Geri Dön
EkonomiTürkşeker ilk serasını Ankara’ya kurdu

Türkşeker ilk serasını Ankara’ya kurdu

Bir asırlık sözleşmeli tarım tecrübesini sera sektörüne aktaran Türkşeker, ilk serasını Ankara Şeker Fabrikası yerleşkesine kurdu.

Türkşeker ilk serasını Ankara’ya kurdu

Firmadan yapılan açıklamaya göre, 23 bin metrekare üzerine kurulan ve topraksız tarım yapılan seraya 50 bin fidan dikildi. Topraksız tarımda örnek olan serada yılda bin ton ‘salkım domates’ elde edilecek. Serada ısıtma giderlerinin yüzde 50’si Ankara Şeker Fabrikası’nın kondanse suyu kullanılarak karşılanıyor.

İlk ürünler raflarda

Halka sağlıklı ürünler ulaştırmayı hedefleyen serada ilk ürünler alınmaya başlandı. Hasadına başlanan domatesler, Ankara’daki yerel marketlerde satışa sunuldu. Türkşeker, Ankara Şeker Fabrikası’nda pilot uygulama olarak hayata geçirdiği seracılık faaliyetlerini diğer fabrika alanlarında kuracağı seralarla yaygınlaştırmayı hedefliyor.

 

Rize yaylalarında mayıs karı! Gören şaşkına döndüRize’nin Çamlıhemşin ilçesinin yüksek kesimlerindeki yaylalar, mayıs ayında etkili olan kar yağışıyla beyaza büründü. Kısıtlamayı yaylada geçiren ve yaylaya göç edenler de karın sürpriz gibi olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler