilemiyor Rusya pazarının yüzde 85inin Türk turizm operatörlerinin elinde olduğunu söyleyen Turizm Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Fehmi Köfteoğlu, bunun savaş durumunda Türkiye için avantaj olduğunu belirtti. Köfteoğlu, "Rusyanın savaşla birlikte önemi daha da arttı. Çünkü savaş Rus turisti şu an için etkilemiyor görünüyor. Fuar kapsamında Antalyadaki bütün kuruluşlar ortaklaşa Moskovadaki ünlü Circus Clup de 500 kişilik bir davet verecek" dedi. Akdeniz ve Türk müziğinin çalınacağı davette servis elemanları Antalyanın yeni logosunun bulunduğu t - shirtlerle hizmet verecek. Partyde girişte herkesin yakasına yeni Antalya logosu takılarak farklı bir tanıtım yöntemi izlenecek. Gaziantepte THY şoku Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu ikinci Başkanı Gülseren Süzer de yasaklamanın bölgedeki 100e yakın acentayı vurduğunu söyledi. Süzer, "Acentalarımız şokta. Zaten bu sezon savaş nedeniyle dışarıdan bir şey beklemiyoruz. Ama, bir aya kadar savaş biterse bölgemiz için belki iç turizm açısından bir canlılık olabilir" diye konuştu. THY, Bahreyn ve Kuveyt seferlerinin 10 Nisan, Ağrı, Erzincan, Batman ve Muş seferlerinin 29 Marta kadar durdurdu. İkinci bir bildirime kadar Gaziantep, Urfa ve Mardin meydanlarına seferler de yapılmayacak. Karar Gaziantepli ihracatçıları, turizmcileri şaşırttı. Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, "Gaziantep bir ihracat kenti. Bu yasak bağlantılarımızı kesiyor" dedi. Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan da yeni bir düzenleme ile sıkıntının giderilmesini istedi.

MSB'den 'sosyal mesafe' videosuMilli Savunma Bakanlığı'nca Mehmetçiğin koronavirüsle mücadele kapsamında, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğine ilişkin video paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber