EkonomiYerli kömür atağı tam gaz

Yerli kömür atağı tam gaz

11.04.2018 - 01:30 | Son Güncellenme:

Yerli kömürde esnek yapıda yeni bir ihale modeli geliştiren Enerji Bakanlığı, bu yıl içinde beş kömür sahasının işletme hakkını özel sektöre açmayı planlıyor.

Yerli kömür atağı tam gaz

Enerji Bakanlığı bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale etmeye hazırlanıyor. Temiz Kömür Teknolojileri zirvesine katılan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yadımcısı Zafer Benli, bu yöntemi kullanarak yapılacak ilk ihalenin Armutçuk Alacaağzı kömür madeni olduğunu hatırlatırken, 15-20 milyon ton rezerve sahip Armutçuk madeninin haziranın ilk haftasında ihaleye çıkacağını söyledi. Dönmez, “Bu ilk örnek olacak. Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak. Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz” dedi. Armutçuk’un ardından ihaleye çıkacak ikinci sahanın Soma Kömür İşletmeleri şirketiyle sözleşme altında olduğunu ifade eden Dönmez, ancak bu sözleşmenin tasfiye edilerek sahanın ruhsat devri yöntemiyle ihale edileceğini belirtti. Dönmez ihale edilecek sahalardan üçünün Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kullanılmayan sahalar olacağını belirtti.

‘Gözü kapalı’ model

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, yerli kömürde özel sektörün gözü kapalı girebileceği bir ihale modeli geliştirdiklerini belirterek, “İlk örnek olarak TTK’ya ait Armutçuk sahasıyla yola çıktık. Her sahanın kendi özelliklerine göre hazırlık dönemine ilişkin süreler konulacak. Bu süre bittikten ve üretime başladıktan 15 ay sonra gelir beklentimiz söz konusu” dedi.

2. Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde konuşan Benli, şunları kaydetti: “Kesinlikle burada amaç kamuya gelir kazandırmak değil, üretim ve istihdam sağlanmasıdır. Her sahanın kendi özelliklerine göre hazırlık dönemine ilişkin süreler konulacak. Yatırımcı rahatladıktan sonra kamuya da gelir veya kömüründen pay versin. Bu şekilde bir yarışma olacak. Bana göre tarihin en esnek ihale modellerinden birisi oldu.”

Söz konusu ihalelere jeolojik veriler üzerinden çıkılacağını belirten Benli, “Uluslararası veya UMREK standartlarında tespitler yapılacak. Bu finansörler ve yatırımcılar için riski minimize ediyor” ifadelerini kullandı.