Geri Dön
EkonomiTürkiye’nin başarısı ABD’nin çıkarına olur

Türkiye’nin başarısı ABD’nin çıkarına olur

TÜSİAD Washington Temsilciliği’nin 15’inci yılını Ali Babacan’ın katıldığı resepsiyonla kutladı. ABD?Başkan Yardımcısı Biden tebrik mesajında, “Stratejik, ekonomik ve demokratik müttefik olarak Türkiye’nin başarısı bizim çıkarımıza” dedi

Türkiye’nin başarısı ABD’nin çıkarına olur

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’ne (TÜSİAD) Washington Temsilciliği’nin 15’inci kuruluş yıldönümü için ABD’nin zirvesinden kutlama mesajı geldi.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, TÜSİAD Washington Temsilciliği’ne gönderdiği tebrik mesajında “Stratejik, ekonomik ve demokratik bir ortak ve bir müttefik olarak Türkiye’nin başarısı bizim çıkarımızadır. Türkiye - ABD ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda da güçlü devam etmesi için TÜSİAD’ın başarılı çalışmalarına güvenmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. TÜSİAD’ın Washington Temsilciliği’nin kuruluşu onuruna verdiği resepsiyona Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldı. Babacan konuşmasında TÜSİAD’ın önemine vurgu yaparak Washington Temsilciliği’nin ABD’de Türk işadamlarının çıkarlarını geliştirmek, Türkiye’yi desteklemek, Türkiye’nin gerçeklerini açıklamak için çalıştığını kaydetti.

Koç’a plaket Babacan’dan
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da resepsiyonda, “Türkiye’nin refahının Atlantik ekonomisiyle daha fazla entegresine bağlı olduğuna inanmaktayız. Batılı müttefiklerimizin demokratik ilkelerine ve kurumlarına değer vermekteyiz. Tamamen demokratik ve daha sağlam laikliğe, hukukun üstünlüğü ve temel özgürlüklere sahip bir Türkiye, dünyaya parlak bir örnek oluşturacaktır” dedi. Resepsiyonda, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a TÜSİAD’a kuruluşundan bu yana yaptığı katkıları için sunulan plaketi Başbakan Yardımcısı Babacan takdim etti.

Gündemde ticaret var
TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri liderliğindeki heyet bu hafta Washington’da resmi temaslarda da bulundu. Heyetin gündeminde ABD ve AB arasında yapılacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye’nin bu ortaklığa entegre edilmesi vardı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Amerikan Kongresi nezdinde görüşmeler yapan heyet, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile de görüştü. Temsilciler Meclisi’ndeki Türk Dostluk Grubu eş başkanı Virginia Foxx heyet onuruna Kongre üyelerinin de katılımıyla bir öğle yemeği verdi. Heyetin Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde de özel bir yuvarlak masa toplantısına katılması bekleniyor. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü uzmanları ile de TTYO anlaşması ile ilgili bir özel bir oturum planlanıyor.

20 liralık yer fıstığını, 800 liralık çam fıstığı diye satıyorlarAktarlar ve marketlerde kilosu 800 lirayı bulan çam fıstığı, bazı fırsatçılar tarafından içerisine yer fıstığı karıştırılarak 'dolmalık fıstık' adı altında çok uygun fiyata satılıyor. Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, "Tüketici ambalajda gerçekten 'çam fıstığı' yazıyor mu bakmalı" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler