Geri Dön
EkonomiYerli jeneratör seri üretilecek

Yerli jeneratör seri üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerli ve milli jeneratör üretiminde artık seri üretime geçiyoruz. İlk yerli türbinimizi ve seri üretimden çıkaracağımız ilk yerli jeneratörümüzü Sakarya nehri üzerinde bulunan Hasan Polatkan Hidroelektrik Santrali’nde kullanacağız” dedi.

Yerli jeneratör seri üretilecek

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Hedef 2053: Termik Santrallerin Geleceği Çalıştayı’na katılan Dönmez, “EÜAŞ yerli ve milli enerji teknolojilerinin geliştirilmesi adına önemli Ar - Ge faaliyetlerine imza atıyor. Türbin tasarımlarımızı bitirdik. Yakında ilk yerli türbin üretimine geçeceğiz” diye konuştu.

Dönmez, “Çayırhan Termik Santrali’nde yürütülen Kömür Gazlaştırma ve Hidrojen Üretimi Ar - Ge’si temiz kömür teknolojilerinin geliştirilmesi adına güzel bir örnek. ODTÜ ile iş birliği yaparak 10 megawatt termal ısı girdili kömür gazlaştırma tesisinin yapımı için proje çalışmalarına başladık. Tesis 4 farklı prosesten oluşacak. Projeyi yürüten hocamız, uluslararası her türlü gelişmeyi takip edip EÜAŞ teknik personelimizle birlikte çalışmalara hızla devam etmektedir” dedi.

Yatırımlar sürecek

Uluslararası Enerji Ajansı’nın son raporunda, 2021’deki küresel emisyonların, önceki yıla göre yüzde 6.3 oranında artığını belirten Dönmez, “Bu oran, pandemi sonrası tespit edilen en yüksek emisyon seviyesi. Kömür kullanımındaki artışa rağmen yenilenebilir enerji kaynakları ve nükleer enerji, küresel elektrik üretiminde halen kömürden daha yüksek bir paya sahip. Bu durum bize şunu gösteriyor ki son dönemde sendelese de yeşil enerjiye yapılan yatırımlar artarak devam edecek. Temiz enerji yatırımlarını aralıksız sürdürüyoruz.”