Geri Dön
Gündem1 mayıs 81 ilde coşkuyla kutlandı

1 mayıs 81 ilde coşkuyla kutlandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 81 ilde coşkuyla kutlandı. Ankara'da 1 mayıs etkinlikleri yağmur engeline takıldı.

1 mayıs 81 ilde coşkuyla kutlandı

BAŞKENT'TE 1 MAYIS'A YAĞMUR ENGELİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, DİSK, KESK ve TMMOB'un Ankara şubeleri tarafından Kolej Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Grupların meydanda yerlerini almasının ardından "emek ve demokrasi mücadelesi"nde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, omuz omuza yürüyen halkların barış ve adalet taleplerini bugün meydanlarda dile getirdiğini belirtti. 1 Mayıs'ın daha umutla, azimle kutlandığını söyleyen Görgün, "16 Nisan’daki halk oylamasında 'hayır' diyerek kazandıklarını” savundu.

Hükümetin kıdem tazminatını kaldırmaya çalıştığını ileri süren Görgün, "Kıdem tazminatı hakkımız aynı zamanda iş İş güvencesine ve kıdem tazminatına dokunulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Görgün, "Kıdem tazminatı biz işçilerin, emekçilerin 81 yıllık kazanımıdır, kırmızı çizgimizdir." dedi.

Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'tan mesaj

Etkinlik dolayısıyla Kolej Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Meydana çıkan caddeler trafiğe kapatılırken Kolej Meydanı etrafında güvenlik çemberi oluşturuldu.

Kortejler halinde gelen gruplar, oluşturulan arama noktalarından meydana alındı. Güvenlik önlemleri kapsamında bir polis helikopteri de alanın üzerinde uçtu.

Etkinlikteki konuşmalar için Kolej Meydanı'na platform kuruldu. Platformda "Hayır daha bitmedi, yaşasın 1 Mayıs" afişi yer aldı. Gruplar alana sloganlar atarak girdi.

Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Selin Sayek Böke, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Kutlamada ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla gönderdikleri mesajlar da okundu.

Etkinlik, yağmur nedeniyle planlanandan erken sona erdi.

ONBİNLER GÜNDOĞAN'A AKTI

Türkiye’de ve pek çok ülkede işçi sınıfı tarafından kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Ege Bölgesi'nde de renkli kutlamalara sahne oldu. İzmir, Manisa, Balıkesir, Denizli, Uşak, Muğla, Aydın ve Çanakkale'de herkes meydanlardaydı. İzmir’deki adres yine Gündoğdu Meydanı'ydı. Kutlamaya katılanlar gruplar, renkli görüntüler oluşturdu. İşçiler, slogan attı, başta işçi marşları olmak üzere çeşitli marşlar seslendirildi. Kortejler halinde Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda gelen işçiler, arama noktalarından geçerek içeri alındı.

İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda kutlandı. Meydanın etrafı demir bariyerlerle kapatıldı, polis ve bomba uzmanı köpekler, arama yaptı. Sahneye ve kullanılacak malzemelere kadar her noktasında inceleme yapılan meydan, gerekli güvenlik onayını aldıktan sonra tertip komitesine kutlama için teslim edildi.

Türk İş'e bağlı sendikalar ile bazı odalar, Alsancak Liman önünde toplanıp alana yürüdü. Önceki yıllarda Basmane Meydanı'nda kortej oluşturan DİSK ve KESK, bu yıl Konak Sümerbank eski binası ile Konak Pier AVM önünde, bazı sivil toplum örgütleriyle siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı'nda, CHP de Montrö Meydanı'nda toplandı.

Kortejde CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri ve İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, il yöneticileri ve parti üyeleri yer aldı. Rock müziğinin efsane gruplarından Moğollar, Gündoğdu Meydanı'nda vereceği konserle İzmirlilerin coşkusuna ortak oldu.

Yüksek güvenlik

Tertip komitesinin talepleri doğrultusunda, güvenlik önlemleri de ön plana alındı. Türk İş'e bağlı sendikaların toplanmasında da bir arama noktasından geçirilip kortej oluşturuldu. Konak Pier AVM önünde toplanan kortejler, Kordon'dan yürüyerek önce Cumhuriyet Meydanı'na, ardından Subay Ordu Evi önündeki son arama noktasından geçirilip kutlama alanına alındı. Arama sırasında, polisle katılımcılar arasında sorun yaşanmaması için tertip komitesinin görevlendirdiği kişiler buralarda hazır bulundu ve kesinlikle üst araması yapılmayan kişilerin alana alınmasına izin verilmedi.

Limana yürüdüler

Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanma alanı da Cumhuriyet Meydanı oldu. Türk İş'e bağlı sendikaların üyeleri ise, Alsancak Limanı'ndan alana yürüdü. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ve şarkıların yanı sıra sloganlar attı. Taşıdıkları dövizlerle mesaj verdi. İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarında, laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı. CHP'lilerin taşadığı dövizlerden birinde '1 Mayıs haricindeki günler de işçi bayramı sayılacak. YSK' yazması dikkat çekti.

1 Mayıs kutlamaların yapıldığı alana bakan 21 katlı Ege Palas Oteli'ne iple sarkan bir temizlik işçisinin camları sildiği görüldü. Yürekli hoplatan bu görüntü, görenlere "Resmi bayram ama bazı canı pahasına işçiler çalışıyor" dedirtti.

ESKİŞEHİR'DE İKİ AYRI ETKİNLİK

Türk-İş, DİSK ve KESK, 1 Mayıs'ı Sıhhıye Meydanı'nda, Kamu-Sen de genel başkanları İsmail Koncuk'un da katılımıyla aynı saate Odunpazarı Meydanı'nda kutladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri Eskişehir'de iki ayrı meydanda yapıldı. Türk İş, DİSK, KESK tarafından düzenlene çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 1 Mayıs etkinliği Sıhhıye Meydanı'nda yapıldı. Gruplar, Sakarya Caddesi girişinde toplanarak sloganlar atıp Sıhhıye Meydanı'na kadar yürüdü.

Sıhhiye Meydanı'ndaki 1 Mayıs mitingine Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekilleri Gaye Usluer, Utku Çakırözer ve Cemal Okan Yüksel ile 10 bine yakın kişi katıldı. Türk İş Bölge Temsilcisi Necat Kılıç yaptığı konuşmada "Bizler insanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Taşeronda güvencesiz, kuralsız bir şekilde çalışarak ucuz iş gücü olmak ve can vermek istemiyoruz. Bizler haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz. İnsanların huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz" dedi.

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı da "Emperyalist ülkelerin yöneticilerinden üçüncü dünya savaşı çığlıkları duyuluyor. Milyonlarca emekçi bölgesel savaşlardan kaçarak yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Sömürü derinleşiyor, çocuk işçilik artıyor. Güvencesizlik yaygılaşır. İşsizlik, kriz dönelerinin rakamlarında seyrediyor. İş cinayetleri bitmiyor. Buna dur diyecek olanlar biz emekçileriz" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık çalınan müzik eşliğinde halay çekip oynadı, daha sonra Kibele adlı müzik grubu konser verdi

Çeşitli illerden geldiler

Türkiye Kamu Sen de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Eskişehir'de kutladı. Çeşitli illerden gelen Kamu Sen üyeleri Atatürk Bulvarı'nda toplandı. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un da katıldığı etkinlikte kalabalık Odunpazarı Meydanı'na kadar yürüdü. İsmail Koncuk, Odunpazarı Meydanı'nda toplanan 5 bini aşkın kişiye hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Türkiye Kamu-Sen olarak yalnızca kamu görevlileri için değil işçilerimiz, işsizlerimiz, emeklilerimiz, gençlerimiz için hak yolunda mücadele veriyoruz. Bizler demokratik haklarımızı haykırmaya, toplumun her alanında adalet talebimizi duyurmaya geldik. Türk Milleti olarak bir ve bütün olduğumuzu bir kere daha dost düşman herkese haykırmaya geldik. Yıllardır her 1 Mayıs'ı gereksiz tartışmalar ve gerginlikler içinde, biber gazı eşliğinde kutluyoruz. Artık çalışan sorunlarının biber gazında boğulmasını istemiyoruz. Dayanışma, alın terinin ön plana çıktığı, çalışanların iş güvencesi, taşeronlaşma, sendikalaşma, ücret sorunlarının gündeme geldiği ve tartışıldığı 1 Mayıs'lar istiyoruz. Taşeron işçilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Kamuda asli işler, anayasaya aykırı bir biçimde taşeron çalışanlarına, işçilere gördürülmeye başlandı."

Yapılan konuşmaların ardından İsmail Koncuk'a öğrencilik yılarında çekilmiş olan fotoğrafı ile kendi ismini yazılı olduğu Eskişehirspor forması verildi.

HER yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Türkiye'nin değişik illerinde düzenleyen Hak-İş Konfederasyonu, bu yılki kutlamalarını Erzurum'da yaptı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Erzurum'da işçilere karanfiller atıp, güvercinler uçurtarak birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

ERZURUM'DA KARANFİLLER VE BEYAZ GÜVCERCİNLERLE KUTLANDI

Türkiye'nin değişik illerinden Erzurum'a gelen işçiler saat 08.30'da merkez Yakutiye Kent Meyda'nında toplandı. Buradan 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Gar Meydanı'na kadar yürüyen işçilere, Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Baro Başkanı Talat Göğebakan da eşlik etti.

Gar Meydanındaki törenlere uçakla Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Milletvekilleri Zehra Taşkensilioğlu ve Orhan Deligöz ile birlikte katıldı. Meydandaki törende saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın ardından Kuran-ı Kerim okundu ve Büyükşehir Belediyesine ait Mehteran Bölüğü'nü gösteri yaptı.

TAŞERONA KADRO MESAJI ALINDI

Terönde konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta yapılanlar ve yapılacak olanları anlattktan sonra, "Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Bugün Bakanlar Kurulumuz var. Erzurum'dan aldığım mesajı akşam Bakanlar Kurulumuza, Başbakanımıza götüreceğim" dedi.

Bakanın ardından kürsüye gelen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçileri selamladı. Tarih boyunca bünyesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Doğu Anadolu'nun incisi Erzurum ve tüm Türkiye'nin meydanlarda olduğunuı söyleyen Başkan Arslan şöyle konuştu:

"Hak-İş olarak bugün yalnızca Erzurum'da İstasyon Meydanı'nda değil, tüm Türkiye'de ve 1 Mayıslar'a adını veren Şikago'da / Hay Marketteyiz. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününüzü bütün kalbimle kutluyorum. İnsanca yaşamak için, evine ekmek götürebilmek için, namerde muhtaç olmamak için işyerlerinde en ağır şartlarda çalışırken hayatlarının baharında iş kazalarında kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenleri olarak pek çok sorunumuz var. HAK-İŞ olarak, buradan, bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Taşeron işçilerin taleplerini duyun, anlayın ve gereğini yapın diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün istiyoruz. Emeğin ve emekçilerin önündeki bütün engellerin kalkmasını, örgütlenmenin önünün bir an önce açılmasını istiyoruz. Bu kutlu meydandan, Erzurum'dan sesleniyoruz. Bizim derdimiz var. Onun için alanlardayız. Kıdem tazminatı sorunumuz var. Taşeron işçilerin, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları var. Kadınların, gençlerin, çocukların, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Örgütlenme sorunumuz var. Canımızı yakan iş kazaları var. Onun için alanlardayız, onun için Erzurum'dayız, tüm Türkiye'deyiz. Erzurum'dan bir kez daha haykırıyoruz.

BU MEYDANLARA KULAK VERİN

Bu meydana kulak verin. Taşeron işçilerin, geçici, mevsimlik işçilerin haklı taleplerinin gereğini yapın. Kamuya kadrolu işçi alımının yeniden başlatılmasını istiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğin ve yoksulluğun son bulması için, insan onuruna yaraşan iş ve ücret talebi için alanlardayız. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara çocuk işçiliğine karşı olduğumuz için alanlardayız. Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, eğitim hakkı ve fırsat eşitliği için buradayız. Güvencesiz çalışmayı, kuralsızlığı körükleyen, kayıt dışı istihdamı kabul etmediğimiz için alanlardayız. Gelir adaletsizliğinin son bulması için, sosyal koruma ve sosyal devlet için alanlardayız. HAK-İŞ olarak, insanı, emeği ve çalışanı öncelikli gören ekonomi politikaları istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddetin ve mobbing'in önlenmesini istiyoruz. Toplumsal bir yaraya dönüşen, çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete ve cinayetlere artık son verilsin istiyoruz. Yaşama hakkımız kısıtlanmasın istiyoruz. Annelik hakkı korunsun, kreş ihtiyacı karşılansın, kadınların her alanda istihdamı sağlansın diyoruz. Engellilerin toplumumuzda etkin olarak yer almasını istiyoruz. Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından sendikacılar alandekilere kırmızı karanfiller atıp, güvercinler uçurdular. Şenlik havasında geçen 1 Mayıs kutlamaları olaysız sona erdi.

DİYARBAKIR'DA OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER ALTINDA 1 MAYIS

DİYARBAKIR'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları coşku içerisinde geçerken, kutlama alanı ve çevresinde 2 bin 500 polis görev yaptı. Kutlamalardan sonra göstericiler, olaysız dağıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Diyarbakır'da da coşkuyla kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından organize edilen kutlamalar, merkez Yenişehir İlçesi İstasyon Meydanı'nda düzenlendi. Etkinlik nedeniyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü dün geceden itibaren mitingin yapılacağı alanda güvenlik önlemi alarak, alana çıkan yolları trafiğe kapattı. Bu sabah saatlerinden itibaren önlemleri artıran polis, alanda bomba araması yapdı. Daha sonra alan çevresindeki 5 ayrı noktada, üst araması yaptığı göstericilerin alana girişine izin verildi. Tertip komitesinin belirlediği bayrak ve flamaların dışında yazılı herhangi afiş ve flama kutlama alanına sokulmadı. Seyyar satıcıların alınmadığı ve saat 12.00'de başlayan kutlamalarda yaklaşık 2 bin 500 polis görev alırken, kutlamalara katılanlardan çok polisin görev aldığı gözlendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca'nın da katıldığı kutlamalarda Türkçe, Kürtçe müzik eşliğinde göstericiler halay çekti. Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da miting alanına gelerek güvenlik önlemlerini yerinde inceledi. Çocuk işçilerin de katıldığı kutlamalarda yasak sloganların atılması üzerine sık sık uyarı anonsları yapıldı, örgüt lehine slogan atan bir kişi ise gözaltına alındı. Kutlamalara katılanlar gönüllerince halay çekerek eğlendi. Kutlama sonunda, göstericiler olaysız dağıldı.

Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
Meteoroloji raporu yayımladı! Pazar günü değişiyor
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler