Geri Dön
EkonomiTürk müteahhitler 500 milyar $’a koştu

Türk müteahhitler 500 milyar $’a koştu

Türk müteahhitlerin 1972 yılından bugüne yurtdışında üstlendikleri projelerin toplamı 428 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı.

Türk müteahhitler 500 milyar $’a koştu

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), yılın ilk 6 aylık döneminde Türk müteahhitlerin yurtdışında 6.5 milyar dolarlık proje üstlendiğine dikkat çekerek, “Böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972 yılından bugüne dek üstlenilen proje tutarı 428 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır” açıklamasını yaptı.

TMB, Temmuz 2021 İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nu yayımladı. Raporda, Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türk müteahhitlik  firmalarının, 2021 yılı haziran ayı sonu itibarıyla 33 ülkede 6.5 milyar dolar tutarında 100 proje üstlendiği belirtildi. Böylece yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972’den bugüne üstlenilen proje tutarının 428 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Bu yılın altı ayında en fazla proje üstlenilen ilk beş ülkenin, Zambiya (1.3 milyar dolar), Slovenya (748 milyon dolar), Kazakistan (674 milyon  dolar), Azerbaycan (543 milyon dolar) ve Rusya Federasyonu (405 milyon dolar) olduğu belirtilen raporda, müteahhitlerin, yurt dışında yıllık 20 milyar dolar, orta vadede de 50 milyar doların üzerinde proje üstlenme hedefini koruduğu, bu kapsamda finansman temini ve nakit akışının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Konut fiyatları...

Maliyet artışlarına dikkat çekilen raporda, özellikle demir - çelik ve çimentoda öngörülemeyen yüksek artışların maliyet baskısını ağırlaştırdığının altı çizildi. Geçen yıl başlayan konut fiyat artışının devam ettiğini aktarılan raporda, “Önümüzdeki sonbaharda faiz oranlarında düşüş gerçekleşse de bu kez konut talebi artışıyla fiyatlarda kayda değer düşüş beklentisi mevcut değildir” denildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yolda uzanan köpeği ezdiİstanbul Tuzla'da, kamyonet yol ortasında uzanan köpeği ezdi. Sürücü durmayarak yoluna devam ederken, köpek bir süre sonra öldü. O anlar bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler