EkonomiTürkiye’de yılda 7.7 milyon ton gıda çöpe gidiyor

Türkiye’de yılda 7.7 milyon ton gıda çöpe gidiyor

12.08.2022 - 07:01 | Son Güncellenme:

Dünyada her yıl üretilen 1.3 milyar ton gıdanın çöpe gittiği belirtilirken, Türkiye’de bu rakamın 7.7 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de yılda 7.7 milyon ton gıda çöpe gidiyor

Birçok ülke Birleşmiş Milletler öncülüğünde etkisini giderek artıran gıda krizine çözüm ararken, bilinçsiz tüketim nedeniyle oluşan gıda israfı, hem ülke ekonomilerine zarar veriyor hem de çevre kirliliğine yol açıyor. Uzmanlar, gıda israfının insanlığın geleceği için ciddi bir tehdit olduğunu vurguluyor.

Haberin Devamı

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, yaptığı açıklamada gıda israfının hem Türkiye, hem dünya ülkeleri açısından insanlığın geleceğini tehdit eden ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Dönmez, israfın önlenmesi noktasında farkındalık yaşatarak insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dönmez, dünya genelinde her yıl üretilen 1 milyar 300 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini, Türkiye’de ise yılda 7.7 milyon ton gıdanın israf edildiğini bildirdi. Dünya nüfusunun giderek arttığını, Birleşmiş Milletler verilerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyara çıkmasının öngörüldüğüne işaret eden Coşkun Dönmez, “Nüfusun artması demek, gıdaya ve suya olan talebin artması demek. Milyonlarca insan zaten güvenli gıdaya ulaşamıyor. Açlık tehlikesi özellikle fakir ülkeleri tehdit ediyor. Gıda güvenliğinin sağlanması, gıda israfının azami düzeye çekilmesi hem ülke yöneticilerinin, hem bireysel tüketicilerin önceliğini oluşturmalıdır” dedi.

Haberin Devamı

Alışveriş alışkanlıkları

Dönmez, alışveriş alışkanlıklarının disipline edilmesi, gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi ve saklama yöntemlerinin israfa karşı katkıda bulunabileceğini söyledi.

‘Suyu tasarruflu kullanmalıyız’

Su kaynaklarının doğru kullanılması ve tasarruf yöntemlerinin uygulanmasının da büyük önem taşıdığını belirten Coşkun Dönmez, insanlar için gıda kadar suyun da yaşamsal öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Dönmez, “Gıdada olduğu gibi içilebilir suya erişimde de sorunlar yaşanıyor. Gereksiz su tüketiminden kaçınmalı, tasarrufa önem vermeliyiz” diye konuştu.