Geri Dön

Türk Akımı için Erdoğan Putin zirvesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün gerçekleşecek günübirlik Moskova ziyaretinde Türkiye ve Rusya arasında inşa edilmesi planlanan ancak müzakereleri dondurulan Türk Akımı projesinin ele alınması bekleniyor

Türk Akımı için Erdoğan Putin zirvesi

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan’ın Moskova ziyareti sırasında, Türkiye ve Rusya’nın birlikte inşa ettiği Moskova Merkez Camii’nin açılışını yapacağını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirtti.

Reuters’a değerlendirmede bulunan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, “Putin ile yapılacak görüşmede başta enerji olmak üzere ikili ilişkiler ele alınacak. Enerji ikili ilişkilerdeki en önemli başlıklardan bir tanesi, mutlaka bu konu gündeme gelecektir” dedi.


Ana gündem enerji

Erdoğan ve Putin görüşmesinin ikili ilişkilere dair bölümünde en önemli gündem başlığını oluşturacak enerji ilişkilerinde Türk Akımı projesinde yaşanan pürüzlerin ele alınması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl sonundaki Ankara ziyareti sırasında AB ile sürdürülen Güney Akım projesine son verildiğini buna alternatif olarak Rus gazını taşıyacak Türk Akımı projesi konusunda mutabakat sağlandığını açıklamış ve iki ülke arasında projeye ilişkin müzakereler başlamıştı. Ancak üst düzey bir Türk yetkili bu müzakerelerde ilerleme sağlanamaması üzerine görüşmelerin askıya alındığını hatırlattı.

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un da ziyarete katılacağını belirten yetkili şunları söyledi:


Hat pazarlığı

“Rusya halen 1 Ocak 2015’ten geçerli olacak şekilde yüzde 10.25’lik indirime imza atmıyor. Türkiye dört hatla yapılacak olan Türk Akımı’nın sadece ilk hattına izin verdi ama Rusya halen diğer hatlara da izin verilmesi konusunda ısrar ediyor. Bu projeyle doğrudan bağlantısı olmayan bazı talepleri de bulunuyor. Bu nedenle görüşmeler fiilen donmuş durumda... Bu ziyaretin önemli gündem maddelerinden biri bu olacak. Sonuçta 11.4 milyar euro’luk bir projeden bahsediyoruz” dedi.

İndirim sözü
Putin geçen yıl sonundaki Türkiye ziyaretinde Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı gaza 10.25’lik bir indirim yapılacağını açıklamıştı ancak bu indirim hâlâ uygulanmadı. Türk yetkili, “Zaten ilerleme sağlanamazsa Türkiye, şu anda gündemde değil ama, gaz indirimiyle ilgili olarak tahkime ciddi ciddi düşünmek zorunda kalabilir” dedi ve Türk Akımı’na ilişkin müzakerelerin askıya alınması nedeniyle hattan ilk akışın beklendiği gibi 2016 Aralık’ta gerçekleşmesinin artık
imkansız hale geldiğini ve öngörülen gecikmenin “iki yıldan az olamayacağını” söyledi.
Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi yaklaşık 50 milyar metreküpken, Rusya 28-30 milyar metreküple Türkiye’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi durumunda bulunuyor.

Milliyet'te Gündem (7 Temmuz 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber