Geri Dön
Gündem10 yıl sonra ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kurulabilir

10 yıl sonra ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kurulabilir

Dijital bağımlılık nedeniyle toplumda yalnızlığın arttığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, 10 yıl sonra Türkiye’de bir “Yalnızlık Bakanlığı”na ihtiyaç duyulabileceğini söylüyor

10 yıl sonra ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kurulabilir

Sabah gözünüzü açar açmaz elinize ilk telefonunuzu alıyor, eşiniz ve çocuğunuzla vakit geçirmek yerine sosyal medyada sörf yapıyorsanız siz de bir dijital bağımlısınız. Çağın vebası olarak adlandırılan “Dijital Bağımlılık” bireyleri yalnızlaştırıyor. Manchester Üniversitesi’nin 55 bin kişi üzerinde yapmış olduğu “Yalnızlık Çalışması” ise bu kanıyı doğrular nitelikte. Yapılan araştırmaya göre, 16-24 arası gençlerde dijital bağımlığa bağlı yalnızlık saptandı. Türkiye’de de durum, pek farklı değil. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dijital bağımlılığın gençlerde sosyal izolasyona neden olduğunu bazı durumlarda da boşanma nedenine dönüştüğünü söyledi.

Öğünler bile atıştırma

Tarhan, “Çağın vebası olarak adlandırılan dijital bağımlılık, günümüzün mental bir sağlık problemidir. Bu bağımlılık gençleri, sosyal ve psikolojik izolasyona götürüyor. Bu gençlerin ortak özelliği ise sıcak yemek yemezler ve dişleri çürüktür. Hep atıştırma olarak öğünlerini atlatıyor. İnternete daha yakın olmak için stajlarını kafelerde yapan öğrenciler var. Bağımlı gençlerin, akademik başarısı düşüktür. Ve hayatlarını ve zamanlarını internete göre ayarlıyorlar. Artık özne internet nesne insan olmuş durumda. Olması gereken ise tam tersi. Bunun için İngiltere’de ‘Yalnızlık Bakanlığı’ kuruldu. Sosyal izole bir gençlik yetişiyor. Öyle bir yalnızlık ki bu; kalabalıklar içinde yalnızlık. Herkesin elinde bir cep telefonu var. Ve insanlar yalnızlıklarını, sosyal medya mecralarında gidermeye çalışıyor. Türkiye’de de 10 yıl sonra böyle giderse Yalnızlık Bakanlığı kurulur” dedi.

Öncelik ruh sağlığı

İnternet bağımlılığına karşı Sağlık Bakanlığı’nın eylem planı çalışmasını da değerlendiren Prof. Dr. Tarhan, “Geç kalınmış bir çalışma olsa da faydalı olacaktır. Devletin önceliği tedavi değil önleme ve koruma olmalı. Önleyici korumada ise risk grupları belirlenir. Yalnız yaşayanlar, çocukluk travması olanlar, dezavantajlı çocuklar risk gruplarıdır. Bu çocuklar kazanılmaya çalışılır. İkinci koruyucu tedavi de liselerde ve ortaokullarda kişinin bağımlılığa yönelmemesine yönelik yaşam tarzı aşılamak olmalı. Devletin koruyucu ruh sağlığına ağırlık vermesi gerekiyor. İnternete olan ilgi ve ihtiyacı azaltmak gerekir. Şu an yapılan mücadele arzı azaltmaya yönelik. Kısıtlama, yasaklar getirmek, televizyonlara kısa mesajlar yayınlatmak, sadece piyasadaki arzı kontrol ederek yönetmeye çalışılıyor. Devletin talep azaltıcı faaliyetlere öncelik vermesi gerekiyor. Çağın vebası her geçen gün artıyor. İntihar eve bağımlı genç kuşağın önemli sorunu” şeklinde konuştu.

İki ülkenin de başı  büyük belada! Çözüm için son umut
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Startup’a para yağdı! Türkiye'den büyük yatırım...
Süper Loto'da 119 milyon 693 bin 823 TL'lik büyük ikramiye sahibini buldu
Kamu işçisi bekliyor! 4 taksitte ödenecek, bu ay...
Aşıklar çevirmeye takıldı! Arnavutköy'de gergin anlar
Galatasaray'dan dev transfer hamlesi! Fernando Muslera'nın yerine geliyor
Atıktan Sanat’a projesi çocuklara umut olacak
Rezervasyonla şarj, saate göre fiyat! EPDK hazırladı
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti
'Camdaki Kız’da Cana’dan bomba hamle! ‘Olan yine Nalan’a olacak’
Fenerbahçe yönetimine: Getiremiyorsunuz!
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler