Geri Dön
EkonomiVerimlilik Nedir, Nasıl Hesaplanır? Kısaca İşletmelerde Verimlilik Formulü Nedir?

Verimlilik Nedir, Nasıl Hesaplanır? Kısaca İşletmelerde Verimlilik Formulü Nedir?

Ekonomi bilimindeki karşılığı prodüktivite olan verimlilik, serbest piyasa ekonomisinde sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Kaynakların kullanımı, sermaye, reklam ve tanıtım maliyetleri, verimliliği etkileyen temel faktörler arasında yer alır. Sektörde kalıcı olmak isteyen işletmeler verimliliği arttırmaya yönelik tedbirler almalı ve kaynaklarını doğru bir şekilde kullanmalıdır. Verimlilik nedir, nasıl hesaplanır? İşletmelerde verimlilik formülünü ayrıntılı bir şekilde derledik.

Verimlilik Nedir, Nasıl Hesaplanır? Kısaca İşletmelerde Verimlilik Formulü Nedir?

Kâr ile verimlilik birbirinden farklı terimlerdir. Kâr, günlük, haftalık ya da aylık olabilir. Kısa vadelidir. Bir işletme bir gün kâr, bir gün zarar edebilir. Verimlilik ise daha geniş bir kavramdır ve ekonomik büyüme anlamına gelir. 

 Verimlilik Nedir?

 Verimlilik, bütçe, maliyet, kâr ve cari dönem gibi kavramları kapsayan ekonomik bir terimdir. İşletmeler, verimliliğini arttırmak için bütçesini en doğru yatırımlara aktarmalı, düzenli olarak girdi - çıktı hesaplamaları yapmalıdır. 

 Verimlilik, bir şirketin diğer firmalarla olan rekabet gücünü de ortaya koyar. Verimlilik raporları karşılaştırıldığında hangi şirketin daha çok kar elde ettiği öğrenilebilir. Bunun için her işletme bir verimlilik strateji ve eylem planına sahip olmalıdır. 

 Verimlilik Nasıl Hesaplanır? 

 Verimlilik iki şekilde hesaplanabilir. Öncelikli olarak girdi ve çıktılar hesaplanır. Daha sonra çıktılar girdilere bölünür. 

 Diğer yöntem ise cari dönemdeki verimliliğin baz dönemdeki verimliliğe uygulanmasıdır. Bu yöntem daha çok büyük işletmeler tarafından tercih edilir. Bir işletmenin önceki yıllara oranla verimliliğini hesaplamak için kullanılır. 

 Kısaca İşletmelerde Verimlilik Formülü Nedir? 

 Verimliliğin formülü: Çıktı: Girdi 

 Çıktı: 

 1- Bir işletmenin çalışanlarına ödediği maaş ve prim

 2- Faturalar

 3- Reklam ve tanıtım için harcanan para

 4- Toptancıya ve tedarikçi firmalara ödenen ücretler 

 5- Tadilat için ayrılan ödenek 

 Girdi: 

 1- Sermaye 

 2- Aylık kazanç 

 Kısaca verimlilik çıktıların girdilere bölünmesi ile hesaplanabilir. Çıkan sonuca göre işletmelerin kısmi ve toplam verimlilik oranları tespit edilebilir. 

'Her şeyi göze alıyorum' diyerek yerde tekmelediği kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler