Geri Dön
EkonomiTürk NFT'lerden 2022'ye hızlı giriş

Türk NFT'lerden 2022'ye hızlı giriş

Tüm dünyada son yıllarda yükselen değerlerden olan benzersiz dijital varlıklar (NFT) pazarına Türkiye hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Dünyada 2021 yılında 22 milyar dolarlık satış rakamına ulaşan NFT pazarında, iki Türk genç mühendisin tasarladığı 'Rebel Tiger Club' projesi dikkat çekiyor.

Türk NFT'lerden 2022'ye hızlı giriş

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Ataberk Tekin ve Efe Acer isimli gençler tarafından tasarlanan NFT'ler halka arz olunduktan sonra global NFT alım-satım pazarı OpenSea'da görünür olacak ve yatırım aracı olarak kullanılabilecek.

Sanat eserlerinin dijital dünya uzantıları olan ve dijital birer koleksiyoner olmaya imkân sağlayan NFT'ler aynı zamanda bir dijital para modeli olarak alınıp satılabiliyor.

Genç girişimciler

Ataberk Tekin ve Efe Acer isimli 23 yaşındaki gençler tarafından tasarlanan 'Rebel Tiger Club' yakında halka arz olunacak. Hazırladıkları NFT projesi hakkında bilgi veren Ataberk Tekin, "Gerçek hayatta bazı emtia vardır ki bir bütün olarak takasa sokulurlar, yani yarısını satmanız mümkün değil ve kendilerinden bir tane daha yoktur. Bir NFT alırsanız, aldığınız NFT sadece sizin dijital cüzdanınıza ait olur. Biz de böyle bir dijital koleksiyon yaptık. Karakterimiz asi bir kaplan. NFT koleksiyonları dudak uçuklatan değerlere sahip ve yurt dışında çok başarılı örnekleri var. Biz de ülkemizden çıkan başarılı bir örnek olacağız" dedi.

Koleksiyoner ve bir 'Rebel Tiger' sahibi olmanın anlamının ne olduğunu da açıklayan Tekin, "Rebel Tiger Club üyesi olursunuz. Dijital olarak doğrulanabilen bir giriş kartınız olur. Kulübün yarattığı değer ve ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz" diye konuştu. Tekin kulübün üzerinde kişinin elinde bulundurduğu karakteri göreceği tekstil ürünleri de üreteceğini söyledi.

NFT sistemi nasıl işliyor?

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2020 bölüm birincisi ve Oxford Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Efe Acer ise her ‘Rebel Tiger’ koleksiyonerinin dijital cüzdanında ellerindeki NFT’nin nadirlik değeriyle orantılı şekilde RBL dijital tokeni birikeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu token kulübün gelecekte çıkaracağı NFT’leri almak, kendi NFT’nizi daha da nadirleştirmek, kulübün ortaklık kurduğu başka NFT projelerinde öncelikli alım elde etmek ve benzeri işlevler için kullanılabilecek. Koleksiyonerler dijital bir özgür düşünce defterine erişim sağlayacak, bu deftere sansürsüz şekilde istediklerini yazabilecekler. Tasarlanan dijital oyunlarda ve dünyalarda kaplanlarını karakter olarak kullanabilecekler. Kısacası, kulüp dijital-özgürlük destekleyicisi ve ayrıcalıklara sahip dijital organizasyondur. Halka arzdan alım sonrası NFT’niz NFT alım-satım platformu OpenSea’de görünür olacak ve ikinci el alım-satım işlemleri yapabileceksiniz.”