Geri Dön
Dekorasyonİçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

İçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

İçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

Alışılagelmişin dışına çıkmak, kuralları yıkmak ve çılgınlığın kapılarını zorlamak; zaman zaman hayatın tekdüzeliği arasında iyi gelebiliyor. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız; işte sizin için, mutlaka görmek isteyeceğiniz bir ev: Crazy House! Vietnam'ın DaLat şehrinde yer alan bu çılgın yapı; bölgede Hang Nga Konuk Evi olarak bilinse de tüm dünyaya çılgınlıklarıyla nam salarak Çılgın Ev lakabını taşıyor. Birbirinden sıra dışı, yaratıcı ve ilginç tasarımların bir araya geldiği binada masalları andıran on farklı konuk odası bulunuyor.

Bir kadın eli değmiş gibi: Çılgın mimar Dong Viet Nga

İçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

Vietnam'ın DaLat şehrindeki bu esrarengiz bina, 1990 yılında kadın mimar Dong Viet Nga tarafından tasarlanarak hayata geçiriliyor. Tamamen kişisel bir proje olan Crazy House, gerçek adıyla çılgın mimarın soyadını alıyor: Hang Nga Konuk Evi! Mantar, hayvan gibi doğal etkenler ve sürreal tasarıma sahip heykellerden ilham alan binanın dışarıdan görüntüsü, yaşlı ve büyük bir ağacı andırıyor. Asimetrik ve doğal şekillerin bolca bulunduğu ev, mimari yapısıyla ekspresyonist olarak yorumlanıyor. Dong Viet Nga'nın, ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi'den ve Walt Disney, Salvador Dali gibi sanatçıların eserlerinden ilham aldığı görünüyor.

Kuralları baştan yazan bina: DaLat Deli Evi

İçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

Hiçbir kural ve ölçünün hesapta olmadığı sıra dışı bina, görkemi ve detaylarıyla göz kamaştırıyor. Mimari tüm kuralların geride bırakıldığı binada dik hiçbir açının olmaması, ziyaretçileri hayrete düşürüyor. Organik bir ortam yaratma fikri, binanın her yerinde kendini gösteriyor. Doğal formların tüm gerçekliğiyle sergilendiği eve Vietnam halkının kendi aralarında bir lakap taktığı biliniyor. Tüm dünyanın Crazy House olarak tanıdığı ev, Vietnam halkınca "DaLat Deli Evi" olarak tanınıyor.Binanın dıştan görüntüsündeki eğrilikler ve karmaşalar; doğal bir görüntü yansıtmak istediğini belli ediyor. Binanın boyunca uzanan sarmaşık, dal gibi detaylar da doğal form prensibini kanıtlıyor. Düzensiz ve kuralsızca yerleştirilen açık pencereler de binanın tasarımındaki ince detayları gözler önüne seriyor.

Bir masalın ortasında: Temalı 10 konuk odası

İçi Çılgınlıklarla Dolu: Crazy House

Her bir detayıyla ziyaretçilerini hayrete düşüren Crazy House, taşıdığı figürler ve ince tasarımıyla adeta bir masaldan fırlamış gibi gözüküyor. İçerisinde temalı 10 farklı oda bulunan bina; aynı zamanda konuk evi olma işlevini üstleniyor. Kartal, ayı, karınca, kaplan, kanguru gibi farklı hayvan konseptlerini taşıyan 10 adet oda, temsil ettiği konsepte uygun şekil ve detaylarla incelikle tasarlanıyor.Hayvan detayları haricinde evin çoğu bölgesinde mantar, örümcek ağı gibi doğal ortam unsurları göze çarpıyor. Masalsı bir ortamı oluşturan binanın koridor ve binaları, mağara-tünel gibi yapıları andırıyor. İçinizdeki çılgınlığa ve masallara inanıyorsanız Crazy House, tüm detaylarıyla hayallerinizdeki evin ta kendisi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler