Geri Dön
EkonomiYüzde 20 indirimli konut şov

Yüzde 20 indirimli konut şov

Gayrimenkul şirketleri, 150 civarında projede geçerli olmak üzere konut satışlarında 15 Haziran’a kadar geçerli yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim kampanyası başlattı. Projelerde büyük fırsat sunan bu yeni kampanyaya dahil binlerce konut bulunuyor.

Yüzde 20 indirimli konut şov

Hükümetin konut alıcısını ve piyasayı harekete geçirmek için attığı adımlara, gayrimenkul firmaları ‘yüzde 20 indirim’le destek verdi. Konut geliştiriciler, GYODER, İNDER ve KONUTDER çatı örgütleri öncülüğünde dün hayata geçirdikleri kampanya ile 15 Haziran’a kadar konut alanlara yüzde 20 indirim yapacak. Kampanya hem peşin, hem de kredili alımlarda geçerli olacak. 41 firmanın 150 projesinde stoklarla sınırlı olacak kampanya ile 9 milyar liralık satış hacmi oluşturulması hedefleniyor. Şirketlerin kampanyaya dahil olacak binlerce konutu bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu kararı ile konutta yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e, yüzde 2 olan tapu harcı ise yüzde 1.5’a düşürülmüştü. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, konut sektörünü canlandırmak için Ziraat Bankası öncülüğünde konutta banka kredi faizlerini düşürecek bir kampanya başlatılacağını açıklamıştı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım 500 bin liraya kadar olan, 120 aya kadar vadeli kredilerde faizi 0.98’e çekmişti. Şekerbank, 60 aya kadar vadeli kredilerde faizi 0.98’e düşürdüğünü açıklarken, TEB ise faiz oranını 0.99’a çektiğini duyurmuştu.

Yüzde 20 indirimli konut şov

Peşinat oranı yüzde 5 oldu

Toplantıda konuşan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konut sektörünün Türk ekonomisinin dinamolarından olduğuna vurgu yaparken, hükümetin piyasayı canlandırmak için attığı adıma şirketlerin de indirim kampanyası ile önemli bir karşılık verdiğini söyledi. Elmas, “Vatandaşımızın konuta ihtiyacı var. Konuta erişimi önündeki engelleri el birliği ile kaldırıyoruz. 30 günlük kampanyada peşinatı da yüzde 20’den yüzde 5’e düşürdük” dedi.

Elmas, bu kampanyanın yanı sıra firmaların kendi içlerinde düzenlediği ödeme seçenekli kampanyaların da devam ettiği bilgisini verdi.

Yüzde 20 indirimli konut şov

Toplam indirim % 30

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV, tapu harcı ve banka kredisi faiz oranlarındaki indirimlerle birlikte uygulanan yüzde 20 indirim kampanyasının toplamda vatandaşa yüzde 30’a yakın bir indirim oluşturacağını söyledi. Durbakayım, “Biz hesaplarımızı iyi yaptık. Elbette karlarımızdan fedakarlık ediyoruz. Ancak durgun bir piyasanın kimseye faydası yok. Bu büyük bir sinerji oluşturacak. Çiçekçisinden perdecisine, işçisinden sanayicisine kadar herkesi etkileyecek” dedi.

Yüzde 20 indirimli konut şov

Kampanyanın avantajını bir örnekle anlatan Durbakayım, şu bilgileri verdi:

“781 bin liralık bir daireyi bu şekilde kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira... 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik peşinat kısmı 93 bin lira... Bankadan 0.98 faizle alacağı 500 bin liralık kredi, 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0.98 değil de yüzde 1.16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin lira olacaktı. İşin özü, bu alım-satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin lira daha ucuza geliyor.”

Hedefte gençler var

Peşinat oranını düşürerek özellikle 25-40 yaş arasındaki vatandaşları tekrar konut edinebilir hale getirmek istediklerini belirten Elmas, “Gençlerimizin uzun vadeli konut alımını sağlamak istiyoruz. Hedefimiz bu. Yoksa satışlarımız zaten normal seyrinde ilerliyor. Fiyatlarımızda bir düşüş yok, bu tamamen vatandaşı ev sahibi yapmak için indirim kampanyası. Bu çerçevede aslında fiyatlarımızı artırmamayı da taahhüt etmiş oluyoruz. Ülkemiz ve geleceği için her türlü fedakarlığa hazırız. Elimizi taşın altına koyuyoruz. Türkiye kazanırsa hepimiz kazanırız” diye konuştu.

‘Finansman sistemi gelişmeli’

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin de, Türkiye’deki gayrimenkul finansman sisteminin hala ‘ilkel’ olduğuna dikkat çekerken, “Bu sistemi çalıştırmak için hepimiz gayret ediyoruz. Bu şekilde çözüm yolları geliştiriyoruz. Bu kampanyalar belki bize ipotekli finansman sistemini kurmanın zamanının geldiğini yeniden söylüyordur” ifadelerini kullandı.

Yüzde 20 indirimli konut şov

Firma sayısı artıyor

GYODER, İNDER ve KONUTDER öncülüğünde başlatılan kampanyayı 41 şirket uyguluyor. Ancak dün gün içinde ve bu sabahtan itibaren kampanyaya yeni şirketler de dahil oldu. Kampanyayı başlatan şirketler ise şunlar;

“Sur Yapı, Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat, DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO, Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group, Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Tahincioğlu Gayrimenkul, Teknik Yapı, Yiğit Group, 24 Gayrimenkul, Roya Yapı.”

Yüzde 20 indirimli konut şov

Malzemeciler destek veriyor

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, toplantıda; gayrimenkul geliştiriciler üzerinde arsa ve inşaat maliyetlerinin her geçen gün büyük bir yük oluşturduğuna dikkat çekerken, inşaat malzemecilerinden de kampanyaya destek istedi. Toplantıya gayrimenkul firmalarını temsilen katılan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da bu çağrıya toplantıda yanıt vererek, inşaat malzemesi sanayisindeki ürünlerinde yüzde 20 indirim yapacaklarını açıkladılar.