Ekonomi Uzaktan çalışma öncelik olacak

Uzaktan çalışma öncelik olacak

26.05.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

DataExpert ve Milliyet Executive iş birliğinde BMI organizasyonuyla CHRO Summit 2022 bu yıl beşinci kez düzenlendi.

Uzaktan çalışma öncelik olacak

 

AYLİN RANA AYDİN - Zirvede konuşan IFP Ortağı Dr. Magnus Tessner, geleceğin iş modelinde uzaktan çalışmanın öncelik olacağını dile getirdi. Tessner, “Pandemiyle iş yapış şeklimizi çok ciddi şekilde değiştirmek zorunda olduğumuzu öğrendik. Verimlilik, üretkenlik, inovasyon, bağlılık konularında yeni bir denge arayışında olmalıyız” dedi.

Haberin Devamı

Beyin göçü

Türkiye’den Beyin Göçü: Yetenekleri Korumak İçin Yöntemler adlı panel, Deloitte Türkiye İnsan Yönetimi Hizmetleri Lideri Cem Sezgin moderatörlüğünde gerçekleşti. Genç yeteneklerin şirketlerden daha kolay ayrıldığına dikkat çeken QNB Finansbank, İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar, “Son dönemde yapılan anketlerde gençlerin yurt dışına gitme oranı yüzde 34. Bunların tamamı da fiziki olarak gitmiyor ancak başka bir kültüre uyum sağlamak da hiç kolay değil. Biz, yetenekler şirketimize geri dönmek istediğinde onlara her zaman geri dönüş yolunu açık bırakıyoruz” diye konuştu. sahibinden.com İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Peker ise, “Türkiye beyin göçünde 32 ülke arasında 24’üncü sırada. Bugün gerçekleşen göç nitelikli emek göçü, yani eğitimli insanlar. İyi eğitim almış genç nüfusun yurt dışına gitmesi ekonomiyi etkileyen faktörler arasında. Çalışanlarını anlayabilen, deneyimi iyileştirebilen şirketler kazanacak” dedi.

Haberin Devamı

İGA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nihat Çukurkaya, beyin göçünü önlemek için devlet, üniversiteler ve özel sektörün iş birliği yapması gerektiğini anlattı. Esin Avukatlık Ortaklığı Ortak Avukat Sertaç Kökenek, “Hisse opsiyon planlarının Türkiye’de de artan bir trend olduğunu söylemek mümkün. Birçok şirket nitelikli istihdamı bünyesinde tutabilmek ve çalışanlarını doğru odaklara yönlendirebilmek için bu teşvik uygulamasına başvuruyor” diye konuştu.

Genç iş gücü

Yaşın ve Cinsiyetin Ötesinde İstihdama Bakış başlıklı son panel Artı365 Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Berat Süphandağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. THY Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Sunduğumuz eğitim ve gelişim olanakları ile kariyerlerinin başında olan gençlerimizin her zaman yanında olmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de genç istihdamına katkı sağlamaya, ülkemizin geleceğine yön vermeye ve gökyüzünün rekabetçi ve hızlı gelişen kapılarını gençlerimize açmaya devam edeceğiz. 7/24 hizmet verecek bir kreş projesi üzerinde de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Akkök Holding & Akenerji CHRO’su Duygu Erzurumlu Cengiz, değişen dünya düzeninde genç iş gücüne ulaşmak için daha çok çaba sarf etmek gerektiğinin bilincinde olduklarını vurgulayarak, “X kuşağı yöneticiler, şimdiye kadar yoğunlukla Y kuşağı ekipleri yönetti. Y kuşağı, sorgulayıcı olmakla beraber X kuşağının deneyimlerine daha çok güvenme eğilimindeydi. Z kuşağının ise daha çok kendi doğruları ile hareket ettiğini, daha çok sorumluluk talep ettiğini ve en büyük beklentilerinin de ‘bağımsız çalışma’ olduğunu görüyoruz” dedi.

Haberin Devamı

IC Yatırım Holding İnsan Kaynakları Direktörü Nazire Ulusoy, “Çalışan gençler en çok yöneticiler ve yönetim tarafından anlaşılmak, dinlenilmek ve fikirlerini paylaşacakları özgür bir ortam istiyor” derken LC Waikiki İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Neslihan Yalçın, “Gençlerde ciddi bir bilinç görüyoruz. Araştırmalar, gençler birden fazla kariyer planladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İnsan kaynakları yöneticilerinin bir araya geldiği CHRO Summit 2022’de, ‘En Etkin 50 CHRO’ listesinin ödül töreni gerçekleşti ve CHRO’lara ödülleri verildi.