Geri Dön
EkonomiYıkımda uzman müteahhit geliyor

Yıkımda uzman müteahhit geliyor

Binaların yıkım işlerini gerçekleştirmek için uzmanlaşacak “yıkım işleri müteahhitliği”nin altyapısı oluşturuluyor. Taslak düzenlemeye göre, yıkım işlerinde yetki belgesi alacak müteahhit grupları, üç sınıfa ayrılacak. “Y1” grubundaki yıkım müteahhitleri, patlayıcı kullanma izni alarak her türlü binanın yıkım işlerini üstlenebilecek.

Yıkımda uzman müteahhit geliyor

MİTHAT YURDAKUL Ankara  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmelik taslağına göre, müteahhit sınıflandırmasında, “yıkım işleri müteahhitliği” oluşturulacak. Yıkım işleri yetki belgesi grupları “Y1”, “Y2” ve “Y3” şeklinde sınıflandırılacak. Yetkilendirilecek yıkım müteahhitlerinin son 5 yıldaki yıkım işlerine bakılacak.

Teminat alınacak

Yıkım müteahhitliği yetki belgesi numarası verilmesi sürecinde müteahhitlerden teminat alınacak. Teminat miktarı, yapı sınır bedelinin birim maliyeti üzerinden, müteahhitin sınıfına göre belirlenecek. “Y1” grubu müteahhitler, iş deneyimi 150 bin m2 yapı inşaat alanını geçenler arasından belirlenecek. Bu grubun, çeşitli iş makinalarının yanı sıra, bir inşaat mühendisi istihdam etmesi gerekecek. “Y2” grubu müteahhitlerde 50 bin m2 inşaat alanı, ekipman ve bir inşaat mühendisi şartı aranırken, “Y3” grubu yıkım müteahhitlerinde sadece ekipman şartı bulunacak.

Patlayıcı izni

“Y3” grubundaki yıkım müteahhitleri bina yüksekliği 17.50 metre ve yapı yüksekliği (bodrum kat, asma kat ve çatı arası piyesler dahil uzunluk) 21,50 metreye kadar binalarda, “Y2” grubu bina yüksekliği 51.50 m’ye kadarki binalarda, Y1 grubundakiler ise her türlü binada yıkım işi üstlenebilecek.

“Y1” grubu yıkım sırasında patlayıcı kullanabilecek, “Y2” ve “Y3” grubundakilere ise patlayıcıyla yıkım yapma izni verilmeyecek. Yıkım ve yapım işleri müteahhitliği için yetki belgesi numaraları ayrı ayrı düzenlenecek.

Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı! 'Bu kadını unutmak mümkün değil'
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini açıkladı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Tesla'nın en büyük rakibi TOGG! 'Bu özellikleri üstünlük gösterecek'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
F.Bahçe'nin gözdesi Konan, Salah'ın kabusu oldu!
Acılı gününde ısrarla para istedi mi? 'Külah varsa ona anlatsın'
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
Fenerbahçeli genç yüzücülere, eksi 12 derecede karda şok eğitimi!
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler