Geri Dön
EkonomiYüksek cirolu şirkete alacak sigortası yolu

Yüksek cirolu şirkete alacak sigortası yolu

Şirketlerin alacak sigortasında limit genişledi. Sigortada dikkate alınan 125 milyon TL’lik ciro üst limiti, yüzde 40’ına kadar artırılabilecek.

Yüksek cirolu şirkete alacak sigortası yolu

 

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, alacak sigortası şartları arasında yer alan ve sigorta sağlanacak işletmenin yıllık yurtiçi satışlardan elde ettiği cironun 125 milyon TL’den az olması koşulunda değişikliğe gidildi. Buna göre, 125 milyon liralık ciro limitinin yüzde 20’sine kadar artırılabilmesine olanak sağlayan hüküm, yüzde 40’ına kadar artırılabilmesini mümkün kılar hale getirildi. Böylece, daha yüksek cirolu şirketlerin de alacak sigortası kapsamına girebilmesi sağlandı.

KOBİ’lerin poliçe yenileme işlemlerinde bu koşul, 300 milyon TL olarak uygulanabilecek. Tebliğe göre, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin son mali yılda vadeli satışlardan elde ettiği cirosu yerine cirosunun tamamı esas alınacak.

Komisyon arttı

Tebliğle ayrıca, sistem kapsamında düzenlenen sigorta sözleşmeleri için vergi ve diğer yasal yükümlülükler düşüldükten sonra kalan prim tutarı üzerinden uygulanacak komisyon oranı yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıkarıldı. Primin taksitle ödenmesi halinde de komisyon ödemesi peşin yapılacak. Alacak sigortası için yapılacak risk değerlendirmesinde, sigorta yaptıran işletmeye verilecek risk skoru, prim hesaplamasını etkilemeyecek.

Alacak devlet havuzundan

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Devlet Destekli Alacak Sigortası modeliyle, KOBİ’lerin piyasadan alacakları garanti altına alınıyor. KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda sigorta devreye giriyor ve KOBİ alacaklarının büyük kısmı, Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu’ndan karşılanıyor.

Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açılıyor
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Eski sevgilisi kapı aralığından evi yaktı, balkondan atladılar
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler