Geri Dön
Gündem1 Temmuz itibariyle kısıtlamasız hayat

1 Temmuz itibariyle kısıtlamasız hayat

İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

1 Temmuz itibariyle kısıtlamasız hayat

ANKARA Milliyet - Genelgeye göre perşembe günü saat 05.00’ten itibaren uygulanacak hususlar şöyle:

1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren hafta içi ve hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacak.

Faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm işyerleri, tekrar faaliyet gösterebilecek. Sinema salonları faaliyetlerine başlayabilecek.

Oyun yasağı kalkacak

Yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacak.

Kahvehane, kıraathane gibi işyerlerinde kağıt, taş vb. oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar sona erdirilecek.

Tüm işyerleri önceden belirlenmiş olan açılış-kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

Konaklama tesislerinde saat 22.00’de, diğer yerlerde ise saat 21.00’de sona eren müzik yayınları yeni bir karar alınıncaya kadar saat 24.00’e kadar yapılabilecek.

Park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair ilgili genelgelerle getirilen ilave kısıtlamalar kaldırılacak.

Nargile yasağına devam

Nargile salonu/kafesi olan işyerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmeye devam edilecek ve konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir işyerinde nargile servisi yapılmayacaktır.

Nikah ve düğünler...

Nikah ve düğün merasimlerinde, yiyecek/içecek ikramı yapılabilecek. Müzik yayını saat 24.00’e kadar yapılabilecek. Sosyal mesafeye uymak kaydıyla oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecek. Nikah/düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek. Sünnet, nişan ve kına gibi etkinliklere izin verilecek.

 Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere izin verilecek.

Tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı çocukların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar kaldırılacak.

Konaklama tesislerine yönelik ilgili getirilen kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek.

Kamu kurumlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 mesai uygulaması sona erdirilerek normal mesai düzenine geri dönülecek.

Günlük vaka sayısı 5 binin altına indi

Türkiye’de uzun süre sonra günlük Kovid-19 vaka sayısı 5 binin altına indi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu verilerine göre, dün 215 bin 294 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 883 kişinin testi pozitif çıktı, 52 kişi hayatını kaybetti. 390 kişiye hastalık tanısı konulurken, 5 bin 937 kişinin tedavisi veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 5 milyon 275 bin 231’e yükseldi. Test sayısı 60 milyon 105 bin 441’e ulaştı, vaka sayısı 5 milyon 409 bin 27, vefat sayısı 49 bin 576, ağır hasta sayısı 736 oldu.

Aşı etkisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’da yaptığı açıklamada “4 bin 883 vaka sayısı, aşısını yaptıranların gurur tablosu sayılmalı” ifadesini kullandı.

Uygulanan toplam aşı 47 milyon dozu geçti

Türkiye’de koronavirüse karşı yürütülen aşılama çalışması aralıksız sürüyor. Aşı tedarikinin sağlanması, yeni meslek ve yaş gruplarının da aşılama programına dahil edilmesiyle toplam yapılan aşı sayısı 47 milyonu aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Saat 18.10’da bugüne kadar yapılan toplam aşı sayısı 47 milyon dozu geçti. 18 yaş üstü nüfusumuzun yüzde 54’ü en az bir doz aşı yaptırmış durumda” ifadelerini kullandı. Koca, aşı çağrısı yaparak “Aşı, normal hayatın olmazsa olmazıdır. Ertelemişsek aşımızı hemen yaptıralım” dedi.

DSÖ: İki doz aşı olanlar maske çıkarmasın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çok daha hızlı yayılan Delta varyantı nedeniyle yeni bir uyarıda bulundu. DSÖ yetkilisi Mariangela Simao, Delta varyantının yayılmasını önlemek için sadece aşıların yeterli olmayacağını vurgulayarak, iki doz aşı yaptırmış kişilerin bile maske takmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Simao, “İnsanlar sadece iki doz aşı oldular diye güvende hissetmemeliler. Hâlâ kendilerini korumaları gerekiyor” dedi.

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 22 Eylül 2021 )Türkiye'nin 2 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 351 bin 655 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 168 kişinin testi pozitif çıktı, 242 kişi yaşamını yitirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner