Geri Dön
EkonomiYapılandırılan kredi kartında vade 5 yıla çıktı

Yapılandırılan kredi kartında vade 5 yıla çıktı

Kredi kartı borcu için kullanılacak tüketici kredilerinin vadesi 48 aydan 60 aya çıkarıldı.

Yapılandırılan kredi kartında vade 5 yıla çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te yaptığı değişiklikle, bankaların art arda açıkladıkları kredi kartı yapılandırmalarıyla ilgili düzenleme yapıldı.

Yönetmeliğe konulan geçici maddeye göre, kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırı 48 aydan 60 aya uzatıldı. Kredi kartı borcunun başka bir bankada bulunması durumunda kredi, borcun ödenmesini teminen ilgili bankaya ödeme yapılması suretiyle kullandırılacak.

KREDİ NOTUNA DİKKAT

Banka kredilerinde yapılan değişiklikle, nisandan itibaren bankaların vereceği kredilerde hesap durum belgesinin yanı sıra yetkilendirilmiş bir kuruluşun verdiği kredi derecelendirme notunun alınması da zorunlu olacak. Hangi krediler için not isteneceği ise BDDK tarafından daha sonra belirlenecek. Bankaların anlaşacağı şirketler, müşterilerin krediyi geri ödeme gücünü ölçecek, krediler buna göre verilecek. Kuruluşun olumsuz not vermesi halinde banka kredi vermekten vazgeçebilecek. Bunun için tüketicilerin mali durumları, ödeme alışkanlıkları gibi detaylar şirketlerce masaya yatırılacak. Kredi notu ile, krediyi geri ödeyebilme gücü ve yükümlülüklerin vadelerinde yerine getirememe riski tespit edilerek müşteri notlanıyor.

TAŞITTA YÜZDE 75

Düzenlemeyle, yeni taşıt alacaklar için de kredi sınırı artırıldı. Taşıt kredilerinde, fatura değeri 120 bin TL ve altında olan taşıtlar için yüzde 75, 120 bin TL’yi aşan binek araçlarda, bedelin 120 bin TL’sine kadar olan kısmı için yüzde 75, 120 bin TL’nin üstü için yüzde 50 olarak uygulanacak. İkinci el otoda ise kredi oranı belirlenirken kasko değeri esas alınacak.

KAMUYA SINIR YOK!

Yönetmeliğin, “kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler” maddesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre, sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine’ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.’ye ve merkezi yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen “kredi sınırları”na dahil olmayacak.

Arkadaşlarının kelepçelediği kardeşleri polis kurtardıBursa'da, katı atık toplarken buldukları kelepçeyi inceledikleri sırada arkadaşları tarafından kelepçelenen Mikail ve Kazım Elitaş kardeşler, polisten yardım istedi. Polisler tarafından kelepçeden kurtarılan kardeşlerden Mikail Elitaş, "Arkadaşlar şaka olsun diye taktı. Çıkarmaya çalışırken iyice sıkıştı. Açamayınca biz de polisi aradık" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler