Geri Dön
EkonomiYeni nesil ödemede dönüşüm sürüyor

Yeni nesil ödemede dönüşüm sürüyor

Yazar kasa ve POS’un birleşmesiyle ülkemizde Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) alanında 1 Ekim tarihi itibariyle yeni bir dönem başladı. Yeni uygulama ile mobil POS’lar birer yazar kasaya dönüştü. Türkiye’deki 2.2 milyon POS cihazı kademeli etkilenecek

Yeni nesil ödemede dönüşüm sürüyor

Türkiye’de, yeni nesil ‘yazar kasa POS’ uygulamasına geçiş sorunsuz oldu. Yazar kasa ve POS’un birleşmesiyle ülkemizde Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) alanında 1 Ekim tarihi itibariyle yeni bir dönem başladı. Yeni uygulama ile mobil POS’lar birer yazar kasaya dönüştü. Artık POS cihazları yazar kasa fişi de kesiyor. Hem yazar kasa, hem de POS işlemi tek bir cihazda yapılabiliyor.
1 Ekim tarihi itibariyle kapıda, sokakta ya da masada ödeme yapmak isteyen tüketici, yazar kasa fişini ve POS slip’ini aynı cihaz üzerinden alabiliyor.
Seyyar EFT-POS cihazı kullanan restoran, kafe, otopark, su ve tüp dağıtıcıları gibi hizmeti müşterinin ayağına götüren işletmeler başta olmak üzere, her türlü sektörde 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 427 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanılması zorunlu hale geldi.
Bu durum Türkiye’deki 2.2 milyon POS cihazını etkiliyor. Buna göre ilk etapta mobil POS’lar yazar kasaya dönüştü. Bundan sonraki aşamada ise sabit POS’lar birer yazar kasaya dönüşecek. Seyyar POS cihazı kullanan işletmelere yazar kasa işlevli POS kullanım zorunluluğunun getirilmesi ise 200 milyon Euro civarında yeni bir pazarın oluşmasını da sağladı.
Sahada TÜBİTAK onaylı farklı cihazlar bulunuyor. Bu cihazlar Vera Delta, inPOS, Beko/Arçelik, Hugin, Profilo şeklinde. Ingenico da teknik onay aşamasında.

Kayıt dışına darbe
İstanbul Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, yeni nesil POS cihazı kullanımı başlamadan önceki mevzuata göre POS cihazı kullanılarak yapılan tahsilatın sonunda fatura veya yazar kasa fişi düzenlenerek satışların kayıt altına alındığını anımsattı. Arıkan, “Bazı mükelleflerin POS cihazı kullandıkları halde belge düzenlemediklerinin tespiti Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından rahatlıkla tespit edilebiliyor. Elektronik ortamda verilen KDV beyannamesinin tanziminde aylık POS cihazı rakamı ile beyanın oto kontrolü yapılmaktadır. Yeni nesil ÖKC kullanılması ile yeni bir dönem başlamıştır. Yeni nesil ÖKC kullanımında önce POS ve yazar kasa fişi ayrı ayrı elde ediliyordu. Bu şekilde kredi kartı kullanılarak yapılan tahsilatlar kayıt altına alınırken, kayıt dışı işlemin asgariye indirilmesi sağlanmıştır” dedi.
Arıkan, ancak nakit ortamların yine kayıt dışı kalacağını vurgulayarak, “Sonuç olarak yeni nesil ÖKC kullanılmasıyla kredi kartlı yapılan satışların tamamı kayıt altına alınıyor. Yeni nesil ÖKC satışı ile önceleri sıkıntı yaşanmıştır. Ancak satın alınma süresinin uzatılması ile sorun çözülmüştür. İhtiyaç duyan her mükellef anında cihaza sahip olmaktadır” diye konuştu.

En az 10 yıllık veriyi saklayacak
Yeni nesil cihazlarla ilgili bazı önemli noktalar ise şöyle:
- Bu cihazları Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olacağı ve bakanlık tarafından belirlenen firmalardan temin etmek zorunlu.
- Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların içeriğine Gelir İdaresi Başkanlığı istediği an ulaşabilecek.
- Cihazların mali hafızasındaki bilgiler silinemeyecek, değiştirilemeyecek. Her türlü müdahaleye karşı koruma sağlayan bir sisteme sahip olacak.
- Gelir İdaresi Başkanlığı bu cihazlar üzerinden istediği formatta mali raporlar alabilecek.
- Bu cihazlar asgari 10 yıllık verileri tutabilecek kapasitede olacak. Kapasitesinin dolması halinde ise bu tarihten itibaren 5 yıl boyunca verileri saklayabilecek nitelikte olacaklar.
- Sakladıkları bilgilerin değiştirilmesi ve silinmesi amacıyla yapılacak manyetik ve elektronik müdahalelere karşı muhafazalı olacak, mali hafızaya yazılan verilerin bütünlüğünü değiştirmeye karşı ise 256 bitlik SHA-2 standart özetleme algoritması ile korunacaklar.
- Cihazlarda en az birer adet kasiyer ve müşteri göstergesi yer alacak.
- Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt pompalarına bağlanan ödeme kaydedici cihazlar ile ilgili bir teknik kılavuz yayınlayacak ve yayınlayacağı kılavuzda, yeni nesil ÖKC Teknik Kılavuzu’nda sayılan özelliklere uygun ek özellikler belirleyebilecek.

Geçişte yapılması gerekenler
Tebliğ kapsamında olan yazar kasa POS sahiplerinin yapması gerekenler şöyle:
- Bağlı bulundukları vergi dairesinden Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) izin yazısı almalılar.
- İzin yazısı ile birlikte bir yazar kasa firmasının satış noktasına giderek yazar kasa POS cihazını satın aldıklarını gösteren ürün faturası temin etmeliler.
- Cihaz henüz bayilerde bulunmasa bile ödemesinin yapılarak satın alma işleminin gerçekleştirilmesi yeterlidir.
- Yazar kasa POS cihazı satın alındıktan sonra, fatura kesim tarihinden itibaren ürünün teslim alınması için 90 gün süre tanınmıştır.
- Yazar kasa POS faturasının kesiminden itibaren 90 gün içinde yazar kasa POS cihazı, firmadan temin edilmeli.
- Yazar kasa POS cihazını teslim aldıktan sonra banka POS uygulamasını yükletmek için mutlaka bir banka şubesine başvurulmalı.

Hibrit yapıda ödeme cihazı
Vera Delta markasını bünyesinde bulunduran MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, yeni nesil EFT POS özellikli yazar kasaların uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından sıkı test ve denetim aşamalarından geçtiğini kaydetti. Sancak, Vera Delta cihazların bütün test ve denetimlerden başarı ile geçtiğini de hatırlattı.
Vera Delta’da iki yıl önce Türkiye pazarına sundukları ve 30 bin mükellefin tercihi olan eski nesil Vera yazar kasalarla bir ilke imza attıklarını belirten Sancak, “20 yıl mali hafızalı yazar kasaları mükellefin hizmetine sunduk. Vera Delta ise 2008 yılında Gelir İdaresi Bakanlığı Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Stratejik Eylem Planı yayımlandıktan bir buçuk yıl sonra çalışmalarına başlanan bir proje. Ar-Ge ve üretim süreci dört yıl süren bir ürün” dedi.
Murat Sancak, Vera Delta yazar kasa POS cihazlarının on binlerce işletme tarafından fiilen kullanıldığına da işaret ederek, şunları söyledi:
“Bugüne kadar sahada kullanılmakta olan cihazlarımız üzerinden 10 milyonun üzerinde perakende satış işlemi, 5 milyonun üzerinde de bankacılık ödeme işlemi online olarak gerçekleşti. Bu rakamlar gösteriyor ki, sahada kurulu bulunan 10 binlerce Vera Delta Yazar Kasa POS cihazı üye işyerlerinden büyük kabul görmüş ve yaygın biçimde kullanılır hale gelmiştir.

Aktif kullanımda
Vera Delta Yazar Kasa ve POS özelliğinin yanı sıra birbirinden farklı pek çok sektöre sunduğu katma değerli çözümlerle uçtan uca hizmet sağlıyor. Sahada aktif olarak kullanılmakta olan 10 binlerce Vera Delta Yazar Kasa POS cihazı iddiamızın somut kanıtıdır.”
Vera Delta ile yazar kasa ve POS cihazının aynı hibrit yapıda buluştuğunu da vurgulayan Sancak, “Bu iki farklı cihazda gerçekleşen işlemin tek cihaz üzerinden gerçekleşmesi demek. Vera Delta’ya sahip bir işyerinde bir yazar kasa ve yanında da 3-5 POS cihazına gerek yok artık.
Kısacası 1 Ekim tarihi itibari ile kapıda, sokakta ya da masada ödeme yapmak isteyen tüketici, yazar kasa fişini ve POS slipini aynı cihaz üzerinden alabilecek” şeklinde konuştu.

Yazar kasa POS’lara geçiş dört ay daha devam eder
Yeni nesile geçiş yapması gerekenlerin henüz yüzde 10-15’inin sisteme geçtiğini dile getiren Profilo Ödeme Sistemleri
İcra Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş, dönüşümün önümüzdeki 3-4 ay daha devam edeceğini düşündüklerini kaydetti

Profilo Ödeme Sistemleri İcra Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş, 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni nesil mobil yazar kasa POS sürecinin etkisiyle sektörde hareketli günler yaşanmaya başladığını belirterek, “KDV’nin uygulamaya geçtiği 1985 yılından itibaren sektörün gelişmesine öncülük eden Profilo Ödeme Sistemleri olarak satışa sunduğumuz Profilo VeriFone VX 680-E1’e yoğun bir talep var. Sahada da kurulumlarımız başladı, artan yoğunlukta devam ediyor” dedi.
Yeni yazar kasa POS’a geçiş yapması gereken ilgili mükelleflerin yaklaşık yüzde 10-15’inin sistem gecişi gerçekleştirdiğini dile getiren Kirtiş, yazar kasa POS’ta dönüşümün önümüzdeki 3-4 ay daha devam edeceğini düşündüklerini kaydetti.
Veli Tan Kirtiş, mobil yazar kasa POS’a geçişte işyeri sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birinin satış sonrası hizmetler için iyi bir servis alabilecekleri deneyimli markaları tercih etmeleri olduğunu da vurgulayarak, “Bu anlamda cihazı geliştiren Profilo Ödeme Sistemleri olarak satış sonrası kurulum, bakım ve onarım hizmetleri için R2 Servis’in Türkiye genelinde 81 ilde 360 noktadaki 2300 sertifikalı uzman kadrosu ile müşterilerimizin her zaman yanındayız.
Ayrıca mükelleflerin dikkat etmeleri gereken diğer önemli bir konu, denenmiş bir ürünü tercih etmeleri. Dünyada 20 milyondan fazla EFT POS terminali çalışır vaziyette olan proje ortağımız VeriFone’un VX 680 terminalini mükelleflerimiz denedi ve hali hazırda memnun bir şekilde kullanmaya devam ediyor” diye konuştu.

Ar-Ge ekibimiz geliştirdi
EFT POS pazarının lider markası VeriFone ile güçlerini birleştirerek Profilo VeriFone VX680-E1 mobil yazar kasa POS cihazını geliştirdiklerini aktaran Kirtiş, şunları anlattı: “Ürünümüzün geliştirilme çalışmaları 4 farklı lokasyonda gerçekleştirildi. Cihazın endüstriyel ve mekanik tasarımından, donanım ve mali yazılımına kadar Profilo Ödeme Sistemleri’nin İstanbul lokasyonunda bulunan 20 kişilik Ar-Ge mühendis ekibimizle ve dış kaynak olarak kullandığımız 30 kadar mühendisimizle yoğun bir mesai ortamında çalıştık.
Aynı zamanda VeriFone’un dünya çapında 1.200 Ar-Ge mühendisi var. Tayvan’daki Ar-Ge ekibi donanım, mekanik tasarım, yazılım geliştirme ve üretim mühendisliğinde yoğunlaşıyor. ABD’de görevli VeriFone Ar-Ge ekibi, güvenlik standartları, testleri ile yazılımlar konusunda çalıştı. VeriFone Türkiye ise bankacılık yazılımları, adaptasyonlar, protokollerin geliştirilmesinde mesai harcadı. Bir yılı aşkın sürede farklı disiplinlerdeki 100’ün üzerinde mühendisin emeği ile VX 680-E1 tamamlandı.”

‘1.2 milyon adet kurulu cihazımız var’
Profilo olarak yazar kasa ve ödeme sistemlerinde bütün süreçlerde çalışmalarını sürdürdüklerini de söyleyen Veli Tan Kirtiş, şöyle konuştu: “Ödeme sistemleriyle ilgili sektördeki en temel katma değerimiz Türkiye ve diğer mali ülkelere ürün geliştirmemiz.
Balkan ülkelerinin neredeyse hepsine ürün geliştirip satıyoruz. Afrika bizim için son dönemde gelişen önemli bir pazar.
Türkiye’de çok sayıda kurum ve kuruluş halihazırda bünyemizde bulunan Profilo, Olivetti ve Telestar marka Ödeme Kaydedici Cihazları kullanıyor.
Profilo, Olivetti, Telestar haricinde, 8 farklı ülkede, Farex, iErgos markalarımız ve OEM üretimlerimizle 25 farklı model mali onaylı ödeme kaydedici cihazımız kullanılıyor. 30 yıla yakın deneyimimizi günümüzün ileri teknolojisi ile birleştirdik. Yurtdışında 500 bin, yurtiçinde 700 bin olmak üzere toplamda 1.2 milyondan fazla kurulu cihazımız var.
Şirket olarak, bir ürünün mekanik endüstriyel tasarımından elektronik tasarım ve üzerinde yer alan yazılıma kadar her türlü uygulamanın geliştirilmesinde için tüm kaynaklara ve bilgi birikimine sahibiz.”

Dokunmatik ekranlı 577 gram ağırlığında
Mükelleflere her mobil cihazda olması gerektiği gibi, avuç içinde kullanılabilen, kullanana da keyif veren bir ürün geliştirmek ve tasarım açısından da konforlu bir ürün sunmak için VeriFone’un VX serisinin mimarisini kullandıklarını belirten Veli Tan Kirtiş, şu bilgileri verdi:
“- Profilo VeriFone VX 680-E1’i modern, kullanımı kolay, dokunmatik renkli ekranlı, yüksek çözünürlüklü, şık, fonksiyonel ve aynı zamanda da hafif bir mimari üzerine tasarladık.
- Dokunmatik renkli ekranı ve menü seçenekleri ile VX 680-E1 iyi bir kullanım deneyimi sunuyor. Kullanıcı istediği işlemleri, kolay menü sayesinde rahatça yapabiliyor.
- 577 gram ağırlığında, sadece 172 mm uzunluğunda, 82 mm genişliğinde ve 69 mm yüksekliğinde ve rulo tüketiminin fazla olacağını düşünerek 15 metrelik rulo ile kullanılacak şekilde tasarladık.
- Isıya, neme, toza ve düşmelere karşı dayanıklılığıyla da rakiplerinden ayrılıyor.
- Ürünümüz tüm bankalar ile uyumlu. Ayrıca tek bir terminal üzerinde satış ve ödeme işlemlerini entegre bir şekilde gerçekleştiren Profilo VeriFone VX 680-E1, üzerinde bütün bankacılık kredi kartı güvenlik standartlarını sağlıyor.
- 17 bankanın kredi kartı uygulamasını destekliyor ve mükellefin istediği banka ile çalışmasına olanak tanıyor. Bu 17 banka ile bugün aktif EFT POS pazarının yüzde 98’ini kapsayabiliyoruz.
- Müşterilerimizin kolay erişimini sağlayabilmek için satışlarımızı başta Türkiye çapında yaygın Profilo Mağazaları, Profilo Elektronik Servis Noktaları olmak üzere, Metro Gross Market gibi birçok zincir markette, N11.com gibi online mecralarda ve diğer yetkili Profilo Satış Noktaları olmak üzere binlerce kanal üzerinden gerçekleştiriyoruz.
- Türkiye genelinde 81 ilde 360 noktada 2300 kişilik sertifikalı uzman kadromuzla kurulum, bakım ve onarım servisleri veriyoruz.
- Profilo Ödeme Sistemleri olarak 1985’ten günümüze satışını gerçekleştirdiğimiz 1.2 milyon üzerinde yazar kasamız dünyada aktif olarak kullanılıyor. Mobil EFT POS özellikli Yeni Nesil Yazar Kasa’lar için de iddialıyız.”

Aynı anda iki işlem birden
Beko, Türkiye’de ürettiği ve TÜBİTAK testlerini tamamlayan Beko YazarkasaPOS cihazını bayilerinde anlaşmalı kredi kartlarına 36 ay vade imkanı ile sunuyor. Farklı bankalarla uyumlu çalışan bu cihaz, Arçelik ve Avea işbirliği ile ayrıca sim kart alınmadan aylık iletişim bedeli içinde olarak entegre GSM kartına sahip.
Servis, yazar kasa açılışı, banka uygulama açılışı ve GSM aktivasyonu işlemlerini tek noktada ücretsiz olarak yapıyor. Beko YazarkasaPos cihazının yazılımının geliştirilmesi aşamasında kredi kartı uygulaması için pazarda 15 banka ile çalışıldı.

Yüksek teknoloji
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla yaptığı düzenleme uyarınca halihazırda kullanılan tüm yazar kasa cihazlarının yeni nesil yazar kasalar ile değiştirilmesi kanuni yükümlülük haline geldi. İlk etapta sadece seyyar EFT-POS kullanan mükelleflerin 1 Ekim 2013 tarihine kadar yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmaya başlamaları gerekiyordu.
Aynı cihazla perakende satış fişi ve kredi kartı ödeme belgesi verilecek ayrıca tek cihaz üzerinden farklı bankaların kredi kartlarıyla işlem yapılabilecek. ‘Beko YazarkasaPOS’, Türkiye’nin önde gelen bankaları ve şirketleri ile yapılan ortak geliştirme çalışmaları sayesinde, yüksek güvenlikli teknolojisiyle ürüne ve müşteriye özel kampanyalara imkan veriyor” dedi.

Ingenico ve Pavo ‘yükle-çalıştır’lı cihazını geliştirdi
Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal, “Elektronik ödeme alanındaki uzmanlıkla geliştirilen Ingenico yazar kasa POS, tebliğde belirtilen yasal yükümlülükleri sağlamanın ötesinde esnafımızın hayatını kolaylaştıracak özel uygulamalar da taşıyacak. Puan kullanma, taksit gibi bankalara ait sadakat programları da olacak” dedi

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren Ingenico, yazar kasa üreticisi iş ortağı Pavo Elektronik ile geliştirdiği yeni nesil EFTPOS özellikli seyyar yazar kasa cihazı ile ön değerlendirmeleri tamamlayarak Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) adına TÜBİTAK tarafından yapılan teknik inceleme sürecine alındı. Seyyar EFTPOS pazarında sahada 450 bin adet cihazı bulunan Ingenico, seyyar pazardaki deneyimini yazar kasa ile bileştirdi.
21 bankanın sadakat uygulaması dahil özel kredi kartı uygulaması ve yüzlerce kurumun katma değerli özel uygulamalarına sahip olan Ingenico, tüm bunları geliştirdiği yazar kasalarda ‘yükle-çalıştır’ modeliyle sunacak. 2004’de, Türkiye’de başlatılan ve Ortak POS olarak bilinen birden fazla banka uygulamasının aynı cihazda çalışma özelliği de Ingenico yazar kasalar üzerinde yerini alacak.

Deneyimini aktaracak
GİB tarafından yayınlanan tebliğe uygun olarak hazırlanan Ingenico yazar kasa POS, ön elemeleri tamamlayarak GİB teknik inceleme sürecine girdi. Yazar kasa tarafında lisanslı iş ortağı Pavo Elektronik ile çalışan Ingenico, Türkiye’de ilk mobil EFT POS cihazını satan firma olarak da biliniyor. Pavo Elektronik’in Ar-Ge gücüyle, kendi Ar-Ge, yazılım ve üretim gücünü birleştiren Ingenico, yakın zamanda TÜBİTAK testlerini geçerek, yeni nesil EFTPOS özellikli mobil yazar kasa cihazını pazara sunmaya hazırlanıyor.
Yüzbinlerce esnafın Ingenico’nun ülke genelinde kurulu 1.5 milyonu aşkın ödeme terminali üzerinden her gün milyarlarca liralık işlem yaptığını belirten Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal, şunları söyledi: “Ingenico’nun elektronik ödeme alanındaki uzmanlığı ile geliştirilen Ingenico yazar kasa POS, tebliğde belirtilen yasal yükümlülükleri sağlamanın ötesinde esnafımızın hayatını kolaylaştıracak özel uygulamalar da taşıyacak.

Güvenlikte iddialı
Yazar kasa uygulamaları açısından gelişmiş özellikler taşıyan cihazımız sadece kredi kartı uygulamaları değil, şu anda piyasada Ingenico EFTPOS’larda halihazırda kullanılan puan kullanma, taksit gibi bankalarımıza ait sadakat programları ve işyerlerine ek faydalar yaratacak uygulamaları da içinde barındırıyor olacak. Özellikle güvenlik konusunda 15 yıldır sahada bankalarımız tarafından milyonlarca cihazımızda sunduğumuz yüksek donanım ve yazılım standartlarımız aynı şekilde yeni yazar kasa POS’umuzda da yer alacaktır.
Seyyar EFTPOS’da güvenlik unsurlarımız, katma değer yaratan projelerimiz ve gerçek anlamda mobil ihtiyaçları çözmek için yapılan özel tasarımlarımızla Türkiye pazarında yıllardır en çok tercih edilen firma olduk.
Yüzbinlerce mükellefin masasında veya dağıtım yapan aracında bizim ürünlerimiz var. Hepsinin teknik hizmetini biz veriyoruz. Bu deneyimlerimizi şimdi yazar kasalarımızda da sunuyor olacağız. Detaylı bilgiyi süreç tamamlandıktan sonra açıklayacağız.”

Türkiye’yi bölgede üssü haline getirdi
Elektronik ödeme sistemlerinde dünya lideri olan Ingenico, 2007 yılında, Türkiye distribütörlüğünü yürüten firmayı satın alarak, Türkiye pazarına doğrudan giriş yaptı.
Grup, Türkiye’yi yeni pazarlara açılma konusunda bir üs olarak değerlendiriyor. Kanıtlanmış teknolojisi, sektöre yön veren standartları ve ergonomisi ile kullanıcıları tarafından maksimum güvenilirlik sağlayan, çok yönlü ve kullanımı kolay ürünler sunan bir marka olarak değerlendiriliyor.
Ingenico, geniş ürün yelpazesini tüm dünyadaki iş ortakları aracılığı ile son kullanıcıların beğenisine sunarken, dikey pazarlarda ise özel projelerde yer alıyor.

Tek cihazda birleştirme kartlı işlem hacmini artırır
Yeni nesil ödemenin, mobil POS’ların kullanımını artırmasıyla kartlı ödeme kabul etmeyen işyerlerini sisteme sokması da bekleniyor

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, kanun kapsamına giren ve faaliyetlerinde mobil POS kullanan üye işyerlerinin bu düzenleme kapsamında yer aldığını belirterek, mobil POS kullanan işyerlerinin yasal düzenlemenin kapsamına girip girmedikleri konusundaki en doğru bilgiyi muhasebeci veya mali müşavirlerinden veya bağlı bulundukları vergi dairelerinden öğrenebileceklerini kaydetti.
Mevzuat gereği işyerlerinin yazar kasa POS’larını kendilerinin temin etmeleri gerektiğini kaydeden Sezen, şöyle konuştu: “Bunun için de öncelikle 3100 sayılı yasadaki düzenlemelere uygun olarak bağlı bulundukları vergi dairesinden satın alacakları cihazlar için bir izin yazısı almaları gerekiyor.

90 günlük süre
İzin yazısının alınmasını takiben bu yazı ibraz edilerek yazar kasa POS satılan mağazalardan cihazlarını temin edebilecek ve sonrasında banka şubelerine başvurarak bu cihazlar üzerinde POS yazılımının çalıştırılması talebinde bulunabilecekler.
Yazar kasa POS cihazının satın alınmasını takiben ise mükelleflerin 90 gün içerisinde bağlı bulundukları vergi dairelerine kayıt ettirmeleri zorunluluğu var. Kayıt yaptırana kadar ise eski yazar kasalarını ve mobil POS cihazlarını kullanmaya devam edebilecekler.”
Yalçın Sezen, “POS cihazı sahipliği bankalardan üye işyerlerine geçecek. Bunun yanında, her ne kadar başlangıçta sektör genelinde mobil POS’ların değişimi söz konusu olsa da orta vadede kullanımın artmasıyla kartlı ödeme kabul etmeyen işyerleri sisteme girecek. Bunun kartlı işlem hacmine ve dolayısıyla kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmalarına olumlu etkisi olacağını öngörüyoruz” dedi.

Vade farksız 36 ay taksit
Yalçın Sezen, yazar kasa POS’a yönelik kampanyalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bankamız kredi kartı ile satın alanlara 100 TL değerinde MaxiPuan hediye ediyoruz. Kredi kartı ile alımlarda vade farksız 36 ay taksit olanağı var. POS işlem hacmi taahhüdü karşılığında satın alınan cihaz bedelinin bizim tarafımızdan ödenmesi ve indirimli faiz oranları karşılığında 36 aya varan vadelerle aylık taksit ödemeli ticari kredi olanağı sunuyoruz. Yazar kasa üreticilerinden Arçelik, Profilo, Hugin Yazılım Teknolojileri ve Vera Delta işbirliğimiz bulunuyor.”

Denizbank’tan KOBİ’lere üç farklı kampanya fırsatı
Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, yazar kasa POS kampanyaları düzenlediklerini dile getirerek, şu bilgileri verdi:
“Denizbank olarak bizi tercih edecek müşterilerimize birbirinden avantajlı üç farklı seçenek sunuyoruz. Bunlardan ilki, İşletme Kart ile aylık 2 bin TL harcama sözü vererek, yazar kasa POS’a ücretsiz sahip olma avantajı.

Para cezasına dikkat
Üstelik İşletme Kart ile yazar kasa POS için peşin fiyatına 36 ay taksit imkânı da bulunuyor. Bunun yanında, işletmeler aylık ciro taahhüdü ve komisyon oranını seçerek de yazar kasa POS cihazına ücretsiz sahip olabiliyorlar.
Son olarak ise cihaz bedelini peşin ödeyerek yazarkasa POS’a sahip olabiliyor, bunun yanında uygun komisyon oranıyla çalışma fırsatı yakalayabiliyorlar.
Yazar kasa POS ürününü Denizbank aracılığı ile edinmek isteyen müşteriler www.denizbankticarikartlar.com web adresi üzerinden başvuruda bulunabileceği gibi 444 0 804 KOBİ İletişim Merkezi’ni de tercih edebilir ya da en yakın Denizbank şubemizi ziyaret edebilirler.
Denizbank farkıyla yazarkasa POS cihazını en uygun şekilde KOBİ’lerimize ulaştırmaya devam edeceğiz. Bu değişimi gerçekleştirmede gecikenlerin çok ciddi para cezaları ile karşılaşacağı göz önünde bulundurulduğunda esnafımıza, Denizbank’ın sunduğu bu imkânları kaçırmamalarını öneriyoruz.”

Mükelleflere destek veriyor
Akbank, yeni nesil ödeme sisteminin kısa sürede yaygınlık kazanması için destek veriyor. Yazar kasa POS alımını kolaylaştırarak KDV mükellefi müşterilerine önemli avantaj sunuyor. Vade farksız taksit ve kolay kullanım desteği sağlıyor

Akbank, Maliye Bakanlığı’nın kullanımını zorunlu tuttuğu yazar kasa POS için başta küçük esnaf ve zanaatkârlar olmak üzere perakende satış yapan tüm işletmelere, kolay alım ve kullanım desteği veriyor. Banka, küçük esnaf, zanaatkârlar ve tüm perakende satış yapan küçük işletmeler için taksitli alım avantajı ve uygulama desteği hazırladı. Yazar kasa POS’larını Akbank kredi kartı ile alanlara hem vade farksız taksit olanağı, hem de kolay kullanım desteği verilecek.
Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, Maliye Bakanlığı’nın mevcut yazar kasaların yerini almasını öngördüğü yazar kasa POS kullanımı için 1 Ekim 2013 tarihine kadar bu kapsama giren esnafın yazar kasa POS cihazını aldığına dair fatura kestirmesi ve 31 Aralık 2013 tarihine kadar da cihaz kurulumlarının yaptırılmış olmasının gerektiğini hatırlattı.

Yeni uygulama geliştirdi
Sindel, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, bu düzenleme ile vergi kaybını daha aza indirmeyi amaçladığını dile getirerek, “Aynı zamanda vergi yönetimi, KDV mükellefleri ve tüketiciler açısından çok olumlu adım atıyor. Bu doğrultuda konuya taraf olan her kesimin katkılarıyla beklenilen hedeflere ulaşılacağına olan inancımızla Akbank olarak sistemin kısa sürede yaygınlık kazanmasına destek olmak için harekete geçtik” dedi.
Mehmet Sindel, hazırladıkları destekleri şöyle açıkladı: “Öncelikle, yazar kasa POS alımını kolaylaştırıyor ve daha başlangıçta KDV mükellefi müşterilerimize önemli avantaj sunuyoruz. Özellikle küçük esnaf ve zanaatkârlarımız için böyle bir cihazı peşin almanın nakit akış finans dengelerini sarsıcı olacağının farkındayız. İlk kampanyamızda yazar kasa POS’unu Akbank kredi kartıyla alanlara 31 Aralık 2013 tarihine kadar vade farksız 36 ay taksit imkanı sağlıyoruz. Ayrıca birçok KDV mükellefi için ilk adımda zorlayıcı olabilecek kullanım zorluğunu da öngörerek yeni bir yazar kasa POS uygulaması geliştirdik.”

Kampanyada cihaz hediyesi var
KDV mükelleflerinin yazar kasa POS cihazlarına yükletecekleri uygulamayla kolay kullanım avantajının yanı sıra uygulamayla ilk işlemlerini yapar yapmaz 50 lira chip-para hediye kazanacaklarını da aktaran Sindel, “Kampanya kapsamında ayrıca yazar kasa POS alan Akbank üye işyerlerine, 2013 yılı sonuna kadar Akbank şubelerinden her ay onar adet, Akbank Direkt İnternet’ten ise sınırsız EFT/Havale ve tüm kanallardan sınırsız çek tahsilatı içeren KOTA 10 tarifesi hediye edilecek ve hesap işletim ücreti muafiyeti sağlanacak.
Diğer kampanyamızla ise müşterilerimize yazar kasa POS cihazı hediye ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlara yönelik bu kampanyamızda, müşterimiz belirlenen vadede taahhüt ettiği ciroyu gerçekleştirdiğinde cihaz bedeli her ay Akbank kredi kartına chip-para olarak ödenecek. Müşteri başına 3 cihazla ve sınırlı adetlerle gerçekleşecek bu kampanyaya başvurmak için acele etmelerini öneriyoruz” dedi.

En son teknolojiyle KOBİ’lerin yanında
Yeni nesilde KOBİ destek paketleri bulunduğunu dile getiren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, sadece üye işyerlerine değil, tüm KOBİ’lere fayda sağladıklarını söyledi

Garanti Bankası, mevzuat doğrultusunda, işyerlerinin mobil POS’tan yazar kasa POS’a geçiş süreçlerini kolaylaştıran çözümler geliştiriyor, cihaz seçimleri konusunda yardımcı oluyor. Uzun yıllardır sahada edindiği bilgi ve deneyimle geliştirdiği ihtiyaca yönelik çözümlerle, KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.
Evlere servis yapan işletmeler ve masada ödeme alan restoranlar gibi, faaliyet alanı nedeniyle seyyar POS kullanan işyerlerine, yazar kasa ve POS özellikli ‘Ödeme Kaydedici Cihaz-Yeni Nesil Yazar Kasa POS’ kullanma zorunluluğu getirilmesinin ardından Garanti, KOBİ’lere ihtiyaçlarına uygun cihaz seçiminde destek veriyor.
Yeni nesil yazar kasa POS’ta işyeri sahiplerine finansal ve operasyonel çözümler sunarak, yazar kasa POS’a geçiş sürecini fırsata dönüştürüyor. Garanti, sadece birinci nesil değil aynı zamanda optik okuyucu, online sipariş toplama gibi çözümleriyle, teknolojik altyapısı çok daha gelişmiş 2. nesil cihazları da portföyünde sunuyor.

Uyum sağlanmasına destek
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Yazar kasa POS’a geçiş sürecinde, KOBİ destek kredisi paketlerimiz, taksit, hediye bonus fırsatlarımız ve avantajlı işyeri komisyon oranlarımızla, sadece Garanti Bankası’nın üye işyerlerine değil, yazar kasa POS’u satın almış ya da henüz almamış tüm KOBİ’lere fayda sağlıyoruz.
Mevzuat doğrultusunda, işyerlerinin mobil POS’tan yazar kasa POS’a geçiş süreçlerini kolaylaştıran çözümler geliştiriyor, cihaz seçimleri konusunda yardımcı oluyoruz.
Uzun yıllardır sahada edindiğimiz bilgi ve deneyimle geliştirdiğimiz ihtiyaca yönelik çözümlerle, KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Garanti Bankası olarak hedefimiz, iş hayatının daha modern, verimli ve denetimi kolay hale getirilmesinde etkili olacak bu geçiş sürecine, tüm işletmelerin hızlı ve verimli bir şekilde uyum sağlamasını desteklemek” diye konuştu.
Kampanyayla ilgili ayrıntılı bilgilere, Garanti şubelerinin yanı sıra garantipos.com.tr, garanti.com.tr/şubesiz, bonus.com.tr adreslerinden ve 444 0 339 numaralı POS Destek Hattı üzerinden 3’ü tuşlayarak ulaşılabiliyor. Ayrıca, 3340’a ‘YAZARKASA’ yazıp gönderen müşteriler aranarak soruları yanıtlanıyor.

Cihazlarda pil ömrüne dikkat edin
İnformatik Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykın Ademoğlu, yeni nesil yazar kasa POS’ların artık yazar kasa olmaktan çıkıp işletmenin Maliye ile bağlantısı haline geldiğini belirterek, “İşletmeler şimdiye kadar kullandıklarından daha teknolojik bir ürün kullanacaklar, bu yüzden cihazın doğru kullanıma olanak sağlayacak özelliklerde olmasına çok dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Tek tuşta birleştirdi
inPOS’un özelliklerine de değinen Ademoğlu, “Yazar kasa ve POS işlemlerini tek bir tuş takımı üzerinde birleştirdik. Menülerde kaybolmadan işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebiliyorsunuz” diye konuştu.
Ademoğlu, yazar kasa POS cihazlarını kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı: “En önemli bileşenlerinden biri pilleri. Pilin kapasitesi, kullanım ömrü ve kalitesine dikkat edilmeli. Bugün
Çin’de üretilen, kapasitesi zayıf, güvenli olmayan pilleri kullanmamak gerekiyor.
GSM çekim gücü ise mobil kullanımda bir diğer önemli nokta. İşletmelerin açık veya kapalı her türlü alanda kesintisiz işlem yapabilmelerini sağlayan en önemli özellik.
GSM kartının cihazla birlikte veriliyor olması ve aylık iletişim bedeli alınmayacak olması, işletmelerin mobil yazar kasa POS cihazı seçimlerinde toplam sahip olma maliyeti açısından ele almaları gereken önemli bir konu.
Bu ciddi anlamda işletim maliyeti avantajı sunuyor.”

Yeni nesile geçenin verimliliği artacak!
Finansbank Genel Müdürü Yardımcısı Erkin Aydın, yazar kasa POS geçişi ile işyerlerinin verimliliğinin ve banka kartı kabul eden işletme sayısının artmasını beklediklerini söyledi

Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, yazar kasa POS geçişinde işyerlerinin yanlarında olup bu süreçte onları doğru ve güncel bir şekilde bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi.
Aydın, yazar kasa POS geçişi ile işyerlerinin verimliliğinin ve banka kartı kabul eden işyerlerinin sayısının artmasını beklediklerini de kaydederek, bununla birlikte kayıt dışı ekonomi ile mücadelede önemli mesafe kat edilebileceğine inandıklarını ve uygulamanın bankacılık sektörü için olumlu olacağını düşündüklerini vurguladı.

Kampanyalara ilgi
Erkin Aydın, “Mobil POS ile satış yapan işyerleri bu geçişten ilk etapta etkilendi. Bu nedenle kapıda ödeme alan, evlere servis yapan firmaların, masada ödeme alan restoranların, yol kenarı otopark hizmeti veren işyerlerinin yazar kasa POS kullanımı zorunluğu olduğundan kampanyalarımıza daha çok ilgi gösterdiler” dedi.
Firmaların öncelikle yazar kasa POS geçişi ile ilgili sürecin nasıl olduğu konusunda bilgi edinmeye çalıştığını dile getiren Aydın, şunları söyledi: “Bu süreçte işyerlerimizi düzenli olarak bilgilendirdik. Yazar kasa POS cihazını alan işyerleri, çalışacakları bankayı seçmek için yazar kasa POS kampanyalarını takip etti.
Kampanyalarımıza oldukça ilgi gösterildi. Maliye Bakanlığı’ndan onaylı Arçelik, Profilo, Hugin yazar kasa POS firmaları ve onay sürecinde olan diğer yazar kasa firmalarıyla bankamız POS yazılımı konusunda işbirliği içinde. İşyerlerimizin ihtiyaçlarına uygun kampanyalar düzenlemeye devam ediyoruz. Yazar kasa POS sahibi olup, Finansbank uygulaması yükleterek aylık ciro sözü veren üye işyerleri, kampanya sonuna kadar her ay ParaPuan kazanma şansı elde edebiliyor. Bu çok avantajlı kampanyalarımız ile müşterilerimiz yazar kasa POS’larını bedavaya getirebiliyor, üstelik çok cazip komisyon oranları ile çalışma fırsatını yakalayabiliyorlar.”

Düzenli bilgilendirme
Erkin Aydın, “İlk geçiş aşamasında işyeri sahipleri yazar kasa POS ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyaç duydu. Bu geçiş sürecinde başta Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı olmak üzere bankalar ve yazar kasa POS firmaları düzenli bilgilendirerek geçiş sürecini kolaylaştırdı. İşyerleri kapsama girip girmediklerini muhasebecilerinden öğrenebilir” dedi.

Slip ve kasa fişinde tek işlem
Tek cihazda iki işlemin birleştiğni belirten Aydın, “Yazar kasaların mülkiyeti mükellefe ait olup yazar kasa POS cihazının faturasının doğrudan yazar kasa üreticisi tarafından mükellefe kesilmesi gerekiyor
Yazar kasa POS cihazları, yeni nesil cihazlar. Bu cihazlar sayesinde, işyerleri tek cihaz üzerinden hem yazar kasa, hem de POS işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Böylece, yeni nesil yazar kasa POS’lar ile slip ve kasa fişi için ayrı işlem yapılmıyor” dedi.

En çok talep restoranlardan
TEB Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yeni nesil cihazlara talebin, sektör olarak tebliğden en çok etkilenen restoranlardan geldiğini belirtti

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, yazar kasa POS birleşmesinin gerçekleştiği 1 Ekim tarihinden itibaren geçmek zorunda kalanların büyük bir kısmının sistemi kullanmaya başladığını söyledi.
Şimdiye kadar daha çok kurumsal firmaların sürece öncelik verdiğini vurgulayan Mendi, “Küçük ölçekli işletmelerin birçoğunun Aralık ayını beklediğini görüyoruz. Mükelleflerin bir kısmı da kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ettikleri mobil POS’larını sabit POS’larla değiştirerek süreçten etkilenmediklerini belirtiyorlar” dedi.
Mendi, talebin beklentilerine paralel ilerlediğini kaydederek, “Sektör olarak en fazla talep tebliğden en çok etkilenecek olan restoranlardan geldi. Birden fazla cihaz alacak olanlar sadece 1 adet için fatura kestirdi, diğer ihtiyaçlarını Aralık sonu yerine getirecekler” bilgisini verdi.

Eğitim düzenledi
Geçiş aşamasında, tebliğin tekrar ertelenmesi beklentisinin hakim olduğuna da işaret eden Gökhan Mendi, şunları söyledi:
“İşyerleri için bölgelerimizde Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) konusunda eğitimler düzenledik, tebliğden etkilenmesi muhtemel mükellefleri bilgilendirdik. Şube portföylerimizle sürekli güncel bilgileri paylaştık. Hazırladığımız insert ve broşürlerin şubelerimizin yanı sıra, üretici firmaların dağıtım ağlarında hazır bulunmasını sağladık.
TEB olarak mükelleflere 5 farklı cihaz ve 5 farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Mükellefler tercihlerini yaparken, üretici firmaların servis kalitesine ve yaygınlığına da dikkate etmeli. Cihaz alımıyla birlikte üreticilere servis kalitesinin eksiksiz olarak verilmesi de çok önemli bir konu. Hizmet Kalitesi Anlaşmaları’mızda bunlara da dikkat ediyoruz. Ödeme kolaylığı, teknik altyapı ve servis kalitesi tercih aşamasında önem verilmesi gereken konular. TEB olarak tüm bu ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap vermekteyiz.”

36 aya kadar vade imkânı
TEB olarak müşterilerinin karşı karşıya kaldıkları maliyeti karşılamak için çeşitli fırsatlar sunduklarını da belirten Gökhan Mendi, şunları söyledi: “POS ciro sözü ya da Business Card harcama sözü veren mükelleflerin cihaz maliyetlerini karşılamanın yanı sıra tüm TEB kartları ile peşin fiyatına vade farksız 36 aya varan vade imkanı sunuyoruz. Peşin alımlarda 100 TL Bonus hediye ediyoruz.
Mükellefler TEB olarak sunduğumuz bu fırsatlardan dilediğini seçerek yazar kasa POS’unu satın alabilir.
Yazar kasa POS ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yazar kasa POS üreticileri ile sürekli temas halindeyiz. Bugüne kadar GİB tarafından onaylanan ya da onay süreci devam eden tüm markaların yazar kasa POS uygulamalarını destekliyoruz. Amacımız müşterilerimize her zaman olduğu gibi bu süreçte de destek olmak. TEB olarak mükelleflere 5 farklı cihaz ve 5 farklı ödeme seçeneği sunan bankaların başında geliyoruz.”

600 bin seyyar cihazın değişmesi gerekiyor
Hugin CEO’su Vedat Nommaz, değişimi mecburi olan seyyar POS cihazı sayısının 600 bini bulduğunu vurguladı.
360 milyon euro’luk pazarda ön sıralarda yer aldıklarını dile getiren Nommaz, şöyle konuştu: “2008 yılında, çok daha profesyonel olan nokta vuruşlu Retail Solutions geliştiriyor, daha yenilikçi, dayanıklı ve ekonomik cihazlar üretiyor. Bu anlamda sektöre fayda sağlayabildiğimizi görmek, bir yerli üretici olarak ekibimizi çok mutlu ediyor.

Yeni modeller
Termal POS modellerini geliştirip sektör hizmetine sunduk. Son dönemde, POS sistemlerine özellikle ağırlık veriyoruz. Dünya pazarları için üretilmesi planlanan yeni modellerin Ar-Ge çalışmalarını, talep ve istekleri, teknolojik yeniliklerle harmanlayarak şekillendiriyoruz.
Örneğin, tasarım ödüllü yazar kasamız Speedy, zincir mağazalar hedeflenerek dizayn edildi. Eski modellerin neredeyse yarı ebatında ve maliyetinde olan bu ürünün, fonksiyonel anlamda bir farkı bulunmamaktadır. Ayrıca, beşte bir enerji sarfiyatıyla büyük avantaj yaratmaktadır.”

İsveç’te kuruldu
Nommaz, 1928 yılında İsveç’te kurulan ve Avrupa’nın ilk yazar kasa üretici olma unvanına sahip olan Hugin’in, en büyük POS ve yazar kasa üreticisi olmasıyla dikkat çektiğini ifade etti.
1989 yılında faaliyet alanını değiştiren firma, Hugin Yazılım Teknolojileri A.Ş. tarafından satın alındı. Şu anda İstanbul Çatalca’daki tesislerinde faaliyet gösteren ve tamamen yerli bir marka olan Hugin, POS ve yazar kasa alanındaki üretimlerine ağırlık veriyor. Satış sonrası hizmetlerdeki hızı ve kapsamlı Ar-Ge yatırımlarıyla bilinen firma, 200’ü aşkın yetkili servis noktasıyla kesintisiz hizmet sunuyor.

Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den açıklama
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
İki ülkenin de başı  büyük belada! Çözüm için son umut
Kripto paralarda büyük kayıp! İşte sebebi...
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Fatih Terim için olay iddia! Galatasaray'dan ayrılır ayrılmaz yeni adresi...
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
‘Acele et’ baskısı ölüme götürüyor! '300 arkadaşımızı kaybettik'
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Atıktan Sanat’a projesi çocuklara umut olacak
Feci olay! Otomobilin kapısını açtı, parmakları koptu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti
Kamu işçisi bekliyor! 4 taksitte ödenecek, bu ay...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler