Geri Dön
EkonomiVillalar küçülüyor bahçeler büyüyor

Villalar küçülüyor bahçeler büyüyor

İstanbul’un gelişim bölgelerinde ve sahil kentlerinde büyük çaplı yeni projeler üretmeye hazırlanan Mesa Mesken, bahçeli müstakil konutlarda ise bahçeleri genişletecekç

Villalar küçülüyor bahçeler büyüyor

Duygu Erdoğan - Pandemi döneminde yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini belirten Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, İstanbul’un merkezinde butik projeler, şehrin gelişim bölgelerinde ise kendi merkezini oluşturacak büyük çapta üretim yapmak istediklerini söyledi. Boysanoğlu, “Riva’nın yüksek bir potansiyeli var. Orada 140 - 150 metrekarelik ama bahçesi 300 - 400 metrekare olan villalar yapmak istiyoruz. Tema İstanbul projemiz kapsamında ise 2 bin 500 konutluk, 5 - 6 katlı ev ve villalar içeren farklı bir iş yapacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 200 dönüm bir arazi üzerinde kentsel dönüşüm çalışmamız var. Ankara’da da bahçeli ev ihtiyacı arttı, bu kapsamda arayışlarımız var” diye konuştu. Mesa Koz ve Mesa Cadde projelerinin teslim edilmeye başladığını kaydeden Boysanoğlu, Mesa Orman’ın ikinci etabı ve Mesa Çengelköy’ün yapımının devam ettiğini dile getirdi.

‘Ayvalık muazzam bir yer’

İstanbul ile İzmir arasında yeni otoyol ile ulaşımı kolaylaşan kıyı bölgelerde proje yapmak istediklerini, bu açıdan Ayvalık’ı önemli bir adres olarak gördüklerini kaydeden Boysanoğlu, “Marina, plaj ve otelleriyle bir kompleks olabilir. Ayvalık muazzam bir yer. Kuşadası - Ayvalık hattı gibi potansiyel yerlerle ilgileniyoruz. Urla projemiz bizi heyecanlandırıyor. Ön talebe başladık. 69 villalık taş evler, güzel bir iş oldu” dedi.
Mert Boysanoğlu, Rusya’da hayata geçirdikleri projenin ardından bölgedeki ortaklarıyla büyük bir işe başladıklarını, Rusya’da yatırıma da sıcak baktıklarını söyledi. Boysanoğlu, “Irak’ta Bakanlar Kurulu binası projesini aldık. 320 milyon dolarlık bir iş. Zaha Hadid vefatından önce çizmiş. Polonya’da devam ediyoruz, Belgrad’da da olacağız” dedi.

Cezayir’e iskele fabrikası açacak

Kalıp, iskele üretiminde cironun yüzde 85’inin yurt dışından geldiğini belirten Boysanoğlu, “Cezayir’e bir fabrika kurmak istiyoruz. Tosyalı Grubu orada iyi bir yatırım yaptı ve yassı kalıp, boru üretiyor; bizim ihtiyacımız olan iki temel ürün. Orada bölgenin merkezini oluşturabiliriz” dedi.

Üniversite kurma hayali

Mert Boysanoğlu, “En büyük hayallerimden biri üniversite kurabilmek. Mimarlık, mühendislik ile güzel sanatları da içine alan bir Mesa Üniversitesi. Mesa Vakfı çalışmalarımız sürüyor, vakıf altında gençleri desteklerken, üniversite fikrini de hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Devlet arsa geliştirsin’

Boysanoğlu, konut piyasası konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Hem ihtiyacı olanı ev sahibi yapabilmek, hem de şehir merkezlerini biraz sakinleştirebilmek için devletin ucuza arsa üretip özel sektör ile ortaklıklar yapması lazım. Buna bir kamu bankası da konut kredisiyle ortak olur.”