Geri Dön

Yıldız: 'Petrol fiyatlarına ilişkin çalışma devam edecek'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt fiyatlarını yakından takip ettiklerini belirterek, "Artan petrol fiyatlarının dengelenmesiyle alakalı çalışmalar yapılmaya devam edecektir" dedi.

Yıldız: 'Petrol fiyatlarına ilişkin çalışma devam edecek'

Afganistan ile Türkiye arasında "Enerji ve Mineral Kaynaklar Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı" imzalandı. Zapta Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afganistan adına da Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani imza koydu.

Enerji Bakanlığında yapılan imza töreninde konuşan Bakan Yıldız, Afgan Bakan ve heyeti ile Afganistan’daki zengin maden rezervlerine Türkiye olarak koyabilecekleri katkı ve özel sektörle beraber yapılabilecek çalışmalar konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Bugün imzaladıkları mutabakat zaptı çerçevesinde Afganistan’a enerji mevzuatı konusunda eğitim katkısı vereceklerini kaydeden Yıldız, iki ülkenin oluşturacağı Enerji Çalışma Grubu’nun enerji konusunda neler yapılabileceğini değerlendireceğini bildirdi. Yıldız, "Zengin Afganistan kaynaklarının özel sektör tarafından da değerlendirilebilmesine imkan tanıyacak bir yapı kurulacak.

Bunlar da öncelikle teknik çalışmalar ve yol haritaları çıkartıldıktan sonra görüşülecek" dedi.

-AFGAN BAKAN ŞEHRANİ-

Afganistan Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani de söz konusu mutabakat zaptının imzalanmasının Afganistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesi ve derinleşmesine katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi. Afganistan olarak Türkiye’nin kendi kaynaklarını yönetme konusundaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydeden Şehrani, "Ayrıca bu mutabakat zaptı Türkiye’den Afganistan’a yatırım gelme konusuna da yol açacaktır" diye konuştu.

Mutabakat zaptının Afganistan’ın bir dış ülke ile madencilik konusunda yaptığı ilk mutabakat zaptı olduğuna dikkat çeken Şehrani, "Bu mutabakat zaptı iki ülke arasında yapılabilecek işbirliği ile ilgili önemli hususları kapsamaktadır. Afgan personelinin eğitimi, yatırım ortamının yaratılması gibi hususlar yer almaktadır. Bu mutabakat zaptı hidrokarbon rezervleri dışından maden rezervlerimizi de kapsamaktadır" şeklinde konuştu.

Afganistan’da 5 adet ana hidrokarbon havzası bulunduğunu belirten Şehrani, bunlardan ikisinde arama çalışmalarının tamamlandığını ve söz konusu iki havzada 5 trilyon metreküp doğalgaz, 3,5 milyar varil de ham petrol rezervi bulunduğunu bildirdi. Söz konusu havzalarda arama çalışmaları yapılırsa daha fazla rezerv bulunacağından emin olduklarını söyleyen Vahidullah Şehrani, "Yakın gelecekte hidrokarbon sahalarıyla ilgili bir ihaleye çıkacağız, hem ülkemizde elektrik üretimi hem de ham petrol üretimi için. Bu sürece büyük Türk şirketlerini davet ediyoruz" dedi.

-ENERJİ KİT’LERİ ARASINDAKİ MAHSUPLAŞMA-

TBMM Genel Kurulunda dün yasalaşan Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Bir Kısım Borç ve Alacaklarının Düzenlenmesine Dair Kanun Tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldız, kanun ile 2002 yılından bu tarafa belediyelerin sokak aydınlatmalarıyla alakalı borçlarının statüsünün belirlenmiş olduğunu söyledi.

Belediyelerin TEDAŞ’a olan sokak aydınlatmalarının 2008 yılı sonundan itibaren her yıl Maliye Bakanlığının koyduğu ödenekle 2015 yılına kadar devam edeceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti: "Ama 2008 yılı sonundan daha önce olanlar da TEDAŞ’ın alacakları hanesine katılmış oldu. Dünkü çıkarttığımız kanunla enerji KİT’leriyle alakalı asıl paraların asıl paralardan herhangi bir tenzilat yapmış bulunmuyoruz, ama gecikme cezalarının komplesini kaldırmış bulunuyoruz. Yani herhangi bir enerji KİT’inin birbirine alacağı veya borcunda bir eksiltme olmadı, ama sadeleştirme oldu.

Borcundan alacağı varsa alacağı düşüldü, alacağı daha çoksa borcu ondan düşüldü. Aynı zamanda köy içme sularıyla alakalı köy tüzel kişiliklerinin borçları varsa bunlar da yine aynı şekilde TEDAŞ alacaklarına bırakıldı." Bir gazetecinin, promosyon yasağının ardından akaryakıt şirketlerinin herhangi bir indirime gitmediğini belirtmesi üzerine Taner Yıldız, akaryakıt fiyatlarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Gerek promosyonun kaldırılması, gerekse diğer konularla alakalı EPDK’nın düzenlemeleri sürecek, özellikle artan petrol fiyatlarının dengelenmesiyle alakalı çalışmalar yapılmaya devam edecektir" diye konuştu.

Akaryakıt fiyatının oluşmasında vergi, ham petrol fiyatı, rafineri, dağıtım şirketleri ve bayilerden oluşan bir zincirin söz konusu olduğunu anlatan Yıldız, bu zincirin itinalı bir şekilde takip edildiğini vurguladı.

Ankara'da intikam cinayetiAnkara'nın Keçiören ilçesinde daha önce akrabalarını silahla yaralayan kişiden intikam almak isteyen cinayet zanlısı, husumetli olduğu kişiyi yol kenarında pusu kurarak tabancayla öldürdü. Cinayeti işleyen şüpheli olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber