Geri Dön
EkonomiZirveyi hedefleyene hayat dersi verdiler

Zirveyi hedefleyene hayat dersi verdiler

Üniversite öğrencilerinin liderlik yetkinliklerinin gelişmesine katkı sağlayarak dünyada öncü projelere, kurumlara ve markalara liderlik etmelerine destek olmak için tecrübe kazanmalarını hedefleyen 23’ün düzenlediği Zirve 23, İstanbul Volkswagen Arena’da yapıldı.

Zirveyi hedefleyene hayat dersi verdiler

Zirve 23 Direktörü Furkan Filiz’in konuşmasıyla başlayan zirve kapsamında ‘Belirsizlik, Şüphe, Merak, Tutku, Denge, Huzur, Vicdan, Cesaret ve Devrim’ olmak üzere 9 tema çerçevesinde oturumlar ve paneller düzenlendi.

Tecrübe paylaştılar

Kalyon Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyon’un keynote konuşmacı olarak yer aldığı oturum ve panellerde; Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Eğitim Bilimci Özgür Bolat, Deloitte Türkiye CEO’su Başak Vardar, Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, SOCAR Türkiye İletişim ve Kamu İlişkileri Başkanı Mikayil Yusifov, Galataport İstanbul İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Tavas, Future Bright Group CEO’su Akan Abdula ile Psikiyatrist&Psikoterapist Kemal Sayar gibi isimler tecrübelerini paylaştı.

Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağına katkı sunmayı ve geleceğe yön verecek 40 genç yeteneğin belirlenmesini hedefleyen, onlara bir yıl boyunca gerçek tecrübe odaklı özel bir program sunacak gönüllü bir inisiyatif olan 23 Yetenek Derneği’ne ait bir platform olarak kurulan 23, üniversiteli öğrencilere deneyim odaklı etkinlikler, paydaş şirketlerle vaka çalışmaları, saha çalışmaları ve takım sporlarından oluşan bir programa katılma fırsatı sunuyor.

Çalışmak mı yetenek mi?

Kalyon Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, çok çalışmanın yetenekten çok daha önemli olduğunu vurguladı. Kalyoncu, “En yetenek gerektiren sanat, müzik, tasarım, mimarlık gibi iş kollarında başarılı olmuş insanlara baktığımızda binlerce saatlik çalışma sonrasında bu noktaya geldiklerini görüyoruz. Bu yüzden ben yeteneğe çok takılmıyorum. Gerçekten çok çalışırsanız başarılı olmayacağınız hiç bir iş yok” dedi.

3 eksende gelişim

Turkcell CEO’su Murat Erkan, “Her şirketin bir duruşu bir hayat yaklaşımı var. Turkcell de böyle bir şirket. Yaptığımız iş, insanları sevdikleriyle buluşturmak. Bizim gibi şirketlerin değeri genellikle olmadığında anlaşılıyor. Zor zamanlarda önemli işler yapmak çok kıymetli. Yaptığımız iş insana, sevdiklerimize dokunuyor” dedi. Bir dönüşüm, değişim dönemi yaşandığını belirten Erkan şunları ifade etti:

“Bu dönüşüme şirketlerin, bireylerin ve ülkelerin ne kadar hazır oldukları çok önemlidir. Çalışma eğlenme öğrenme şekli değişti. Ya bu değişime adapte olacağız ya da dışarıda kalacağız. Bu noktada doğru çizgiyi bulmamız gerekiyor. Hayatta tek bir açı, bir boyut yok. Bir insan, üç eksen üzerinde kendini geliştirir.
Birisi IQ, diğeri EQ, biri de sahip olduğu değerler. İnsan da, şirket de, ülke de bu üç eksene sahipse fark yaratır. Bu değerlerden biri de vicdandır. Enerji, karbon ayak izi, sürdürülebilirlik vs hepsini vicdan başlığı altında konuşabiliriz. Bu dünya hepimizin, duyarlı olmak zorundayız.”

‘Yurt dışına gidin sonra geri dönün’

Nobel Ödüllü Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlere başarısının sırrını anlattı. Sancar, “Beni Mardin’den Amerika’ya götüren yolculuğumun üç parametresi; çok çalışmak, zorluklarla karşılaştığında, işler iyi gitmediğinde inatçı olmak ve memleket sevgisiydi. Gençlerimiz, kariyerlerini ilerletmek için yurt dışına gitsinler ama benim yaptığımı yapmasınlar. Ülkelerine geri dönsünler mutlaka” dedi.

İnatçı olmak...

Getir Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Tütek, Getir’in markalaşma yolculuğunu gençlerle paylaştı. Tütek, “10 dakikada bizden önce kimse bir market ürününü tüketiciye götürmemişti. Yatırımcılar bize inanmadı ama biz başardık. Türkiye’de dijital alanda birçok şirket devrim yapıyor. Biz bu devrimi Türk mühendislerin emeği olan şirketimizi satmayarak, adını değiştirmeyerek yaptık. Biz bu topraklara güveniyoruz” diye konuştu.
Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman ise gençlere konfor alanlarının dışına çıkmaları gerektiğini söyledi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yemek borusundaki 15 santimetrelik tümörden endoskopik yöntemle kurtulduİzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınan 73 yaşındaki Erdinç Temel, yemek borusundaki 15 santimetrelik tümörden endoskopik yöntemle kurtuldu. Göğüs kafesi açılmadan ve yemek borusu kesilmeden gerçekleştirilen kapalı ameliyat sonrasında Temel, ileri yaşına rağmen iki gün içinde sağlığına kavuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler