Geri Dön
EkonomiTürk müteahhitler dünyayı sallıyor

Türk müteahhitler dünyayı sallıyor

Türk müteahhitler dünyayı sallıyor

Bu yıl ‘dünyanın en büyük 250 müteahhidi’ listesine 46 Türk firma adını yazdırdı. Geçen yılki atağıyla ABD’yi sollayıp Çin’in ardından ikinciliğe yükselen Türkiye yerini daha sağlamlaştırdı. ABD ile farkı açtı.

Global müteahhitlik sektöründe en büyüklerin listesini tutan ENR’nin (Engineering News Record) geçen yıl elde edilen proje gelirlerinden yola çıkarak hazırladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi, 2018” listesinde Türkler 46 firmayla ikinci sırada yer aldı.

Türk müteahhitler dünyayı sallıyor

2017’de atağa kalkarak 40 olan rakamı 46’ya taşıyan Türk firmaları 2018 listesinde de bu seviyeyi koruyarak dünya ligindeki etkinliğini sürdürdü. Türkiye bu rakamla, 68 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 36 firma ile ABD yer aldı. Bir önceki listede 43 firmayla yer alan ABD’nin sıralamada gerilemesi dikkat çekti.

İşler tıkırında

Global rakamlara bakıldığında uluslararası inşaat sektöründe ivmenin yeniden yukarıya döndüğü görülürken, uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü, 2017’de yüzde 3.1 artış göstererek 482 milyar doları yakaladı.

Ortadoğu kuvvetli

“Pazarda Geriye Dönüş Başladı” başlıklı raporda düşen petrol fiyatları ve politik belirsizliklerin etkisiyle son birkaç yıldır durgun bir performans sergileyen küresel inşaat sektöründe büyüme yönünde gelişme gözlendiği, ancak ulusal ve bölgesel zorluklar ile ticaret savaşı endişelerinin firmaları temkinli davranmaya ittiği ifade edildi.

Listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013’te yüzde 3.8 iken 2014’te yüzde 4.3, 2015’de yüzde 4.6, 2016’da yüzde 5.5 olmuştu. 2017’de ise oran yüzde 4.8’e geriledi. Türk müteahhitlerin bölgesel payı Ortadoğu’da yüzde 9.1’den yüzde 9.7’ye yükselirken, Asya’da yüzde 7’den yüzde 4’e indi. Afrika’da yüzde 5.1’lik oran korunurken, Avrupa’da yüzde 6.5’ten yüzde 6.8’e yükseldi.

20 milyar $’lık yeni proje...

Türk müteahhitler dünyayı sallıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “Bu yılki listede 46 firma ile küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen yerimizi korumanın, Çin’den sonra ikinci sırada yer almanın gururunu yaşamaktayız” dedi. “Sektörümüzün bu yılın ilk yarısında da yurtdışında gösterdiği yeni iş tutarında 9.2 milyar dolarlık performans ümit verici” diyen Yenigün şöyle devam etti:

“Önümüzdeki dönemde, artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir gibi Türk müteahhitlik firmalarının referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilecek. Rusya ile ilişkilerimizdeki normalleşmenin yanı sıra, Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar da göz önüne alındığında, 2018’de yurtdışında üstlenilen yeni proje bedelinin 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği değerlendiriliyor.”

Yenigün ayrıca, “Dünya taahhüt sektöründe ağırlığı olan ve bölgesinde lider “Türk Müteahhitliği” markasını oluşturarak; Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardan aldıkları payın 2030’larda yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolar yeni işe yükselmesi en önemli hedef” dedi.

Türk müteahhitler dünyayı sallıyor

Rönesans, Limak ve TAV ilk üçte

ENR’ın 2018 listesine bakıldığında Türkiye’den ilk 5’e giren 4 firmanın bir önceki yıla göre sıralamadaki yerini yukarı taşıdığı görüldü. Türkiye liginde birinciliği alan Rönesans, 2017 listesine göre 2 basamak yükselerek “global 250”de 36. sırada yer aldı.

Listede 68. olan Limak grubu ise 17 basamak birden yukarı çıkmayı başarırken, dünya liginde 70. olan TAV’ın yükselişi 6 basamak oldu. Türk liginin dördüncüsü GAP İnşaat 19 basamak birden kendisini yukarı taşıyarak global arenada 73. sıraya oturdu. Enka bir önceki listeye göre 7 basamak gerileyerek kendisine 70. sırada yer buldu. 2018 listesine Türkiye’den adını ilk kez yazdıran gruplar ise sırasıyla Gülermak (27), Üstay (42), Özkar (43), Kur (44) ve Dorçe (45) oldu.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler