Geri Dön

10 yaşındaki Melek'in korona kabusu! Minik kalbi 5 dakika durdu

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmasının ardından çoklu organ yetmezliği gelişen ve küçük bedeniyle ölümle yaşam arasındaki ince çizgide mücadele eden 10 yaşındaki Melek Aleyna Tatmaz,  sağlık personelinin büyük çabası sonucu hayata ikinci kez "merhaba" dedi.

10 yaşındaki Melek'in korona kabusu! Minik kalbi 5 dakika durdu

Bundan yaklaşık bir ay önce Kovid-19 teşhisi alan ve 5 gün boyunca  yüksek ateşle mücadele eden Tatmaz, götürüldüğü hastanelerde boğaz enfeksiyonu  tanısıyla tedavi edilmeye çalışıldı.

Ancak şikayetleri geçmeyen küçük kızın, ailesi tarafından getirildiği  Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan  tetkiklerinde Kovid-19 sonrası gelişen kalp ve akciğer yetmezliği ile mücadele  ettiği anlaşıldı.

Hızla tedavi altına alınan Tatmaz'ın minik kalbi, bu süreçte yaklaşık 5 dakika durmasına rağmen sağlık personelinin müdahalesiyle yeniden  çalıştırıldı.

Bunun ardından kalp ve akciğer destek cihazı olarak bilinen ECMO'ya  bağlanan küçük kızda, ekibin üstün gayretleri ve uygulanan güncel tedavilerle  hızla iyileşme sağlandı.

Uygulanan tedaviyle kalp atışlarında çok belirgin düzelme gözlenen ve  ECMO'dan çıkarılan Tatmaz, bir süre sonra da solunum cihazından ayrılarak kendi  kendine nefes alır duruma getirildi.

Hastane personelinin aklına kazınan hastalardan biri olmayı başarançocuk, şimdi hastaneden taburcu olacağı günü bekliyor.

KÜÇÜK MELEK'TEN YAŞITLARINA MESAJ VAR

Önce küçücük bedeniyle çağın hastalığı Kovid-19 ile ardından da bunun  kalp ve akciğerinde bıraktığı hasarlarla mücadele eden, tüm umutların kesildiği  sırada tekrar hayata tutunan Melek, yeni yaşına da hastane odasında "hoş geldin"  dedi.

Kendisini günlerdir hayatta tutma mücadelesi veren doktor ve  hemşirelerin de katılımıyla doğum günü pastasını kesen Melek, hasta yatağından  kalkacağı günlerin hayaliyle etrafına neşe dağıtıyor.

İkinci hayatına adım attığından habersiz doğum günü için gelen  hediyeleri meraklı gözlerle inceleyen Melek, aynı zamanda yaşıtlarına Kovid-19'a  karşı dikkatli olmaları çağrısında bulunuyor.

Onu yeniden hayata döndüren doktorlarına kendi elleriyle pasta  yedirmeyi de ihmal etmeyen Melek, şimdi hastaneden çıkıp evine gideceği zamanı  bekliyor.

Küçük kız, hayatta kalma mücadelesi verdiği günlerde uyguladıkları  tedaviyle yaşama bağlanmasını sağlayan sağlık personeline olan sevgisini "Ben  Şükran hemşireyi, Fatih hocayı, Cansu ablayı çok seviyorum." ifadeleriyle  anlatırken, yaşıtlarına da "Sosyal mesafeyi koruyalım, maske takalım, ellerimizi  bolca sabunla yıkayalım en az 20 saniye boyunca. Hayat eve sığar." mesajını  vererek, farkındalık oluşturmak istiyor.

"İNŞALLAH DAHA NİCE ÇOCUĞUN HAYATINA DOKUNMAK NASİP OLUR"

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pandeminin  başından beri çok yoğun ve yüksek rakamlı hasta yönettiklerini belirterek, bu  süreçte özellikli işler de yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

Doç. Dr. Yiyit, bunlar içinde de çocuk hastaların önemli bir yer  tuttuğunu vurgulayarak, yaklaşık 2 ay önce Çekmeköy binalarında yoğun bakımı  hizmete aldıklarını ve bu kısa sürede 100'ün üzerinde bebeğin, çocuğun hayata  tutunmasına aracı olduklarını söyledi.

Yiyit, Melek'in kovid sonrası kalbi ve akciğerleri ileri derecede  etkilenmiş bir hasta olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu hastayı biz yoğun bakımda solunum cihazına bağlı yönettik ama bir  noktadan sonra yetersiz kaldık ve ECMO dediğimiz kalbin ve akciğerin yerine geçen  bir cihaza bağladık. Yetişkinde bu konuda tecrübe var ama çocukta çok tecrübe  yok. Hatta kovid sonrası tabloda da kullanılması ve özellikle çocuklarda  kullanılması çok bilinen ve yaygın bir şey değil. Allah'a çok şükür biz bu  hastamızı şu an odasına aldık ve tekrar ailesiyle bir araya gelebilir konuma  getirdik. Bu kızımız gibi birçok çocuğumuzun hayata tutunmasına yoğun bakımımız  ciddi katkılar ve kazanımlar sundu. Yetişkin hastalarda da çok iyi işler  yapıyoruz ama çocuk hastada yapmış olduğumuz katkı bize her hastadan bir kat daha  fazla mutlu ediyor. İnşallah Melek kardeşimiz gibi daha nice çocukların hayatına  dokunmak nasip olur."

"BİR SABAH KALBİNDE 5 DAKİKA SÜREN GEÇİCİ BİR DURMA SÖZ KONUSU OLDU"

Melek'in tedavisini sürdüren ekipte yer alan Şehit Prof. Dr. İlhan  Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr.  Fatih Varol da şu bilgileri verdi:

"Melek hastaneye geldiğinde geçirilmiş bir Kovid-19 sonrası vücudunda  çoklu organ etkilenmesiyle karşı karşıyaydı. Bu etkilenimden de en fazla nasibini  alan kalp ve dolaşım sistemiydi. Kalp atışları oldukça zayıftı ve bu yüzden bir  sabah 5 dakika süren kalbinde geçici bir durma söz konusu oldu. Canlandırma  işlemi uygulandı. Bu işlem sonrasında ECMO dediğimiz yapay dolaşım cihazına  alındı. Bu sistem artık ülkemizde pek çok merkezde uygulanabilen çok ileri bir  teknoloji. Bizim ünitemiz de yaklaşık 75 gün açılmış bir ünite olmasına rağmen  tam donanımlı bir ünite olduğu için donanıma erişimimiz oldu. ECMO bize zaman  kazandırmak için yapılan bir tedaviydi. Güncel tedavilerin ışığında kalp  atışlarında çok belirgin düzelme gözlenmesi üzerine cihazdan çıkarıldı. Daha  sonra solunum cihazından da çıkarıldı ve şu anda sonuç gördüğünüz gibi. Şu anda  organlardaki etkilenmelerle ilgili bütün belirtilerde gerileme var. Şu anda en  önemlisi nörolojik olarak da kalıcı bir sorunumuz olmadığı için çok mutluyuz."

Varol, Kovid-19'un çocuklarda da çok ciddi sorunlara neden  olabileceğini dile getirerek, erken teşhisin önemini vurguladı.

"20 GÜN NE YAŞADIĞIMI BİR BEN, BİR ALLAH BİLİYOR"

Melek'in annesi Meryem Tatmaz da çok kritik bir dönem geçirdiklerini  ifade ederek, "Her an elim kalbimdeydi. Çünkü doktorlar da 'umut vermek  istemiyoruz' dedi ama ellerinden geleni yaptılar. Tekrar çocuğumu bana nasip  ettiler." diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Benim çocuğum tek çocuk, bu rahatsızlığı geçirdiği zaman 5 gün  ateşliydi. Biz başka doktorlara götürdüğümüzde sadece boğaz enfeksiyonu dendi.  İlhan Varank'ta teşhis konuldu. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz çok  ilgilendiler. Benim çocuğumu tekrar bana bağışladılar, bir mucize yani. Anneler,  babalar çok dikkatli olsunlar. 'Bana bulaşmaz, bende olmaz, çocuğa geçmez'  diyenler lütfen akıllarınca konuşmasınlar. Ben yaşadım, başka anne baba  yaşamasın. Şuradan herkese sesleniyorum hiçbir zaman kimseyle temas etmeyin,  bayram oluyor tamam istiyorlar gidip görmeyi ama sağlık çok önemli. Ben şu an  mesela 'Çocuğun mu ailen mi?' deseler, ben çocuğum derim. Çünkü 20 gün ne  yaşadığımı bir ben, bir Allah biliyor."

 

 

Hem karantinayı hem de sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiKarabük'te yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında karantinada olması gereken kişi, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte ticari taksideyken polis denetimine takıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet