Geri Dön
EkonomiTürkiye’de huzurlu yatırım Avrupa radarında

Türkiye’de huzurlu yatırım Avrupa radarında

Dünya nüfusu yaşlanırken, yaşlı bakım evi ve huzurevi yatırımları da artıyor. Türkiye’de de bu trend yükseliyor. Avrupa ülkeleri ise Türkiye’de kendi vatandaşları için yatırım arayışında.

Türkiye’de huzurlu yatırım Avrupa radarında

Türkiye’de son yıllarda yatırım trendi olarak öne çıkan ‘yaşlı bakım evleri’nin yıldızı giderek parlıyor. Türk vatandaşlarının bu alandaki ihtiyacı artarken, pek çok Avrupa ülkesi de Türkiye’de yaşlı bakım evi yatırımı ve kendi vatandaşlarının bakımı konusunda arayış içinde.

Türkiye’de halen yaşlı bakımı için evler tercih edilse de özellikle gelecek 20 yıl boyunca bu alandaki yatırımların öne çıkması bekleniyor.

Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’de ‘Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Bağlı Huzurevleri’, ‘özel huzurevleri’ ve ‘diğer kamu huzurevleri’ olarak hizmet veren toplam 445 adet yaşlı bakımevi bulunuyor.

Özel huzurevleri 22 şehirde 261 kurum ile hizmet verirken, 2020 yılsonu rakamlarına göre en fazla sayıda özel huzurevine sahip il 104 adet ile İstanbul iken bunu 53 adet ile İzmir ve 39 adet ile Ankara takip ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre Türkiye’de 65 yaş üstü nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 9.51.

Teşvik kapsamında

Devlet ücretsiz huzurevi imkânı sağlarken, özel yatırımlar da giderek artıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 28 Şubat 2019’da yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yaşlı ve engelli bakım merkezi yatırımları öncelikli teşvikler arasında yer almasının, yaşlı bakım evlerine oluşan talep ve ihtiyaçların göstergesi olup gayrimenkul sektöründe yeni bir yatırım alanı olacağının öngörüsü olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Yönel Maya, “Türkiye’de 65 yaş üstü nüfus oranının 2023’te yüzde 10.2’ye, 2050’de yüzde 20.8’e çıkacağı öngörülmekte. Bu artış doğrusal olarak bakıma ihtiyacı olan yaşlı sayısını artacak. Önümüzdeki 5 - 10 yıllık dönemde yaşlı bakım merkezleri, huzurevleri ve sağlık tesisleri ile farklı ihtiyaçları karşılayan bir gayrimenkul piyasası oluşacağı tahmin edilmekte” dedi.

Şimdilik 28 bin kişi

Mevcut kapasite ile yaşlı nüfusun yaklaşık binde 4’üne hizmet sağlanabildiğini anlatan Yönel Maya, “Ülkemizde yaşlanma artarken yaşlı bakımına yönelik tesislerde bakılan kişi sayısı 2021 ocak ayı itibarıyla 28 bin 43. Tesis sayısı son 10 yılda arttı. Özel sektör yatırımları 2016’da 171 adet iken 2021’de 261’e ulaşarak yüzde 53 artış gerçekleşti” diye konuştu.

Kalifiye çalışan ihtiyacı artıyor

Makbule Yönel Maya, Türkiye’nin konumu, uçuş mesafeleri dikkate alındığında birçok yabancı ülke için ulaşılabilir olması, iklimi ve doğal güzellikleri, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve fiyat olarak avantajı dikkate alındığında yabancılar için de bu alanda bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

Yönel Maya, “Yaşlı bakımında uzmanlaşmış ve yabancı dil bilen yetişmiş insan gücünün bu alanda yapılacak yatırımlar için de özelikle yakın gelecekte önemli hale geleceği düşünülmektedir. Dünyada yaşlı bakım evlerinde uzmanlaşan çeşitli fon ve GYO’ların olduğu düşünüldüğünde ülkemizde de bu alanda fırsatların olduğunu söylemek mümkündür” dedi.

İstanbul’da aylık minimum 4 bin TL

Özel huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinin 2021 yılı için taban ücreti, aylık 1322 lira + KDV olarak hesaplanırken tavan ücreti de aylık 19 bin 500 lira + KDV olarak belirlendi.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, “Yaşlı bakım evlerinde fiyatlar bir odada kaç kişinin konakladığına ve sağlanan hizmetlere göre farklılık göstermektedir. İstanbul’da bulunan nitelikli örneklerde fiyatlar aylık 4 bin lira seviyesinden başlamakta olup, genellikle bakım hizmetleri ve yemek ücreti bu fiyatlara dahil” dedi.

 

 

ABD'de polisin öldürdüğü siyahi Wright için cenaze töreni düzenlendiABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Brooklyn Center kentinde 11 Nisan'da polis kurşunu ile hayatını kaybeden 20 yaşındaki siyahi Daunte Wright için cenaze töreni düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler