Geri Dön

Yaşasın isimler!

Anadolu afişlerinde neler yazıyor?

Umudun arandığı yerdir Eminönü... Hani 1950'lerde başlayan büyük göçle birlikte tahta bavulla 'İstanbullu' olmaya adım atılan ilk yerdir. Zaman duvara asılı kalmıştır, Eminönü'nde. Anadolu'dan iş peşine düşenlerin ilk adresidir. Ama naylon endüstrisinin gelişiminin hakkını da yemeyelim. Tahta bavullar çoktan renkli poşetlerle değişti.
İşte iş arayanların kenti Eminönü'nde kocaman bir seçim afişine gözüme takılıyor: 'İş için başvur, kaydını yaptır'
DYP'nin Eminönü Belediye Başkan Adayı Vedat Bayram'ın yerel seçimler için sloganı bu. Hemen yakınlarda İş ve İşçi Bulma Kurumu olduğundan, 'yanılıyorum' diye düşünüyorum. Bir kez daha okuyorum, Vallahi de billahi de doğru! Vedat Bayram, 'herhalde İş Bulma Kurumu'nun başına aday' diye düşünürken, yalnız olmadığını görüyorum. MHP'nin adayı Niyazi Paksoy da aşağı kalmıyor, o da diyor ki: 'Un, bulgur değil, iş vereceğiz.'

Bu nasıl bir söz ya!
Ama, ANAP'ın Eminönü'ndeki adayı Fikret Aslan 'baskın basanındır' örneğini veriyor: "Söz veriyorum. Bütün öğrencilere eğitim bursu, söz veriyorum Eminönü'nde yaşayan herkese ücretsiz sağlık hizmeti, Eminönü'nde oturan herkese iş, herkese ev." Bu nasıl bir söz ya!
AKP'den Nevzat Er, "Sözünün eri Nevzat Er", CHP'den Zeynel Yılmaz, "Birlikte Yönetmek ve birlikte başarmak", DSP'den Kaya Karaman ise, "Rüşvetin, rantın olmadığı halk için halkla birlikte" demişler... Özellikle Nevzat Er, neyin sözünü veriyor? Orası biraz anlaşılmıyor.
İstanbul'da havaya bakıp yürürseniz, bir sürü 'sevgi, aşk' mesajı alacaksınız. 'Beni seven biri var' diye düşüneceksiniz. Eğer şanslıysanız genellikle bıyıklı olan adamlardan iki de gül alacaksınız biri sarı, diğeri kırmızı. Sarı gülü verenleri elbette bildiniz: Şişli'de yeniden aday olan Mustafa Sarıgül taraftarları. Zaten İstanbul'da bu acayip muhabettin başlamasının nedeni de o gibi. Elini çabuk tuttu ve Şişli'yi "Sevgi kazanacak. Sevgi emek ister, emek vermeye devam..." afişleri ile donattı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Kadir Topbaş'tan yanıt geldi: "İstanbul için aşkla yola çıkıyoruz." Seçilen karanfil rengi ise... Yine bildiniz, kırmızı. Eh Kadir Topbaş 'âşık olur' da diğerleri durur mu? Ahmet Genç Eyüp'e, Ahmet Mibah Demircan Beyoğlu'na, derken uzun bir aşk listesi çıktı ortaya. Meclis üyeleri de, "Biz de sevdalıyız, hem de acayip" düzeyinde veciz ifadelerle katıldılar koroya. Rahat olun,sizi seven çok!

Seçim sloganlarının 'yaratıcılığı' konusunda yoruma gördüğünüz gibi gerek yok. Esnaf ağzıyla: 'Mal ortada.' Ama bir şey tespit yapmaktan kendimi alamıyorum. Bu konuda uzman değilim ama eskiden bir sloganı okuduğunuz zaman parti amblemini görmeseniz bile, '... şu görüşü anlatıyor' diyebiliyordunuz. Şimdilerde bu örneklere çok az rastlıyoruz. Anadolu'daki bir seçim otobüsünün üstünde '84 yıllık karanlığı aydınlatıyoruz' yazıyormuş. Sloganı okuyunca, hangi parti olduğunu tahmin etmek de güçlük çekmiyorsunuz. Ama diğer mesajları bu örnek kadar net değil. 'Birlikte seçelim, birlikte yönetelim...' İyi, güzel de... Bu mesaj sizce hangi siyasi görüşe yatkın... Slogan öylesine klişe ki, kim olsa kullanır. Burada kullanan 'Başbuğ Pınarbaş...' MHP'den. Şişli Belediye Başkanlığı için yarışıyor.
İsimlerden ve de MHP'den söz açılmışken, bu partinin İstanbul genelinde kullandığı bir slogan var: '... Hareket Gelecek' diye. Bu sloganın yazıldığı afişler 'Beyoğlu'na Hareket Gelecek' semti donatmış. Ama küçük bir talihsizlik olmuş. Çünkü MHP'nin Beyoğlu adayının ön adı: Dursun! İyi ki bu furyaya CHP'nin İstanbul Adayı Sefa Sirmen katılmamış. Düşünsenize 'İstanbul Sefa Sürecek' yazılı bir afişi.

AKP'den Trabzon Belediye Başkanı ve Başkan adayı Mazhar Yıldırımhan seçmenlerine sesleniyor:
"Sizi, biz biliyoruz, bu ışık hiç sönmeyecek."
Bu sloganı duymuş mu, duymamış mı bilmiyoruz ama yanıt, ta Afyon'dan geliyor:
"Gün ağaracak, ampul sönecek."
DYP'nin Afyon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültekin Uysal, Trabzon'u böyle yalanlıyor. Bu arada 'aydınlatma' anlamına gelen 'ağaracak' kelimesindeki 'ağar' köküne dikkat isterim.
Bu arada seçmenlerine neredeyse mektup uzunluğunda mesajlar gönderenler de var:
"Kültürün merkezine ilk adım Kütüphane Merkezi Yaşar Doğu Güreş Şenlikleri 19 Mayıs Şiir Dinletileri Seminer ve Konferanslar Sportif Yarışmalar Geleneksel Faaliyetler..."
İşte 'tüm enerjisini kültüre ve spora' adayan bir aday. Nereden mi? Samsun'un AKP'nin İlkadım Belediye Başkan Adayı Erdoğan Tok niyetini böylesine açık ve net olarak ifade etmiş.
Gaziantep, Şahinbey Belediyesi adaylarından Ömer Can, işi rakama vurmuş.
"5 yılda 5 dalda 500 proje ile yeni bir Şahinbey için" diyor. Saadet Partisi'nin Gaziantep'deki adayı Mehmet Bozgeyik 'gençliğine' vurgu yaparak oyları toplamak niyetinde "Yeni yüzlerle yeni hizmetlerle" diye sesleniyor, seçmenlerine.
Anadolu'da da herkesin her yerde söyleyebileceği klişe sözler seçim sloganı oluvermiş. "Hayatın her alanında zoru başarmak, başarıyı paylaşmak için el ele." Kim söylemiş bunu: CHP Seyhan Belediyesi Başkan adayı Yıldırım Arıkan. Bunu o değil de, bir başkası söyleseydi, ne olurdu?
Yani İstanbul'da olduğu gibi, Anadolu'da da seçim sloganlarında hayat yok...BUSINESS


Telekom özelleştirmesinde piyasa ve Telsim endişesi
Türkler çalışkan mı yoksa tembel mi?
'Herkese iş, herkese ev' mi... Nasıl yani?!
Kızgın Güney Koreliler'i Ali Kibar yumuşattı
Evin küçük kızı büyüdü kendi şirketini kurdu
Anamur muzu Çikita'ya direndi ve kazandı
'Etik', mahkeme kararına bağlanır ise, ne işe yarar?
Az daha uçaktan atlayacaktı
Pazarlama dünyası ciddi bir krizin eşiğinde
Göçmen işçi, 150 milyar dolar kazandırıyor
Kimi etkilemeye çalışıyor?
Markaların rengi Pantone'den sorulur
Doğan Onlıne, yeni ekonomi devi Google ile işbirliğine gidiyor
Efsaneler geri döndü

AK Parti Sözcüsü Çelik açıkladı!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik milletvekilleriyle buluşma sonrası yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı kapsamlı bir değerlendirme yaptı" dedi. Darbe tartışmalarını da değerlendiren Çelik, "Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini aktarayım size... Bütün bu gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber