Geri Dön
EkonomiTürk kotçu Jeanci'den Sırbistan’a fabrika

Türk kotçu Jeanci'den Sırbistan’a fabrika

Türk tekstil üreticilerinin yeni keşfettiği pazarlar arasında yer alan Sırbistan'a, bu sektöre ilişkin yatırımlar da hızlanıyor.

Türk kotçu Jeanci'den Sırbistan’a fabrika


Son olarak Türk firması Jeanci Konfeksiyon Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş, bu ülkede 6 milyon euro'luk yatırımla bir kot üretim tesisi kuracağını bildirdi.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticarette önemli bir yer işgal eden tekstil ürünleri konusunda bu ülkeye yönelik Türk yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Bu ülkede faaliyetleri olan Jeanci Konfeksiyon, Sırbistan'da bir fabrika kurarak, Cavalli, Fearre ve Versace gibi ünlü markalar için de üretim yapacak. Beta ajansının, şirketin kurucu ortağına dayanarak verdiği habere göre 6 milyon euro'ya malolacak fabrika, 2014 yılında tamamlanarak faaliyete geçecek. Jeanci, güney kentlerinden Leskovac'ta kuracağı yeni fabrikada 1.150 kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor.

Tam bir cazibe merkezi
Yaklaşık 50 milyon dolarlık Türk yatırımının bulunduğu Sırbistan'da, yatırımların büyük bölümünün tekstil konusunda olduğu belirtiliyor. Sırbistan'a 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen yabancı tekstil yatırımlarının miktarının ise 1 milyar doları aştığı kaydediliyor.

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler