Geri Dön
Gündem1 Mayıs kutlamaları bu yıl da Bakırköy’de

1 Mayıs kutlamaları bu yıl da Bakırköy’de

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kutlamaların geçen yıl olduğu gibi Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılacağını duyurdu.

1 Mayıs kutlamaları bu yıl da Bakırköy’de

Sendika konfederasyonları ve meslek odaları olarak güvenlik gerekçesiyle bu yönde bir karar aldıklarını belirten Beko, “Biz Taksim sevdamızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. İçişleri Bakanı’yla 2 saat, İstanbul Valisi’yle iki saat toplantı yaptık. Bu yıl da güvenlik gerekçesiyle kesinlikle Taksim’i açamayacaklarını ifade ettiler. Güvenlik her şeyin üzerinde” dedi.
Yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi, İstanbul’da kutlamaların adresi Bakırköy Halk Pazarı alanı olarak açıklandı. 1977 yılındaki olayların 40’ıncı yıldönümünde 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un aralarında bulunduğu sendika ve meslek odaları, dün bu kararı bir basın açıklamasıyla duyurdu.
‘Hayırlı buluşmalar’
DİSK Genel Merkezi’ndeki açıklamaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Emin Koramaz katıldı. Kararı duyuran Beko, dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca işçi, emekçi, ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs’ın, birliğin, mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyütüldüğü gün olduğunu söyledi.
Bu yılki 1 Mayıs’ın, ‘Milyonların Hayırlı Buluşmaları’ olarak örgütleneceğini aktaran Beko, “Bizler dört emek ve meslek örgütü başta olmak üzere, dost kurumlarla beraber, İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı başta olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde olabildiğince yaygın, kitlesel, coşkulu ve ‘Hayır’lı 1 Mayıs’ buluşmalarını birlik içerisinde örgütleyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi. Bakırköy’de yapılacak buluşma için toplanma saatini 11.00, yürüyüş saatini 12.00, başlangıç saatini de 13.00 olarak açıklayan Beko, şunları söyledi:
‘Bu bizim kararımız’
“Taksim sevdamızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Buradaki kurum temsilcileriyle bir araya geldik, bileşenlerimizle bir araya geldik. Çok zorladık. İçişleri Bakanı’yla iki saat, İstanbul Valisi’yle iki saat toplantı yaptık. Bu yıl da güvenlik gerekçesiyle kesinlikle Taksim’i açamayacaklarını bize ifade ettiler. Güvenlik her şeyin üzerinde. Güvenli 1 Mayıs olabilmesi için tüm yol arkadaşlarımızla bunu tartıştık ve Bakırköy olması bizim açımızdan daha iyi olur dedik. Bu bizim kararımız.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkmenistan'da tarihi gün! İki ülke arasında imzalar atıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. İki ülke arasında ortak anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler