Geri Dön
EkonomiTurkuaz Ekspres Karabağ’ı yeşertecek

Turkuaz Ekspres Karabağ’ı yeşertecek

Türkiye ile Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda yük taşımacılığında eklenen yeni güzergahta Turkuaz Ekspresi ile ilk olarak Karabağ’ı yeniden yeşertecek buğday tohumları taşınıyor.

Turkuaz Ekspres Karabağ’ı yeşertecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Turkuaz Ekspres ilk olarak 15 Ekim’de Tekirdağ’dan Karabağ’a uğurlandı. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü (Pasifik Eurasia), Azerbaycan Demiryolları (ADY Container) ve Gürcistan Demiryolları (GR Logistics) iş birliği ile işletilen Turkuaz Ekspres ile BTK hattında yük taşımacılığının daha da artacağı öngörülüyor. TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, Turkuaz Ekspres’in Karabağ’ın tarıma açılmasında da rol oynayacağını belirterek, “Buğday tohumları, mayınlı bölgelerin temizlenmesinden sonra ilk ekim için gerekli. Trenimiz Azerbaycan’ın Doğu Zengilan bölgesine en kısa sürede ulaşacak” dedi.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Almanya’dan 400 bin göçmen kararı! Dikkat çeken şartlar…Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yılda 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var. Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Peki bunun sebebi ne? Almanya göçmen alımında hangi şartları arıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler