Geri Dön
EkonomiÜrdünlüler yatırım için İngilizler kalmaya geliyor

Ürdünlüler yatırım için İngilizler kalmaya geliyor

Dünyada büyüklüğü 400 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen uluslararası gayrimenkul pazarında ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’de yabancıya konut satış artışı devam ediyor.

Ürdünlüler yatırım için İngilizler kalmaya geliyor

Duygu Erdoğan - Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, yabancıların Türkiye’den konut alımının ilk etkeni vatandaşlık değil. Türkiye’ye artan ilgi emeklilik sonrası yaşam, sağlık, turizm, eğitim gibi alanlarda kendini gösteriyor. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı konut satışlarına dikkat çekerken, yabancıların Türkiye’den aldığı konut sayısının 6 bin 630 ile bugüne kadarki en yüksek aylık orana ulaştığını hatırlattı. Akbal, “Yabancı yatırımcılar emeklilik, sağlık, turizm, tatil ve eğitim gibi pek çok nedenle bugün Türkiye’yi tercih ediyor. Artık sadece Körfez yatırımının geldiği bir Türkiye’den de bahsetmiyoruz. Son dönemde online çalışmaların artmasıyla yabancı profesyonellerin de Türkiye’ye gelmeye başladığını görüyoruz” dedi.

%15’i başvuru yaptı

Akbal, AGS Global işbirliğiyle yapılan ‘Rekabet ve İlham: Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek’ adlı araştırmanın verilerine göre, yabancıların alım amaçlarında ilk sırada ‘yatırım’ın olduğunu söylüyor. Onu ilk 5’te sırayla yüzde 30.50 ile kısa süreli tatil, yüzde 27.80 ile kalıcı hayat, yüzde 27.60 ile vatandaşlık, yüzde 23.70 ile emeklilik izliyor. Oturma izni, eğitim, iş-ticari nedenler de listede. Akbal, “Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satın alma kararını etkileyen en büyük faktör, vatandaşlık edinmek değil. Verilere göre, Türkiye’den gayrimenkul satın alan yatırımcıların yüzde 14.6’sı ‘Türk vatandaşlığına’ başvuru sürecinde olduğunu ifade ediyor” dedi. Yatırım yoluyla vatandaşlık için Türkiye’de minimum 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı yapmak ve bu mülkü 3 yıl boyunca satmamak gerekiyor.

Araştırmanın ülke bazlı yatırım amaçlarına göre; Ürdün’ün yüzde 89.5 ile yatırım, yüzde 84.2 ile vatandaşlık almak istiyor. Rusya yüzde 76.5 ile kısa süreli tatil, yüzde 35.3 ile emeklilik, yüzde 23.5 ile sağlık nedeniyle gayrimenkul satın alırken, İngiltere yüzde 50 ile kalıcı hayat kurmayı amaçlıyor. İran ise yüzde 46.2 ile oturma izni, yüzde 23.1 ile iş/ticari nedenlerle gayrimenkul satın alıyor. Almanya yüzde 64 ile kısa süreli tatili, Suudi Arabistan yüzde 43.6, Irak yüzde 40.5, Cezayir yüzde 54.2 ile yatırımı, amaç olarak önceliyor. Çin ise ağırlıkla Türkiye’yi vatandaşlık için tercih ediyor. Bunun nedeni Türkiye’nin Avrupa ve Amerika’ya erişim konusunda kolay vize alabilen ülkeler sınıfında olması olarak gösteriliyor.

Değerleme sisteminden endişeliler

Eylül ayında yayımlanan ‘yabancıya gayrimenkul satışındaki değerleme sistemindeki değişiklik’ genelgesi konusunda ise sektör endişeli. Değerleme yapan kuruluşların çoğu, bankalarla çalışan değerleme şirketleri iken, bu firmalar bankaların teknik şartnameleri doğrultusunda teminat amaçlı değerleme raporu hazırlıyor. Bu değerler ile gayrimenkulün piyasa fiyatı arasında ise ortalama yüzde 30 değer farklılıkları oluyor. Farklılıkları gören yabancı yatırımcıların güveninin sarsıldığı belirtiliyor. 

Kazaklar lüksü seviyor

Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, pandemi öncesinde başlayan talep değişimlerinin bu süreçte daha görünür olduğunu anlatırken, yabancıların Türkiye’den gayrimenkul yatırımında sağlık ve eğitim gibi olanaklar ile kültürel ve doğa değerlerinin öne çıktığını söyledi. Bucak, “Sadece son sekiz-dokuz aya baktığımızda ABD’den gelen ilgi ve yatırımın 2 kat, Avrupa’dan ise 3 kat arttığını görüyoruz. Aynı durum Asya için de söz konusu. Belli bir gelir seviyesi üstündeki yatırımcıların ilk tercihi genelde İstanbul oluyor. Avrupalı, Amerikalı, Araplar özellikle Kazaklar lüks semtleri tercih ediyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
CHP'de Özcan ve Karaca için karar ertelendiCHP Yüksek Disiplin Kurulu, MYK tarafından “uyarı” talebiyle disipline sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca hakkındaki kararı 3 Ocak'a erteledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler