Geri Dön
Ekonomi‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’

‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’

Glasgow’da düzenlenen COP26 sona erdi. Uzmanlar, iklim zirvesindeki taahhütlerin takipçisi olunması gerektiğini belirtirken, ülkelerin dönüşüme ayak uydurmak zorunda olduğunu ifade etti.

‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’

AYLİN RANA AYDİN - İskoçya’nın Glasgow kentinde iki hafta süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) tamamlandı. Konferans ‘dünya için son şans’ olarak tanımlandı. COP26’daki kararlar, bazı itirazlara rağmen imzalandı. Glasgow İklim Anlaşması’yla, kömür kullanımının azaltılması planlanıyor. Uzmanlar, taahhütlerin takipçisi olunması ve ülkelerin dönüşüme ayak uydurması gerektiğini ifade etti.

Zirvedeki taslak metinde ‘kömürün aşamalı olarak sonlandırılması’ taahhütü, Hindistan’ın itirazları sonucu ‘kömürün aşamalı olarak azaltılması’ olarak değiştirildi. Bazı ülkeler hayal kırıklıklarını dile getirse de ifade ‘aşamalı olarak azaltmak’ şeklinde yeniden düzenlendi. COP26 Başkanı Alok Sharma ise anlaşmayı korumanın hayati önem taşıdığını söyledi.

Anlaşma, kömür kullanımını azaltmayı hedefleyen ilk anlaşma oldu. Hedeflere ulaşmak için ülkeler ve ilgili kuruluşların hızlı bir şekilde emisyon azaltımına yönelmeleri gerekiyor. COP26’nın başarısının ise gelecek yıl ülkelerin küresel sıcaklık artışını 1.5 dereceyle sınırlandırma hedefine uygun adımları belirleyecek. Küresel ısınmayı 1.5 dereceyle sınırlandırmak hedefleniyorsa karbon emisyonlarının 2030 yılına kadar yüzde 45 azaltılması gerekiyor.

Zirvede aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 100’ü aşkın lider 2030’a kadar orman kaybını durdurmayı, bu alanda 12 milyar dolar kamu ve 7.2 milyar dolar özel sektör finansmanı sağlamayı da taahhüt etti.

İklim finansmanı

Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin iklim kriziyle mücadele için finansal yardıma ihtiyacı bulunuyor. Gelişmiş ülkeler, her yıl 100 milyar dolar iklim finansmanı sağlanması konusunda anlaşmış olsa da şimdiye kadar hedef karşılanamadı. Zirvenin kapanış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise fosil yakıt sübvansiyonlarının sona ermesi, kömürün aşamalı olarak kaldırılması ve gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için 100 milyar dolarlık iklim finansmanı taahhüdünün yerine getirilmesi gerektiğini kaydederek, konferansta bu hedeflere tam ulaşılamadığını söyledi. Küresel ısınmada 1.5 derece hedefini canlı tutmak için harekete geçmek gerektiğini vurgulayan Guterres, “Kırılgan gezegenimiz pamuk ipliğine bağlı. Hala iklim felaketinin kapısını çalıyoruz” diye konuştu.

‘Taahhütler çok değerli’

UN SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay, zirvede verilen taahhütlerin uzun zamandır konuşulduğunu belirterek, “Taahhütlerin en önemli takipçileri bizleriz. Taahhütlerin yerine getirilmesi için çocuklar, gençler de bilinçlendirilmeli” dedi. Özay, şöyle konuştu:

“Türkiye verilen taahhütler konusunda akılcı hareket ediyor. Her ülke kendi çıkarlarını düşünmek zorunda. Türkiye de elindeki imkanları ortaya koyuyor. Bütün ülkeler bu dönüşüme zorlanıyor.”

Boğaziçi Üniversitesi ögretim üyesi Prof. Dr. Fikret Adaman ise iklim zirvesinde verilen taahhütlerin uygulanabilir olması için belirli sivil toplum kuruluşlarının konunun arkasında durması gerektiğini ifade etti.

Temiz enerjiye geçiş

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde Glasgow İklim Paktıyla alınan kararların, daha adil bir dünya için, aynı sorumluluk ve bilinçle tüm taraflarca uygulanmasını ve taahhütlerin hassasiyetle yerine getirilmesini beklediklerini açıklamıştı. Bakan Kurum, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu pakt ile iklim değişikliği uyum finansmanının artırılması, temiz enerjiye geçişin hızlandırılması ile verimli olmayan fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması çağrısında bulunuldu. Ayrıca, Paris Anlaşması’nın uygulama kurallarını içeren Kural Kitabı’nda daha önce çözüme kavuşturulamayan piyasa mekanizmaları, piyasa dışı mekanizmalar, ulusal katkı beyanlarının ortak zaman çerçevesi, raporlama ve tablo formatları gibi konuları da Glasgow’da uzlaşı ile karara bağladık. Bununla birlikte müzakerelerde en geç 2040 yılına kadar kara yolu ulaşımında elektrikli araçlara geçiş, 2030 yılına kadar da ormansızlaşmanın sonlandırılması konulu deklarasyonlara ülke olarak taraf olduk.”

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler