Geri Dön
EkonomiYenikapı Kruvaziyer Limanı için geri sayım

Yenikapı Kruvaziyer Limanı için geri sayım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, denizyolunda özellikle yat limanları, kruvazör limanları çalışmalarına devam edildiğini belirterek, “Yenikapı Kruvaziyer Limanı’nı önümüzdeki aylarda hizmete alacağız” dedi.

Yenikapı Kruvaziyer Limanı için geri sayım

EKONOMİ SERVİSİ - Karaismailoğlu ayrıca, ağustos ayı itibarıyla Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının hizmet vermeye başlayacağını da söyledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği tarafından düzenlenen (TÜROB) Geleneksel Öğle Yemeği Programı’na katıldı. Programa TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Kapasiteyi artıracak

Havayolu taşımacılığının turizm ile doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, Karaismailoğlu, son iki ayda iki tane havalimanının hizmete açıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Önce Tokat Havalimanı, ardından da Rize - Artvin Havalimanı’nı Türkiye’ye ve dünyaya kazandırdık. Havayolu özellikle turizm sektörü açısından çok önemli. Şu anda Antalya Havalimanı’ndaki kapasite artışı projesine başlanıldı, hummalı bir çalışma var. 2025 yılına kadar bütün yatırımlar bitecek ve devam edecek. Aynı şekilde Çukurova Havalimanı da bölgesi için çok önemli. Buranın da son ihalesini yaparak önümüzdeki yıl içerisinde hizmete almış olacağız.”

Denizyolu çalışmalarından da bahseden Karaismailoğlu, “Yenikapı Kruvaziyer Limanı için önemli çalışmalarımız var. ÇED ve planlama süreçlerinde son aşamaya geldik. İnşallah Yenikapı Kruvaziyer Limanı’nı önümüzdeki aylarda hizmete alacağız. O da sektör açısından çok önemli bir ihtiyacı ve kapasiteyi artıran çok önemli bir liman olacak” dedi.

Havalimanı metrosu ağustosu bekliyor

İstanbul Havalimanı için metro bağlantı çalışmalarının sürdüğünü de belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ağustos ayı itibarıyla Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattımız hizmet vermeye başlayacak. Şu anda bütün yapım çalışmaları tamamlandı. Test sürüşleri ve sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Yine Sabiha Gökçen Havalimanı, mevcut Kadıköy-Kartal-Pendik hattının bağlantısı da tamamlanmış oldu. Orada da test ve sertifikasyon süreçlerimiz devam ediyor. Bunları da bağladığımızda özellikle havalimanları ile İstanbul’u merkezi yerleri ve turizm sektöründeki bağlantıları da tamamlamış oluyoruz” dedi.