Geri Dön
Ekonomi‘Veri’ petrolden altından değerli

‘Veri’ petrolden altından değerli

Veri merkezi açılışlarını sürdüren Turkcell, bu alana 2.5 milyar TL yatırım yaptı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Milli meselemiz olarak gördüğümüz veri, petrolden, altından bile daha değerli” diye konuştu

‘Veri’ petrolden altından değerli

Hanife Baş -  Turkcell, yatırımı atağını sürdürüyor. Şirket, sekizinci veri merkezi olan Avrupa Veri Merkezi’ni, Tekirdağ Kapaklı’da hayata geçirdi. 37 bin metrekare alana kurulan yeni merkezle birlikteTurkcell’in veri merkezlerine yaptığı yatırım 2.5 milyar TL’yi aştı.

Merkezin açılışında konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “Ülkemizin dünyada veri merkezi üssü haline gelmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” diyerek, şunları söyledi:

“Başta Türkiye olmak üzere bölgeye hizmet verecek yeni nesil veri merkezleri inşa ettik. Pandemiyle beraber veri saklama ve güvenliği de daha önem kazandı. Avrupa Veri Merkezi’mizle bu yolculukta büyük bir adımı tamamladık. Ülkemiz coğrafi konumuyla Avrupa, Asya arasında veri trafiğinin taşınmasında kilit öneme sahip. Son dönemde komşumuz Bulgaristan’da verilen teşvikler sonrasında trafik bu ülkeye kaydı. Türkiye’de, bulut hizmetleri ve veri merkezleri süper teşvik kapsamına girmeli. Teşviklerin zaman yitirilmeden oluşturulması çok önemli.”

Büyük firmaları çektik

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, veri merkezi yatırımlarına 2016’da başladıklarını anımsatarak, şunları söyledi:

“Bunu kendi verimiz ve milli meselemiz olarak görüyoruz. Veri petroldür, altındır hatta bunlardan daha değerlidir. İlk merkezimizi Gebze’de açmıştık. Sonra İzmir ve Ankara geldi. Şimdi Çorlu’dayız. Yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin verisinin yüzde 30’unu karşılayabilecek altyapıya sahibiz. Bugüne kadar bu alana 300 milyon dolarlık yani 2.5 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bu rakam 600 milyon dolara çıkacak. Bu merkezlerle İstanbul’a, Ankara’ya yatırımcıları çekme imkanı bulduk. 150’nin üzerinde operatörle işbirliği yapıyoruz. Birinci seviyede tedarikçi olan 5 tier firmasını veri merkezimize getirdik. Uluslararası içerik sağlayıcılar da gelmeye başladı. SAP, Microsoft gibi işlerini tamamen buluta taşıyan oyuncular da geldi. Türkiye’yi buluşma noktası haline getirdik. Türkiye artık veride önemli merkez.”

Yüzde 75 yerli

Veri merkezlerinde güvenliğin de önemli olduğuna işaret eden Erkan, verilerin güvenliğini siber vatan üzerinden korumak gerektiğini kaydetti. Erkan, “Veri merkezi en teknolojik sertifikasyona sahip ve yerlilik oranı yüzde 75. Merkezde yerli üreticilerin geliştirdiği iklimlendirme sistemleri, kabinetler ve güç kaynakları bulunuyor” dedi.

6 bin sensör 40 bin noktayı denetliyor

Avrupa Veri Merkezi, 9 büyüklüğündeki depreme karşı dayanıklı. Kapı ve duvarları yangına 120 dakika boyunca dayanıklı olan merkezde 6 bin sensörle 40 bin nokta sürekli izleniyor.

Sahip olduğu Tier III sertifikası sayesinde kurumlara sunucu barındırma, bulut bilişim, erişim, yedekleme, siber güvenlik, felaket kurtarma, yönetilen hizmetler ve cihaz temin hizmeti sağlıyor.

‘Yerli yatırım olmazsa olmazımız’

Veri merkezinin açılışını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tüm kurum ve kuruluşlarla verinin taşıdığı önemin farkında olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalı’ görüşünden yola çıkarak kurumlarımızın yatırımlarını bu yaklaşımla yapması son derece önemlidir. Ülkemizin, vatandaşlarımızın, bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için ‘yerli veri merkezi’ yatırımları olmazsa olmazımızdır” dedi.

Karaismailoğlu, “Veri merkezinin yerlilik oranının yüzde 75’lerde olması kıymetli bir gelişmedir. Yeni merkez, Ankara, İzmir ve Gebze veri merkezlerinin bilgi yedekliği ve güvenliği açısından son derece önemli” diye konuştu.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Japonların altı asırlık kumiko sanatı Hikmet öğretmenin elinde canlanıyorDüzce'de, Japonların çivi ve yapıştırıcı kullanmadan ağaç parçalarının birbirine geçirilmesi yöntemiyle eserler çıkardığı altı asırlık kumiko sanatını icra eden öğretmen Hikmet Amuca'nın elinden çıkan ürünler büyük beğeni topluyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler