Geri Dön
EkonomiVan'daki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan geçişler başladı

Van'daki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan geçişler başladı

İran ile en uzun kara sınırına sahip Van'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 14 aydır kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı'nda geçişler başladı.

Van'daki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan geçişler başladı

Saray ilçesinde bulunan ve İran'da artan vaka sayıları nedeniyle 24 Mart 2020'de araç ve yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı açıldı.

Yaptırdıkları Kovid-19 testi negatif çıkan İranlılar, sabah saatlerinden itibaren kontrollerin ardından gümrük kapısından ülkeye giriş yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, İranlıların kente ulaşımını sağlanması için tahsis edilen 4 otobüs de gümrük kapısında mesaiye başladı.

İran'dan gelen Yasın Sanaeıravasan, AA muhabirine, uzun zamandır gümrük kapısının açılmasını beklediklerini söyledi.

Gümrük kapısının açılmasının İran'da sevinçle karşılandığını anlatan Sanaeıravasan, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 14 aydır gümrük kapısı kapalı olduğu için Türkiye'ye gelemiyorduk. Bugün kapı açıldı. Bu gelişme İran'da çok olumlu karşılandı. Türkiye'ye gelmek için insanlar bekliyordu. Kapının açılmasıyla gelişler artacak. Gelirken hiç bir zorluk yaşamadık. Test sonucumuz kontrol edildi. Gerekli işlemlerin ardından rahatça gelebildik."

Mohammad Jalilzade ise "İranlılar gelmek için hazırlıklarını yapıyor. Gelmek için bekleyen çok insan var. Sadece İran tarafında küçük sıkıntı yaşadık. Türkiye kapısından rahatlıkla geçtik. Gümrük kapısı bugün açıldığı için gelenlerin sayısı az ama birkaç gün içinde eski günlere döneceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Keyhan Alizade ise "Türkiye tarafı kapıyı açtı. Pasaportlarımızla rahat şekilde giriş yaptık. İran tarafında bazı sıkıntılar devam ediyor. Bu sıkıntıların giderilmesiyle insanlar akın akın gelecek. Kapının açılması bizleri sevindirdi." dedi.

3 gün önce evlenen Yeter, eşiyle geçirdiği kazada öldüKayseri'de, Abdullah Çiçek'in hafif ticari araçla dikkatsizlik sonucu araca çarptığı kazada eşi Yeter Çiçek (22), hayatını kaybetti. Çiçek çiftinin 3 gün önce evlendiği ve akraba ziyareti için yolda olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler